"Mise je odsouzená k zániku." Modul od Astrobotic přišel o kritické množství paliva

ČTK ČTK
Aktualizováno 8. 1. 2024 22:06
Naděje společnosti Astrobotic Technology na první americké přistání na Měsíci po více než 50 letech se několik hodin po startu výrazně ztenčily, když lunární modul přišel o kritické množství paliva. Uvedla to společnost v prohlášení, podle kterého se nyní odborníci snaží přehodnotit cíle mise.
Raketa Vulcan odstartovala na svůj debutový let z Floridy.
Raketa Vulcan odstartovala na svůj debutový let z Floridy. | Foto: Reuters

Astrobotic Technology už dříve oznámilo problémy s orientací solárního panelu, který modulu zajišťuje energii. Technikům se zařízení podařilo narovnat a dobít baterie, následně ale oznámili ztrátu paliva a selhání pohonných systémů. To podle týmu patrně vedlo k anomálii, která způsobila problémy se solárním panelem.

"Tým se snaží tuto ztrátu stabilizovat, ale vzhledem k situaci jsme upřednostnili maximalizaci vědeckých poznatků a dat, která můžeme získat. V současné době vyhodnocujeme, jaké alternativní profily mise jsou proveditelné," uvedla společnost.

Lunární modul Peregrine v pondělí do kosmu z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě vynesla raketa Vulcan skupiny United Launch Alliance. Po startu se modul úspěšně odpojil od nosné rakety a podle očekávání nastartoval systémy, napsala Astrobotic Technology. "Po úspěšné aktivaci pohonných systémů byl Peregrine plně uveden do provozu. Bohužel nastala anomálie, která zabránila Astrobotiku dosáhnout stabilní orientaci směrem ke slunci," uvedla společnost. Bez možnosti dobíjet baterie a udržovat dodávky energie mise nebude moci pokračovat, píše server BBC. 

Na palubě jsou kromě vědeckých zařízení i náklady společností Celestis a Elysium Space specializující se na vysílání zpopelněných lidských pozůstatků do vesmíru. Při této misi jde o symbolické prvky DNA či popel několika desítek lidí, mimo jiné tvůrce kosmického kultovního seriálu Star Trek Gena Roddenberryho, sci-fi spisovatele, průkopníka a autora románu 2001: Vesmírná odysea Arthura C. Clarka nebo trojice bývalých amerických prezidentů George Washingtona, Dwighta Eisenhowera a Johna F. Kennedyho.

Zatímco například Clarkův popel spočine v modulu na povrchu Měsíce, pozůstatky Roddenberryho se od modulu oddělí společně s nosnou raketou a "vydají se na nikdy nekončící putování" naší sluneční soustavou, uvádí Celestis na svém webu.

Přistání na Měsíci v rámci mise, v tuto chvíli podle agentury AP podle všeho odsouzené k zániku, bylo plánované na 23. února. Mezitím však s raketou od SpaceX odstartuje také modul americké firmy Intuitive Machines, který k Měsíci poletí kratší cestou, a podle agentury AP je možné, že přistane dříve.

Zatímco texaský Houston, domovské město Intuitive Machines, je s dobýváním vesmíru spojovaný už dlouho, pensylvánský Pittsburgh s Astrobotic Technology je nováčkem. Asi 1,9 metrů vysoký modul Astrobotic Technology nese název Peregrine odvozený od latinského slova pro sokola. Je v něm uloženo 20 výzkumných "balíčků" ze sedmi zemí a také vozítko o velikosti krabice od bot soukromé univerzity Carnegie Mellon.

Vesmírný závod soukromníků začal

Pondělní start byl podle AP začátkem vesmírného závodění soukromých společností, které mohou začít přijímat objednávky vesmírné přepravy od amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) i dalších klientů. Jak Astrobotic Technology, tak Intuitive Machines obdržely v roce 2019 od NASA každá téměř 80 milionů dolarů (asi 1,8 miliardy korun) na rozvoj těchto služeb. Podobné smlouvy s NASA má celkem 14 společností.

Proti startu Vulcanu minulý týden protestovali zástupci původních amerických obyvatel z kmene Navajo, kteří vyslání lidských pozůstatků na Měsíc považují za znesvěcení posvátného místa. Astrobotic Technology reagovala prohlášením, že náklad nebude uložen přímo na Měsíci, ale zůstane v lunárním modulu a že firma dodržuje "všechny předpisy a zákony pro komerční aktivity mimo oběžnou dráhu Země".

Kmen Navajo vyjádřil svou nelibost už na přelomu tisíciletí, kdy do Měsíce záměrně narazila sonda NASA s popelem geologa Eugena Shoemakera. Buu Nygren, předseda rezervace Navajo Nation, největšího území pod správou původních obyvatel ve Spojených státech, uvedl, že NASA se kmeni tehdy omluvila a "slíbila, že se s domorodými kmeny poradí, než povolí jakoukoliv další lunární misi s lidskými pozůstatky". Zdá se však, že úřad "své slovo nedodržel", dodal Nygren.

Vysoce postavený představitel NASA Joel Kearns podle agentury AFP ujistil, že úřad bere obavy původních obyvatel "velmi vážně". Na tiskové konferenci oznámil konání mezivládního setkání se zástupci kmene Navajo. Upozornil zároveň, že NASA nemá pravomoci, pokud jde o dohled na náklady soukromých misí.

 

Právě se děje

Další zprávy