Foto: Z Afriky do Evropy. Smrtelně nebezpečná cesta za snem

Foto: Z Afriky do Evropy. Smrtelně nebezpečná cesta za snem
Itálie čelí rekordnímu přílivu uprchlíků.
Jen za uplynulý týden jich k jejím břehům dorazilo přes 11 000.
Zde jsou ti šťastnější, kteří tragédii přežili...
...
Foto: Reuters
Zahraničí Michal Žák Zahraničí, Michal Žák
20. 4. 2015 10:40
Ze severu Afriky je to na ostrov Lampedusa o něco blíže než z Prahy do Jihlavy. Právě proto sem míří tolik lidí. Mnozí ale vysněnou pevninu nikdy nespatří.

Palermo - Itálie bije na poplach. K jejím břehům jen v posledních pár dnech připluly tisíce běženců ze severní Afriky.

Nekončící příliv imigrantů, často na přeplněných lodích, má na svědomí i nejhorší tragédii za poslední desetiletí. Ve Středozemním moři v sobotu zemřelo na potopené lodi 700 až 900 lidí.

Podívejte se, jak uprchlíci ze severu Afriky míří především na Lampedusu, malý ostrov se zhruba 6000 obyvateli.

Ze severu Afriky je to tam o něco blíže než z Prahy do Jihlavy. Právě proto sem pluje tolik lidí. Mnozí ho ale nikdy nespatří.

Víkendová tragédie je totiž jen střípkem v příběhu desetitisíců lidí, kteří se každoročně vydají na cestu za vysněným lepším životem.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy