Vědci: Peníze vám přinesou štěstí. Když je darujete

mih
24. 3. 2008 10:42
I malá darovaná částka zvyšuje u dárce pocit štěstí
Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie | Foto: Ludvík Hradilek

Vancouver - Za peníze si můžete koupit štěstí. A to tak, že je dáte někomu jinému. Vyplývá to ze studie kanadských vědců, jejíž závěry uveřejnil odborný časopis Science.

Výzkumníci zjišťovali, jak se lidé cítí, když své peníze buď sami utratí, anebo když je darují či za ně například koupí jinému člověku jídlo.

Z výsledků vyplynulo, že kdo peníze daroval nebo za ně nakoupil dárky, cítil se šťastnější než člověk, který peníze utratil za věci pro vlastní potřebu.

Vedoucí výkumu Elizabeth Dunnová z kanadské univerzity v Britské Kolumbii agentuře AFP řekla, že její výzkum poprvé zjistil, že pocit štěstí způsobuje takzvané prosociální chování.

Nejlepší je koupit za peníze dárky. Pak je člověk šťastnější. (ilustrační fotografie)
Nejlepší je koupit za peníze dárky. Pak je člověk šťastnější. (ilustrační fotografie) | Foto: AHOLD Retail Slovakia

Pojmem prosociální chování psychologové označují skutky a činy vykonané ve prospěch druhého bez očekávání odměny, tedy například obdarování.

Výzkumníci nejdříve na vzorku několika set lidí zkoumali, jak šťastní se lidé cítí na stupnici od jedné do pěti poté, co sami utratili určitou sumu peněz. Pak se psychologové na pocit štěstí dotazovali druhé skupiny, která stejnou částku darovala někomu jinému.

Druhá skupina lidí se cítila prokazatelně šťastnější.

Dále vědci zkoumali, jak lidé utratí své zaměstnanecké prémie v rozmezí mezi 3000 a 8000 dolary.

Z výsledků vyplynulo, že ti, kteří jednu třetinu z těchto peněz někomu darovali nebo za ně nakoupili dárky, se cítili o dvacet procent šťastnější než ti, kteří si všechny peníze nechali pro sebe.

Ke zvýšení pocitu štěstí nemusíte hledat lépe placenou práci. Stačí, když si lépe rozmyslíte, za co své peníze utratíte
Ke zvýšení pocitu štěstí nemusíte hledat lépe placenou práci. Stačí, když si lépe rozmyslíte, za co své peníze utratíte | Foto: Ludvík Hradilek, Aktuálně.cz

Ze získaných údajů také podle vedoucí výkumu vyplynulo, že pocit štěstí nesouvisel ani tak s tím, jak vysoké prémie zaměstnanci dostali, ale spíše jak ony peníze utratili.

Podle výzkumníků z toho plyne, že lidé nemusejí hledat co nejlépe placenou práci, ale měli by spíš lépe rozmýšlet, za co své příjmy utratit. A za dárky utrácet co nejvíc to jde.

Jiný experiment kanadských výzkumníků nicméně ukázal, že i zakoupení dárku v hodnotě několika dolarů vede k momentálnímu zvýšení pocitu štěstí.

Čtěte také:
Kdepak sluníčko. Šťastnými nás dělají politici
V bohatých zemích žijí šťastnější lidé

 

Právě se děje

před 28 minutami

Potíže v kontejnerové dopravě mohou trvat až do Vánoc, varují experti

Problémy v globální kontejnerové dopravě zřejmě jen tak nezmizí, naopak je pravděpodobné, že se udrží minimálně do konce roku. To znamená, že v rušné předvánoční sezoně se mohou objevovat i prodlevy v zásobování. Tvrdí to experti z odvětví, na které se odvolává BBC. Výskyt nákazy novým koronavirem v jihočínské provincii Kuang-tung, která je klíčová pro mezinárodní obchod, způsobil akutní problémy v místních přístavech. Nakládka i vykládka zboží se tak zpožďuje. Znamená to, že potíže v globálních dodavatelských řetězcích, které začaly být citelnější loni po vypuknutí pandemie, se ještě zhoršily. A než se následný dominový efekt vyřeší, to zřejmě potrvá měsíce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy