K útoku v Nice se přihlásil Islámský stát. Policie zadržela čtyři lidi, nejasnosti stále zůstávají

Simone Radačičová Simone Radačičová
16. 7. 2016 12:45
Francie se zahalila do třídenního státního smutku. V Nice stále probíhá identifikace obětí. Islámský stát označil útočníka, který ve čtvrtek večer zabil v kamionu 84 lidí, za svého "vojáka". Napojení na útočníka na islamisty prověřují francouzští vyšetřovatelé. Policie zatím v souvislosti v útoky zadržela čtyři lidi.
Francouzská vlajka a květiny na promenádě v Nice dva dny po teroristickém útoku.
Francouzská vlajka a květiny na promenádě v Nice dva dny po teroristickém útoku. | Foto: Reuters

Nice - Francie se zahalila do třídenního státního smutku. Po hodinách tápání a spekulací o motivech útočníka z Nice, jehož vyšetřovatelé identifikovali jako jednatřicetiletého Mohameda Lahouaieje Bouhlela, mají jasno – ke čtvrtečnímu útoku se přihlásil Islámský stát. Ten ve svém prohlášení označil Bouhlela, který při útoku nákladním vozem zabil celkem 84 lidí a další zhruba 200 zranil, za "vojáka Islámského státu".

"Operaci provedl na výzvu IS, cílem se stali příslušníci koalice, která proti IS bojuje,“ uvedla agentura Amak, která je na teroristy napojená. V dalším prohlášení pak IS varuje "křižácké státy", že bude v útocích pokračovat.

Francouzské ministerstvo vnitra napojení útočníka na teroristickou organizaci IS v tuto chvíli ještě prověřuje, napsal server Le Figaro.

Jedl vepřové, bral drogy

Vyšetřovatelé nicméně zatím nenašli žádný důkaz, že by se útočník ještě před úderem sám přihlásil k IS, jak to obvykle "mučedníci" před útokem dělávají, upozorňuje server Le Figaro. Není tak jasné, zda byl útočník opravdu v kontaktu s členy IS, či zda jednal pod vlivem jejich propagandy.

Bouhlel, který pocházel z Tuniska a dlouhodobě žil ve Francii, byl pro francouzskou policii známou osobou. V minulosti skončil v jejím hledáčku hlavně kvůli drobným výtržnostem, krádeži či domácímu násilí. Podle francouzských médií ale jeho radikalizace "zůstala nepovšimnuta".

Z dostupných informací tak vyplývá, že se musel radikalizovat velmi rychle. Sousedé a příbuzní ho totiž popisovali jako člověka, který jedl vepřové a bral drogy, měl rád salsu a nebyl příliš nábožensky založený. Někteří svědci útoku pak televizi BFMTV vypověděli, že během útoku vykřikoval "Aláh Akbar". Policie to ale zatím nepotvrdila.

Ještě v pátek francouzská policie provedla razii v Bouhlelově domě a zabavila jeho počítač. Zadržela také jeho bývalou manželku. Během dalších razií v sobotu pak v souvislosti s útokem v Nice zadržela další tři lidi. O jejich identitě či napojení na Bouhlela zatím není nic známo.

Vyšetřovatelé se nyní zaměřují hlavně na nevyjasněnou otázku, zda Bouhlel jednal sám jako "osamělý vlk", či zda měl komplice.

Třídenní státní smutek skončí v pondělí

Ve Francii v sobotu začal třídenní státní smutek. Ten vyvrcholí v pondělí v poledne, kdy si Francouzi připomenou oběti minutou ticha. Za posledních 18 měsíců zemi galského kohouta teroristé udeřili už třikrát při velkých útocích, ve kterých zemřelo celkem 231 lidí.

V jihofrancouzském Nice prozatím probíhá idenfitikace obětí. Zatím se nepodařilo identifikovat šestnáct těl.

Desítky zraněných jsou v nemocnicích, asi pět dětí je stále ve velmi vážném stavu, uvádí televize BFMTV. Mnozí příbuzní nadále hledají své blízké. Ti k tomu často používají sociální sítě.

Samotné město se ale pokouší vrátit zpět k normálu. V sobotu v poledne byla opět otevřena oblíbená promenáda Promenade des Anglais, kde k útoku došlo. Nálada ve městě je ale nadále tísnivá. Na místo přicházejí turisté i místní položit květiny a plyšové hračky.

Útočník ve francouzském Nice musel ty lidi nenávidět, musel se za něco mstít, říká bývalý náčelník Vojenské zpravodajské služby Andor Šándor. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy