Na lodi u Lampedusy zemřelo kvůli žízni a zimě 17 uprchlíků

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
5. 12. 2014 12:45
Celkem 76 běženců z Libye se podařilo zachránit. Letos už ve Středozemním moři přišlo o život 3000 uprchlíků.
Foto: Reuters

Řím - Na lodi se stovkou uprchlíků, která mířila z Libye do Itálie, zemřelo kvůli podchlazení a dehydrataci nejméně 17 lidí.

Podle deníku La Repubblica jde o první takovou tragédii od chvíle, kdy koncem října u břehů Itálie skončila speciální námořní operace Mare Nostrum, jež měla běžencům v nouzi pomáhat.

Italská pobřežní stráž zasahovala ve čtvrtek u lodi s nelegálními migranty, která se nacházela asi 150 námořních mil (280 kilometrů) od ostrova Lampedusa a 40 námořních mil (70 kilometrů) od libyjského Tripolisu.

Na palubě našla 17 mrtvých, další pasažér byl ve vážném stavu dopraven do nemocnice.

Celkem 76 běženců bude přepraveno do Itálie.

Itálie se dlouhodobě potýká s obrovskou vlnou nelegálních uprchlíků, kteří k jejím břehům směřují po moři zejména od afrických břehů. Letos jich úřady napočítaly už přes 150 tisíc.

Frontex pod palbou kritiků

Italové proto loni zahájili již zmíněnou operaci Mare Nostrum, jejímž cílem bylo plavidlům v nouzi pomáhat. Operace ale skončila v říjnu a od listopadu u italských břehů operují plavidla evropské agentury Frontex pod hlavičkou operace Triton.

Řada odborníků a organizací změnu kritizovala s tím, že aktivity Frontexu jsou zaměřené na ochranu hranic, a ne na záchranu lidských životů. Proto prý bude přibývat mrtvých. Jen během letoška se ve Středozemním moři utopilo na 3000 uprchlíků.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Z nizozemského muzea někdo ukradl obraz van Gogha. Bylo zavřené kvůli epidemii

Neznámí pachatelé ukradli z muzea Singer Laren v nizozemském Larenu východně od Amsterodamu obraz Vincenta van Gogha. Oznámila to nizozemská agentura ANP. Muzeum je kvůli epidemii uzavřené. Zda zloději odnesli i jiná umělecká díla, není zatím jasné.

Obraz Jarní zahrada z roku 1884 byl zapůjčen z muzea v Groningenu pro výstavu Zrcadlo duše, na níž mohli v Larenu do uzavření expozice návštěvníci vidět díla malířů tvořících ve stylu neoimpresionismu, pointilismu, expresionismu a kubismu. Na instalaci výstavy se podílelo amsterodamské Rijksmuseum.

Policie zatím po pachatelích pátrá. Muzeum Singer Laren bylo zřízeno k prezentaci děl z pozůstalosti amerického sběratele Williama Singera, potomka miliardářské rodiny pittsburghských ocelářů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy