Foto: Z Afriky do Evropy. Smrtelně nebezpečná cesta za snem

Foto: Z Afriky do Evropy. Smrtelně nebezpečná cesta za snem
Itálie čelí rekordnímu přílivu uprchlíků.
Jen za uplynulý týden jich k jejím břehům dorazilo přes 11 000.
Zde jsou ti šťastnější, kteří tragédii přežili...
...
Foto: Reuters
Zahraničí Michal Žák Zahraničí, Michal Žák
20. 4. 2015 10:40
Ze severu Afriky je to na ostrov Lampedusa o něco blíže než z Prahy do Jihlavy. Právě proto sem míří tolik lidí. Mnozí ale vysněnou pevninu nikdy nespatří.

Palermo - Itálie bije na poplach. K jejím břehům jen v posledních pár dnech připluly tisíce běženců ze severní Afriky.

Nekončící příliv imigrantů, často na přeplněných lodích, má na svědomí i nejhorší tragédii za poslední desetiletí. Ve Středozemním moři v sobotu zemřelo na potopené lodi 700 až 900 lidí.

Podívejte se, jak uprchlíci ze severu Afriky míří především na Lampedusu, malý ostrov se zhruba 6000 obyvateli.

Ze severu Afriky je to tam o něco blíže než z Prahy do Jihlavy. Právě proto sem pluje tolik lidí. Mnozí ho ale nikdy nespatří.

Víkendová tragédie je totiž jen střípkem v příběhu desetitisíců lidí, kteří se každoročně vydají na cestu za vysněným lepším životem.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se dnes dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik stižených koronavirovou krizí využívat bez jakýchkoli podmínek záchranný fond ESM. Po dnešní videokonfereci euroskupiny to oznámilo několik ministrů.

Shodu na vydání společných dluhopisů, o které stály zvláště nejpostiženější země jako Itálie a Španělsko, naproti tomu ministři nedosáhli. O dalších možných nástrojích mají podle nich rozhodnout lídři unijních zemí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Exploze kyslíkové nádoby při opravě bojleru poškodila dům nedaleko velvyslanectví ČR v Moskvě

Exploze kyslíkové tlakové nádoby dnes poškodila dům v centru Moskvy, který se nachází v bezprostřední blízkosti českého a slovenského velvyslanectví. Výbuch si vyžádal několik zraněných, uvedla ruská média s odvoláním na záchranáře. Podle mluvčího ambasády ČR jsou všichni pracovníci úřadu v pořádku. Záchranáři zprvu pátrali po desítce pohřešovaných osob, ale všichni o sobě dali brzo vědět, uvedla televize Rossija 24.

Exploze, která podle TASS nastala při opravě bojleru, poškodila desáté patro budovy stojící naproti velvyslanectví Slovenské republiky a vzdálené asi 150 metrů od české ambasády. "S velvyslanectvím je vše v pořádku, všichni pracovníci jsou v pořádku, budova nijak neutrpěla," ujistila slovenská ambasáda podle TASS.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zdravotní stav Borise Johnsona se zlepšuje, už není na jednotce intenzivní péče

Britský premiér Boris Johnson nakažený koronavirem byl dnes večer v londýnské nemocnici po třech dnech na jednotce intenzivní péče přesunut zpět na běžné lůžkové oddělení. V prohlášení to oznámila kancelář předsedy vlády, která předtím informovala, že zdravotní stav Johnsona se zlepšuje. Lékaři budou jeho boj s nemocí covid-19 nadále bedlivě sledovat. Britská média předtím spekulovala, že k práci se možná lídr Konzervativní strany vrátí až za několik měsíců.

"Premiér byl dnes večer přesunut z jednotky intenzivní péče zpět na lůžkové oddělení. Tam bude během rané fáze rekonvalescence pečlivě monitorován," oznámil mluvčí Johnsonova úřadu. Stručné prohlášení dále uvádí, že ministerský předseda má "nesmírně dobrou náladu".

Johnson je v nemocnici v centru Londýna od nedělního večera. Převezli jej tam poté, co se více než týden potýkal s kašlem a horečkami v důsledku nákazy koronavirem. V pondělí odpoledne se 55letému politikovi přitížilo, načež byl přesunut na JIP. Na plicní ventilátor napojen nebyl, s dýcháním mu ovšem pomáhala kyslíková terapie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy