Italové poslali k neovladatelné lodi s uprchlíky vrtulník

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 2. 1. 2015 7:35
Obchodní plavidlo Ezadeen plující pod vlajkou Sierry Leone s asi 450 uprchlíky na palubě se kolem půlnoci nacházelo asi 65 kilometrů od jihoitalského přístavu Leuca.
Blue Sky M, první ze dvou lodí plných uprchlíků, kterou italská pobřežní stráž nalezla bez posádky.
Blue Sky M, první ze dvou lodí plných uprchlíků, kterou italská pobřežní stráž nalezla bez posádky. | Foto: Reuters

Řím - Italská pobřežní stráž poslala k lodi se zhruba 450 uprchlíky, kterou opustila její posádka, vrtulník.

Kvůli počasí se lze dostat na palubu pouze ze vzduchu.

Obchodní plavidlo, Ezadeen plující pod vlajkou Sierry Leone, nad nímž se od čtvrteční noci snaží převzít kontrolu pobřežní hlídka, má porouchané motory, informovala agentura AFP s odvoláním na italské letectvo.

"Kvůli obtížným povětrnostním podmínkám není možné se na palubu plavidla dostat jinak než ze vzduchu," uvedly vzdušné síly.

Dokud nevysadily motory, loď se pohybovala rychlostí sedmi uzlů (asi 13 kilometrů za hodinu). Letoun italské pobřežní stráže ji objevil, když se nacházela asi 130 kilometrů od italského pobřeží.

Jednomu z lidí na palubě se pomocí vysílačky podařilo informovat pobřežní stráž, že posádka loď opustila.

Do záchranné operace, která měla zajistit, aby se bezvládné plavidlo, na jehož palubě jsou i ženy a děti, neroztříštilo o skály, se zapojila také islandská loď Tyr v rámci mise evropské agentury Frontex. Vrtulník měl na palubu plavidla Ezadeen vysadit trojici lékařů z lodi Tyr.

Kolem půlnoci se loď nacházela asi 65 kilometrů od jihoitalského přístavu Leuca. Jde o druhý podobný incident za poslední dva dny, kdy musela italská pobřežní stráž zasahovat kvůli příjezdu jiné lodi bez posádky plující pod moldavskou vlajkou. Na její palubě bylo skoro 800 uprchlíků převážně ze Sýrie.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Mugabeho zabila rakovina, lékaři krátce před jeho smrtí zastavili chemoterapii

Příčinou úmrtí bývalého prezidenta Zimbabwe Roberta Mugabeho, který zemřel 6. září ve věku 95 let, byla rakovina. Lékaři v Singapuru, kde se dlouhodobě léčil, krátce před jeho smrtí zastavili chemoterapii. Důvodem byl Mugabeho vysoký věk, rozšíření nádorů a nízká účinnost léčby. O přesné příčině smrti zimbabwského exprezidenta poprvé promluvil současný prezident této jihoafrické země Emmerson Mnangagwa, informoval server BBC.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Velšští ragbisté zahájili MS pohodlnou výhrou nad Gruzií

Velšští ragbisté vstoupili do mistrovství světa v Japonsku pohodlnou výhrou nad Gruzií 43:14. Vítězové Turnaje šesti národů vedli po první půli díky čtyřem položeným pětkám 29:0 a po změně stran si náskok bezpečně pohlídali. Velšský kapitán Alun Wyn Jones vyrovnal 129. startem národní rekord.

Spolufavorité skupiny D Velšané vlétli do utkání ve velkém stylu a už po dvou minutách otevřeli skóre. Gruzínci, kterým chybí zraněný kapitán Merab Šarikadze, postupně vyrovnali hru, ale bodů se dočkali až ve druhém poločase.

V neděli čeká Wales ostrý test v podobě obhájců stříbra Australanů, kteří si na úvod poradili s Fidži. Gruzie narazí na Uruguay.

Další zprávy