Jak si prodloužit život? Běháním, tvrdí američtí vědci

gaz
12. 8. 2008 21:28
Podle studie je běh zdravý i pro devadesátileté
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

Stanford (Kalifornie) - Že je běhání zdravé, asi nikoho nepřekvapí. Američtí vědci však nyní zjistili, že prodlužuje život starým lidem.

Zabraňuje nejen vzniku srdečních a cévních onemocnění, ale také úmrtí na neurologické nemoci, infekce a rakovinu.

Výsledky studie lékařů ze Stanfordské univerzity v Kalifornii se objevily v časopise Archives of Internal Medicine. Informovala o ní BBC.

"Studie vyzněla jako silná obhajoba cvičení. Kdybyste měli vybrat jednu věc, která činí lidi během stárnutí zdravějšími, bylo by to aerobní cvičení," řekl BBC vedoucí týmu lékařů James Fries. "Zdravotní výhody cvičení jsou větší, než jsme si mysleli."

Studie sledovala 500 běžců starších padesáti let po dvě dekády a porovnávala jejich tělesný stav s lidmi, kteří pravidelně neběhali.

V průběhu devatenácti let pozorování zemřelo 15 procent běžců. Ve druhé skupině to bylo 34 procent. U běžců také mnohem pomaleji docházelo k omezování pohybových schopností.

Naopak se nepotvrdila obecně přijímaná domněnka, že by více trpěla kolena starších běžců a oni sami byli náchylnější k osteoartróze, která nejvíce napadá kolenní a kyčelní klouby.

Překvapivé podle vědců také je, že běhání prospělo zdraví i u lidí, kterým bylo více než devadesát let.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Basketbalisté podlehli Dánsku a potřetí za sebou neuspěli

Čeští basketbalisté podlehli v kvalifikaci mistrovství Evropy ve Vilniusu Dánsku 90:91 a připsali si třetí porážku za sebou. Dánové oplatili výběru trenéra Ronena Ginzburga únorovou prohru z Pardubic 71:75 a po úvodních dvou neúspěších zvítězili podruhé za sebou. Radovali se především díky výkonu Gabriela Lundberga, který nastřílel 38 bodů.

Nejlepší střelcem českého týmu byl s 24 body pivot Martin Peterka, který si připsal i osm doskoků a dvě asistence. Sekundu před koncem měl možnost dát vítězný koš, ale trojkový pokus neproměnil.

Zbývající zápasy kvalifikace o šampionát v roce 2022, na kterém mají čeští reprezentanti díky pořádání jedné ze skupin v Praze účast jistou, čekají Ginzburgův výběr v únoru proti Litvě a Belgii.

Zdroj: ČTK
Další zprávy