V Libyi válčili i Evropané. Rebelové některé popravili

Martin Novák Martin Novák
13. 9. 2011 16:30
V Misurátě je údajně masový hrob Srbů a Chorvatů, bojovali tam i Bělorusové a Ukrajinci
Povstalci tvrdí, že zastřelili srbské a chorvatské nájemné zabijáky v Misurátě.
Povstalci tvrdí, že zastřelili srbské a chorvatské nájemné zabijáky v Misurátě. | Foto: Reuters

Záhřeb - Dva týdny po pádu Tripolisu a odchodu Muammara Kaddáfího do úkrytů kdesi v jižní Libyi vycházejí najevo první konkrétnější informace o tom, jak v jeho jednotkách bojovali žoldnéři z východní Evropy.

Dosud byla potvrzená jen účast mnoha žoldnéřů z afrických zemí jako Mali, Niger nebo Čad. O Evropanech ostřelujících města a pozice držené povstalci se dosud jen spekulovalo.

Vlády ale začínají potvrzovat, že někteří občané v Libyi na vlastní pěst a riziko bojovali, protože to slibovalo velký výdělek.

Srbské ministerstvo zahraničí přiznalo, že ve městě Zlitan východně od Tripolisu bojovníci Přechodné národní rady vězní pět srbských žoldnéřů.

Zpravodaj chorvatského deníku Večerněji list z Libye uvedl, že mluvil ve městě Misuráta s velitelem rebelů, který mu potvrdil zabití dvanácti Srbů a devíti Chorvatů, kteří v řadách Kaddáfího armády několik týdnů ostřelovali ulice města.

Podle velitele rebelové našli skupinu žoldnéřů v domě v centru města poté, co ji obklíčili. Muže vyslechli a uskutečnili s nimi krátký provizorní soud. Všichni dostali trest smrti, který byl vykonán kulkou do hlavy.

"Nebyli to žádní vojáci, byli to vrazi. Lidé, kteří bez kouska srdce zabíjeli pro peníze," řekl chorvatskému deníku libyjský povstalecký velitel.

Foto: Reuters

Ani chorvatské, ani srbské ministerstvo zahraničí zatím informace o popravách nepotvrdilo.

Se svědectvím o přítomnosti válečných veteránů z doby bojů v bývalé Jugoslávii v první polovině devadesátých let vystoupil před několika dny i Chorvat, který poskytl rozhovor americkému časopisu Time.

Vypověděl, že měl za úkol vycvičit žoldnéře z afrických zemí. Přestože byli podle něj dost neschopní, k potlačení povstání by to stačilo, pokud by nezačalo v polovině března bombardování NATO.

Od té chvíle bylo podle něj stěží možné, aby Kaddáfí vyhrál, což prý řada zahraničních žoldnéřů pochopila a postupně začala libyjské bojiště opouštět.

Kaddáfí "zaměstnával" i stovky Bělorusů, což potvrdil jeden z nich ruskému deníku Komsomolskaja pravda.

Bělorusové pomáhali hlavně při obsluze raket, tanků a při stanovování taktiky. Mezi nimi byli i někteří veteráni ze sovětské armády, kteří válčili v osmdesátých letech v Afghánistánu.

Foto: Reuters

Libyjský diktátor prý nabízel peníze, jaké by si doma v Bělorusku neměli šanci vydělat.

Běloruské ministerstvo zahraničí už dříve uvedlo, že Minsk žádné vojáky do Libye nevyslal, a pokud tam nějací jsou, působí tam jako soukromé osoby.

Totéž uvedl v pondělí i předseda Výboru ukrajinského parlamentu pro národní bezpečnost a obranu  Anatolij Hrycenko na dotaz novinářů, zda v Kaddáfího jednotkách působili také Ukrajinci.

"Nemohu to vyloučit. Řada profesionálních vojáků v uplynulých letech přišla o práci a výdělky, rozpočet na armádu se snižoval. Někteří hledají příležitost, kde se dá. Na všech kontinentech," uvedl Hrycenko.

Zprávy o zabitých nebo zajatých Ukrajincích v Libyi ale prý Kyjev nemá.


 

 

Právě se děje

Další zprávy