Na bojiště v Libyi přijeli velitelé: Cameron a Sarkozy

Václav Viták
15. 9. 2011 15:05
Ulice libyjských měst jsou popsány nápisy "Merci Sarkozy" a "Thank You Britain".
Nicolas Sarkozy a David Cameron přiletěli do Libye. Povstalci je tam vítali jako nejvěrnější spojence.
Nicolas Sarkozy a David Cameron přiletěli do Libye. Povstalci je tam vítali jako nejvěrnější spojence. | Foto: Reuters

Tripolis - Francouzský prezident Nicolas Sarkozy a britský premiér David Cameron přiletěli ve čtvrtek do Libye. Jejich návštěva má podpořit nové vládce země, kterým pomohli svrhnout plukovníka Muammara Kaddáfího.

Sarkozy i Cameron navíc chtějí získat politické body na domácí scéně a ukázat, že - navzdory nejrůznějším pochybovačům - byla jejich libyjská strategie správná.

Francouzský prezident si bude v Libyi užívat své nové přezdívky "Libyjec Sarkozy". Doufá, že díky této cestě zvýší své nevalné preference doma ve Francii a vylepší pošramocenou pověst Paříže v arabském světě.

Šéf Elysejského paláce chce ukázat, že Francie - na rozdíl od USA v Iráku - dokáže z post-kaddáfíovské Libye udělat zemi schopnou spravovat vlastní záležitosti a že Paříž má velký mezinárodní vliv, protože se umí prosadit v alianci nejvýznamnějších světových zemí.

V Libyi pak Sarkozy apeloval na povstalce, aby se nemstili na Kaddáfího stoupencích a snažili se vybudovat fungující stát. Současně vyzval všechny státy, na jejichž území pobývají členové Kaddáfího rodinného klanu, aby je vydaly mezinárodnímu soudu.

Sarkozy a Cameron přiletěli do Tripolisu, ale musí navštívit také Benghází, v němž stále ještě sídlí povstalecká Přechodná národní rada, která už ale ovládá rozhodující část země.

Devatenáct miliard pro povstalce

Francouzský prezident a britský premiér budou prvními šéfy vlád nebo států, kteří navštíví Libyi po dobytí Tripolisu povstalci.

Do středy byl nejvyšším zahraničním činitelem, který přicestoval do této severoafrické země, náměstek americké ministryně zahraničí Jeffrey Feltman.

Cameron a Sarkozy (první a třetí zprava) na návštěvě nemocnice v Tripolisu.
Cameron a Sarkozy (první a třetí zprava) na návštěvě nemocnice v Tripolisu. | Foto: Reuters

V pátek má dorazit do Libye turecký premiér Recep Tayyip Erdogan a egyptský ministr zahraničních věcí Mohammed Kámil Amr. Erdogan se snaží co nejvíce posílit vliv Turecka v severní Africe.

Cílem Francie a Británie je, aby Libye co možná nejrychleji obnovila těžbu a vývoz ropy. Povstalci si ale stěžují, že mezinárodní komunita jen neochotně uvolňuje zmrazená libyjská konta.

Premiér Cameron ale po svém příletu do Tripolisu oznámil, že OSN odblokovala dalších 19 miliard dolarů z těchto účtů pro potřeby libyjské Přechodné národní rady. Jejím představitelům navíc slíbil, že Británie jim pomůže při pronásledování Kaddáfího.

Libye zase hodlá do deseti dnů zahájit vývoz surové ropy přes terminál v přístavním městě Tobrúk a do šesti měsíců by chtěla těžit milion barelů ropy denně.

Mír je daleko

Navzdory skutečnosti, že ulice libyjských měst jsou popsány slogany "Merci Sarkozy" a "Thank You Britain", není situace v této zemi zdaleka stabilizovaná.

Stoupenci bývalého libyjského vůdce Muammara Kaddáfího stále drží několik důležitých měst, včetně jeho rodné Syrty a pouštního města Sabhá. Odmítají se vzdát a i po týdnech obléhání kladou tuhý odpor.

Povstalci hlídkující před Baní Valídem, který je stále v rukou Kaddáfího stoupenců.
Povstalci hlídkující před Baní Valídem, který je stále v rukou Kaddáfího stoupenců. | Foto: Reuters

Plukovník, který se neukázal na veřejnosti od června, ale také žádá pomoc od Rady bezpečnosti OSN. V dopise, jehož text zveřejnila syrská televizní stanice Ar-Raj, vyzývá RB, aby ochránila jeho rodné město Syrtu před "zvěrstvy NATO".

Jeho mluvčí Ibrahím Músá, který zavolal do agentury Reuters z neznámého místa prostřednictvím satelitního telefonu, prohlásil, že devětašedesátiletý Kaddáfí je stále v Libyi a hodlá dál bojovat.

Libyjská Přechodná národní rada z tohoto důvodu také žádá západní země o poskytnutí další vojenské podpory.

Její předseda Mustafa Džalíl řekl, že povstalci potřebují speciální vojenské vybavení, aby mohli porazit Kaddáfího stoupence a pokusit se zajmout plukovníka a jeho rodinu.

Džalíl současně varoval, že Kaddáfí plánuje záškodnické útoky na ropná pole, města a elektrárny.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Auto jedoucí v protisměru způsobilo na D7 nehodu, jeden mrtvý

Dálnici D7 uzavřela na 12. kilometru ve směru na Slaný hromadná nehoda šesti aut. Nehodu zavinilo auto jedoucí v protisměru, řidič tohoto vozu při nehodě zemřel. Informace o případných dalších zraněných zatím nejsou k dispozici, řekla ČTK policejní mluvčí Michaela Richterová.

Policie obdržela podle Richterové před 21:15 na tísňovou linku nejdříve oznámení, že na dálnici jede auto v protisměru. "Minutu na to došlo k dopravní nehodě šesti vozidel. Řidič, co jel v protisměru, na místě zemřel," řekla Richterová.

Dálnice je v místě uzavřena, policie dopravu odklání na devátém kilometru na Bouchalku, zpět se mohou řidiči vracet na 18. kilometru u Knovíze.

Další zprávy