Kojení prospívá inteligenci dětí, zjistili vědci

Jan Červenka
12. 5. 2008 11:47
Kojené děti měly lepší výsledky v testech IQ

Montreal - Přednosti mateřského mléka před umělým jsou potvrzeny nejedním výzkumem. Nejnovější studie vědců z kanadské McGillovy univerzity se snažila zjistit, zda má konzumace mateřského mléka vliv na inteligenci. Informoval o tom server BBC.

Vědci zkoumali téměř čtrnáct tisíc dětí ve věku šesti let. Ty, které vyrůstaly na mateřském mléce, skončily s prokazatelně lepšími výsledky. Do hry však kromě stravy vstupují i další faktory.

Ukázalo se, že ženy, které jsou materiálně dobře zajištěné, kojí častěji. Zároveň je potřeba zhodnotit rodinné a sociální zázemí, které vývoj dětí ovlivňuje.

Studie se proto pokouší s těmito faktory vyrovnat. Zaměřila se na děti narozené v běloruských nemocnicích, z nichž některé vyrůstaly na mateřském mléce. A dospěla k zajímavým výsledkům.

Děti, kterým se dostávalo výhradně mateřského mléka během prvních tří měsíců života, přičemž tato forma krmení se u některých protáhla až na rok, získaly v testu inteligence v průměru o 5,9 bodů lepší výsledky. Práci při výuce čtení a psaní si s těmito dětmi  pochvalovali i dotazovaní učitelé, uvádí server.

Může za to chemie, nebo dotek?

"Zdá se, že  dlouhodobý příjem výhradně mateřského mléka napomáhá vývoji poznávacích schopností dětí. Zatím však není jasné, jestli je příčinou nějaká z chemických složek mateřského mléka, nebo samotný akt kojení, který dítě fyzicky i psychicky ovlivňuje," říká vedoucí výzkumu profesor Michael Kramer.

Autoři studie se domnívají, že rozvoji inteligence pomáhají některé mastné kyseliny, které mléko obsahuje. Vedle toho tvrdí, že emocionální a fyzická složka samotného kojení může vést k trvalým změnám vývoje mozku. Kojení podle vědců zároveň posiluje slovní kontakt mezi matkou a dítětem.

Podle doporučení Světové zdravotnické organizace je ideální, pokud dítě dostává do šestého měsíce života výhradně mateřské mléko. Jako doplněk stravy je podle zdravotníků kojení vhodné dalších půl roku i déle.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Chorý se za Waregem trefil potřetí ve čtyřech zápasech

Fotbalista Tomáš Chorý vstřelil v belgické lize třetí gól v posledních čtyřech zápasech. V utkání 14. kola pomohl český útočník Waregemu k výhře 3:0 na hřišti Gentu, čtvrtečního soupeře Liberce v základní skupině Evropské ligy.

Chorý je s třemi brankami druhým nejlepším střelcem 14. týmu tabulky. Jeho moment přišel v 37. minutě, kdy zvýšil na 2:0. Utkání ale nedohrál, v 71. minutě byl střídán.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalisté podlehli Dánsku a potřetí za sebou neuspěli

Čeští basketbalisté podlehli v kvalifikaci mistrovství Evropy ve Vilniusu Dánsku 90:91 a připsali si třetí porážku za sebou. Dánové oplatili výběru trenéra Ronena Ginzburga únorovou prohru z Pardubic 71:75 a po úvodních dvou neúspěších zvítězili podruhé za sebou. Radovali se především díky výkonu Gabriela Lundberga, který nastřílel 38 bodů.

Nejlepší střelcem českého týmu byl s 24 body pivot Martin Peterka, který si připsal i osm doskoků a dvě asistence. Sekundu před koncem měl možnost dát vítězný koš, ale trojkový pokus neproměnil.

Zbývající zápasy kvalifikace o šampionát v roce 2022, na kterém mají čeští reprezentanti díky pořádání jedné ze skupin v Praze účast jistou, čekají Ginzburgův výběr v únoru proti Litvě a Belgii.

Zdroj: ČTK
Další zprávy