reklama
 
 

Bilance 250 mrtvých za rok a půl je strašlivá, odstupte, vyzvala Le Penová ministra vnitra

AKTUALIZOVÁNO 16. 7. 2016
reklama
Nejméně 84 lidí zemřelo při útoku ve francouzském městě Nice, kde do davu lidí oslavujících státní svátek najelo nákladní auto.

Bilance 250 mrtvých za rok a půl je strašlivá, odstupte, vyzvala Le Penová ministra vnitra

reklama
23:59

První náhrady škod obětem budou uvolněny příští týden, oznámila státní tajemnice pro pomoc obětem terorismu Juliette Méadelová. "Postaráme se o to, aby oběti, ať jsou už v šoku nebo ať jsou zasaženy nepřímo, byly odškodněny," uvedla podle AFP Méadelová.

20:06
 

Francie po čtvrtečním útoku v Nice posílí přítomnost bezpečnostních složek na svém území. Francouzský ministr vnitra Bernard Cazeneuve na twitteru oznámil, že povolá 12 tisíc mužů z takzvaných operačních rezerv. Francouzské dobrovolníky vybídl, aby se k těmto rezervám připojili.

19:37

"Chtěl bych vyzvat všechny francouzské patrioty, kteří si to přejí, aby se připojili k operačním rezervám," uvedl francouzský ministr vnitra.

19:29
Twitter

Lidé zakrývají krvavé fleky květinami.

16:59
 

Šéfka krajně pravicové francouzské Národní fronty Marine Le Penová vyzvala po útoku v Nice k demisi ministra vnitra Bernarda Cazeneuva. "V jakékoli zemi světa by ministr s tak strašlivou bilancí - 250 mrtvých za 18 měsíců - odstoupil," řekla podle agentury AFP Le Penová.

16:08

Letounem, který vypravila slovenská vláda, se z Nice dnes odpoledne do vlasti vrátilo 36 Slováků, kteří projevili zájem o transport po čtvrtečním teroristickém útoku v tomto francouzském letovisku. Ve speciálu se nacházela také jedna Češka. 

"Nechtěli jsme tam už zůstat. Je tam mrazivá atmosféra, promenáda je zavřená, lidi vyhánějí z pláže," uvedla po příletu do Bratislavy Katarína z Bernolákova, která byla v době útoku spolu s rodinou na balkonu v hotelu nedaleko místa masakru. Podle další cestující je Nice nyní městem duchů.

15:03

Muž, který v Nice zabíjel, měl podle své sestry dříve duševní problémy. Před tím, než se v roce 2005 přestěhoval do Francie, navštěvoval v Tunisku několik let psychologa. "Můj bratr měl psychologické problémy. Policii jsme předali dokumenty dokazující, že po několik let navštěvoval psychologa," řekla Rabeb Bouhlelová.

14:43

Pachatel masakru v Nice se zřejmě velmi rychle radikalizoval. Francouzský ministr vnitra Bernard Cazeneuve těmito slovy reagoval na prohlášení Islámského státu, který označil útočníka z Nice za svého vojáka. Jednatřicetiletý Tunisan žijící ve Francii Mohamed Lahouaiej Bouhlel nebyl v hledáčku zpravodajských služeb, potvrdil znovu Cazeneuve. Zdůraznil nicméně, že osoby, které mají sklon naslouchat výzvám Islámského státu, se mohou odhodlat k extrémně násilným činům, i když se nemusí nutně zapojovat do jednotek džihádistů a být jimi vycvičeny. Je to nový způsob boje bez použití těžkých zbraní a výbušnin, následky jsou přitom šokující, poznamenal ministr.

14:16

Po útoku v Nice se zatím nepodařilo identifikovat 16 z 84 obětí. Dětská nemocnice v Nice hospitalizovala 30 dětí, z toho pět je stále v kritickém stavu. Jedno zraněné dítě je stabilizované, tři jsou napojeny na dýchací přístroje. Nejmladšímu ze zraněných bylo šest měsíců. Většina z nich má zlomeniny a otřes mozku. "Jsme zvyklí přijímat hodně dětí, v tomto případě ale bylo těžké se vyrovnat s psychickou zátěží," uvedla mluvčí nemocnice.

