K zimomřivosti lidí přispívá osamělost, zjistil výzkum

Aktuálně.cz Aktuálně.cz, mih
5. 10. 2008 10:30
Vědci: Osamělí lidé pociťují větší chlad
Každý vnímá teplotu jinak. Větší chlad v průměru pociťují lidé, kteří se cítí osaměle
Každý vnímá teplotu jinak. Větší chlad v průměru pociťují lidé, kteří se cítí osaměle | Foto: Reuters

Toronto - Sociální izolace může přispět k tomu, že jsou lidé zimomřivější. Odhalil to výzkum psychologů z univerzity v kanadském Torontu, jehož závěry byly otištěny v periodiku Psychological Science. Informovala o něm britská stanice BBC.

Lidé, kteří v pokusu uvedli, že se cítí osaměle, pociťovali subjektivně ve stejné místnosti větší chlad než lidé, kteří se osaměle necítili.

Navíc lidé pociťující osamění z nabízených potravin častěji upřednostnili horkou polévku před jablkem nebo chlazeným nápojem.

Nikdo mi nepřihraje...

Psychologové v experimentu rozdělili skupinu 65 studentů na dvě poloviny. Do první skupiny byli zařazeni studenti, kteří měli zkušenosti se sociálním vyloučením a cítili se osaměle. Ve druhé skupině studentů nikdo takové pocity neuvedl.

Výzkumníci se poté každého zeptali, na kolik odhaduje teplotu v místnosti. Osamělejší lidé pociťovali větší chlad a odhadovali nižší teplotu.

Další pokus vycházel z počítačové míčové hry, která byla naprogramována tak, aby někteří hráči drželi míč daleko častěji než jiní. Pak se všech hráčů výzkumníci zeptali, zda si dají horkou kávu, sušenky, chlazený nápoj, jablko nebo horkou polévku.

Studenti, kteří se ve hře dostávali méně často k míči a kteří měli pocit, že jim nikdo nepřihrává, požádali ve výrazně větším počtu o horký nápoj nebo polévku. 

Podle autorů výzkumu můžou výsledky vysvětlovat to, proč lidé pro označení vztahů používají označení, že například "ochladly".

Teplo jako lék na sezónní depresi?

Autoři výzkumu rovněž uvedli, že by tepelná terapie mohla pomáhat lidem cítícím osamělost nebo smutek a při léčbě takzvané sezónní afektivní poruchy, kdy nemocní upadají do deprese jen v určitém ročním období.

Dosud se pro léčbu této nemoci používá mimo jiné světelná terapie, podle vědců však některé závěry z nejrůznějších výzkumů včetně výše uvedeného naznačují, že se na vzniku sezónní afektivní poruchy podílí i nedostatek tepla.

Podle vědců se tedy dá zjednodušeně říct: Pokud se cítíte osaměle, určitě neuškodí, když si trochu přitopíte.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Při střelbě na Jižním Městě zemřel muž, žena je vážně zraněná

Dva lidé byli ve středu časně ráno postřeleni v jednom z bytových domů na pražském Jižním Městě. Muž svým zraněním na místě podlehl, žena skončila v kritickém stavu v nemocnici. Případ vyšetřují kriminalisté.

Podle policie se střílelo před 05:00 v Ledvinově ulici. Muž utrpěl střelné zranění hlavy, žena měla zranění břicha. "Vzhledem k povaze případu nebudeme v současné době sdělovat další informace," řekla pražská policejní mluvčí Lucie Drábková.

před 1 hodinou

Nehoda u Slavkova zastavila provoz u Slavkova, jeden muž zemřel a tři jsou těžce zranění

Nehoda nákladního a osobního auta zastavila ráno u Slavkova u Brna provoz na hlavním tahu I/50 z Brna na Slovensko. Jeden muž zemřel, další tři jsou těžce zranění, řekla mluvčí záchranné služby Hedvika Kropáčková. Směrem z Brna se auta nedostanou, od Uherského Hradiště jezdí objížďkou přes Křenovice, řekl mluvčí policie David Chaloupka.

Nehoda se stala před 7:00. "Silnice je na výjezdu ven ze Slavkova ve směru na Brno uzavřená. Nehoda se stala hned za odbočkou na Křenovice," popsal mluvčí jihomoravských hasičů Jan Dvořák. Podle něj museli hasiči vyprostit z osobního auta tři lidi.

Záchranná služba na místo vyslala šest posádek včetně vrtulníku. Jeden muž při nehodě zemřel, podle mluvčí Kropáčkové ještě před příjezdem záchranářů. "Další tři pacienty jsme s těžkým poraněním převezli na urgentní příjmy brněnských nemocnic," uvedla Kropáčková.

Další zprávy