Jak si prodloužit život? Běháním, tvrdí američtí vědci

gaz
12. 8. 2008 21:28
Podle studie je běh zdravý i pro devadesátileté
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

Stanford (Kalifornie) - Že je běhání zdravé, asi nikoho nepřekvapí. Američtí vědci však nyní zjistili, že prodlužuje život starým lidem.

Zabraňuje nejen vzniku srdečních a cévních onemocnění, ale také úmrtí na neurologické nemoci, infekce a rakovinu.

Výsledky studie lékařů ze Stanfordské univerzity v Kalifornii se objevily v časopise Archives of Internal Medicine. Informovala o ní BBC.

"Studie vyzněla jako silná obhajoba cvičení. Kdybyste měli vybrat jednu věc, která činí lidi během stárnutí zdravějšími, bylo by to aerobní cvičení," řekl BBC vedoucí týmu lékařů James Fries. "Zdravotní výhody cvičení jsou větší, než jsme si mysleli."

Studie sledovala 500 běžců starších padesáti let po dvě dekády a porovnávala jejich tělesný stav s lidmi, kteří pravidelně neběhali.

V průběhu devatenácti let pozorování zemřelo 15 procent běžců. Ve druhé skupině to bylo 34 procent. U běžců také mnohem pomaleji docházelo k omezování pohybových schopností.

Naopak se nepotvrdila obecně přijímaná domněnka, že by více trpěla kolena starších běžců a oni sami byli náchylnější k osteoartróze, která nejvíce napadá kolenní a kyčelní klouby.

Překvapivé podle vědců také je, že běhání prospělo zdraví i u lidí, kterým bylo více než devadesát let.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Smartwings po téměř dvou letech vrátily do provozu Boeing 737 MAX

Smartwings dnes po téměř dvou letech znovu vypravily v běžném provozu letadlo Boeing 737 MAX 8. Před dnešním letem do Malagy dopravce letadlo podle požadavků upravil a ve středu s ním úspěšně provedl ověřovací let. Do léta chce letecká společnost postupně nasadit i zbylých šest těchto letounů, informovaly dnes Smartwings.

Letadla Boeing 737 MAX byla celosvětově odstavena od března 2019 kvůli dvěma nehodám, při nichž zahynulo 346 lidí. V závěru letošního ledna jejich provoz povolila Evropská agentura pro bezpečnost letectví (EASA).

"Naší absolutní prioritou je bezpečnost našich cestujících a posádky. Žádný stroj nepodstoupil takové prověrky bezpečnosti v historii letectví jako letoun Boeing 737 MAX. Věříme, že důvěra v tento letoun se velmi rychle obnoví," uvedl člen představenstva a generální ředitel Smartwings Roman Vik.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Londýn oznámil další sankce vůči barmským armádním činitelům

Británie dnes oznámila, že přidává na sankční seznam další barmské vojenské představitele kvůli jejich zapojení do převratu, který tento měsíc vedl ke svržení zvoleného barmského vedení. Britský ministr zahraničí Dominic Raab uvedl, že na seznamu se k 19 barmským vysoce postaveným armádním činitelům přidává šest dalších jmen. Informovaly o tom agentura AP a Reuters.

Na černé listině se ocitl také generál Min Aun Hlain, který se po svržení vlády postavil do čela státu. Opatření přijaté Londýnem má zamezit osobám na seznamu v cestách do Británie a znemožnit britským podnikům či institucím, aby obchodovaly se společnostmi vlastněnými těmito barmskými vojenskými představiteli.

Británie oznámila, že ukončuje programy pomoci, v rámci nichž byly prostředky posílány barmské vládě. Dodala ale, že pomoc se i nadále dostane k "nejchudším a nejzranitelnějším v zemi".

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Koronavirový příspěvek podnikatelům se zdvojnásobí na 1000 korun, schválil Senát

Příspěvek podnikatelům a společníkům malých firem, jejichž činnost omezila vládní opatření proti epidemii koronaviru, se zdvojnásobí na 1000 korun denně. Pracovníkům na dohodu zůstane denní příspěvek 500 korun. Příspěvek už nebude navázán na nouzový stav. Na podporu dosáhnou ti, jejichž tržby se snížily minimálně o 50 procent. Ve čtvrtek to schválil Senát. Novelu nyní dostane k podpisu prezident. Bonus bude podle předlohy vyplácen za únor a březen. Vláda ale zákonem získá mandát zavést další bonusová období, která odpovídají vždy jednomu dalšímu kalendářnímu měsíci, a to nejdéle do konce roku 2021.

Zdroj: ČTK
Další zprávy