13:01
Aktuálně.cz

Francouzské ministerstvo vnitra napojení útočníka na teroristickou organizaci IS v tuto chvíli ještě prověřuje. Čtěte podrobnosti.

12:16

Možnost transportu tímto letounem nabídla po dohodě se Slováky česká diplomacie lidem, kteří se zapsali do takzvaného registru cestovatelů DROZD. Ti obdrželi v pátek SMS s výzvou, že se mohou přihlásit do dnešních 05:00. Ozvala se ale jen jedna žena.

12:16

Letounem, který vypravila slovenská vláda, by se z Nice mělo odpoledne vrátit zpět do vlasti 36 Slováků, kteří projevili zájem o transport po čtvrtečním teroristickém útoku v tomto francouzském letovisku. Ve speciálu bude také jedna Češka. Informoval o tom slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák. Slovenský vládní speciál by měl přiletět do Bratislavy po 13:30.

11:15

"Autor operace... provedené v Nice ve Francii, byl bojovník Islámského státu. Operaci provedl jako odpověď na výzvu, aby se cílem stali příslušníci zemí koalice, která bojuje proti IS," cituje agentura Amak svůj zdroj.

10:55

O napojení Mohameda Lahouaieje Bouhlele, který útok provedl, na islamisty zatím nebylo nic známo. V hledáčku zpravodajských služeb nebyl, jeho trestní rejstřík zahrnoval pouze drobnou kriminalitu. Pařížský prokurátor nicméně v pátek upozornil, že způsob provedení útoku odpovídal instrukcím, které bojovníkům opakovaně dávali představitelé džihádistů.

10:54

K odpovědnosti za útok v Nice se přihlásil Islámský stát. Uvedla to agentura Amak napojená na islamisty.

10:08
 

Bouhlel pocházel z Tunisu, ale ve Francii žil dlouho legálně. Po oslavách francouzského státního svátku zabil na promenádě v Nice nákladním vozem 84 lidí a 50 vážně zranil.

10:07

Francouzská policie zadržela čtyři muže z okruhu pachatele útoku v Nice. Čtyři muži z okruhu Mohameda Lahouaieje Bouhlela byli umístěni do vazby, oznámil dnes soudní zdroj agentuře AFP. Tento zdroj neuvedl totožnost zadržených. Jeden byl zatčen v pátek, další tři dnes ráno. Ve vazbě stále zůstává Bouhlelova bývalá manželka, která byla zadržena také v pátek.

10:05

Dnes se po útoku, k němuž se dosud nepřihlásila žádná teroristická organizace, schází v prezidentském Elysejském paláci bezpečnostní rada státu a poté celá francouzská vláda. Ode dneška také Francie drží třídenní státní smutek.

10:04
 

Hollande se měl ve středu zastavit v Praze v rámci své třídenní cesty po pěti evropských zemích, jejímž cílem mělo být posílení evropské spolupráce po britském referendu o odchodu z Evropské unie. Měl jednat z prezidentem Milošem Zemanem a premiérem Bohuslavem Sobotkou. Zavítat měl také do Portugalska, Rakouska, na Slovensko a do Irska.

10:00

Francouzský prezident François Hollande zrušil plánovanou návštěvu Prahy, kam měl přiletět ve středu 20. července. Důvodem jen čtvrteční útok v Nice, při němž zahynulo 84 lidí. Francouzské velvyslanectví o zrušení návštěvy informovalo prezidentskou kancelář, uvedl dnes v noci na twitteru prezidentům mluvčí Jiří Ovčáček.

Francouzský prezident François Hollande mluví po teroristickém útoku v Nice Francouzský prezident François Hollande mluví po teroristickém útoku v Nice

autoři: Zahraničí, Reuters, ČTK | 16. 7. 2016

Související

    Hlavní zprávy

    reklama

    Sponzorované odkazy

    reklama