Loď se 768 uprchlíky dorazila do Itálie, většina je ze Sýrie

ČTK ČTK
Aktualizováno 31. 12. 2014 19:43
Loď Blue Sky M plující pod moldavskou vlajkou vyslala v úterý nouzový signál s tím, že na palubě jsou ozbrojení muži. To se ale neprokázalo. Italská policie zadržela jednu osobu, údajně pašeráka lidí.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Řím - Na palubě lodi s uprchlíky, která dnes zakotvila v jihoitalském přístavu Gallipoli, bylo podle pobřežní stráže 768 lidí, včetně několika desítek dětí a těhotných žen.

Původně italské úřady hovořily až o 970 běžencích. Nepotvrdila se také informace o čtyřech mrtvých na palubě, kterou s odvoláním na Červený kříž přinesla agentura Reuters.

Loď Blue Sky M plující pod moldavskou vlajkou vyslala v úterý nouzový signál s tím, že na palubě jsou ozbrojení muži. To se ale neprokázalo. Italská policie zadržela jednu osobu, údajně pašeráka lidí, uvedla agentura ANSA. Je možné, že jeho komplici loď opustili již dříve.

Z moldavského plavidla byl v úterý u řeckého ostrova Korfu vyslán nouzový signál, ale podle řeckých úřadů byla loď technicky v pořádku. S kapitánem komunikovaly podle řeckých médií vrtulník řecké pobřežní stráže i válečná fregata Navarino. Kapitán je prý ubezpečil, že nemá žádný problém a že směřuje do Itálie. Řecká strana údajně blíže plavidlo nekontrolovala, protože už opustilo řecké výsostné vody a bylo v mezinárodních vodách.

Následně vyslala kontrolu na loď italská pobřežní hlídka: výsadek šesti mužů ze dvou vrtulníků nenarazil na žádný odpor. I proto se objevily spekulace, že pašeráci lidí plavidlo opustili již dříve. Nouzový signál údajně mohl souviset s problémy s motorem.

"Byl to závod s časem," uvedl Filippo Marini z italské pobřežní stráže. "Loď byla jen pár (námořních) mil od pobřeží Apulie," dodal. Pokud by loď, jejíž řízení bylo nastaveno na autopilota, narazila na břeh, stálo by to podle něj život mnoho lidí.

Na palubě byli Syřané, 130 lidí muselo do nemocnice

Podle Červeného kříže pochází většina uprchlíků na lodi ze Sýrie. Původně se úřady domnívaly, že na palubě je asi 700 lidí, když ale loď dorazila do malého přístavu v Gallipoli, bylo jasné, že jejich počet je vyšší.

Asi 130 imigrantů muselo být odvezeno do nemocnice. Podle italských médií se původní informace o čtyřech mrtvých nepotvrdila. "Čtyři lidi spali v podpalubí a (záchranáři) se v prvním okamžiku domnívali, že jsou po smrti," uvedl člen zasahujícího týmu Maurizio Scardia.

Podle posledních údajů OSN dorazilo od začátku roku do letošního listopadu do Itálie přes 160 000 uprchlíků a dalších 40 000 jich přijelo do Řecka. Tisíce imigrantů přišly při pokusu dostat se do Evropy o život.

 

Právě se děje

Další zprávy