Kyjev - Ukrajinská kontrarozvědka zveřejnila fotografie a videozáběry, které mají dokládat, že v pátek vyhoštění čeští diplomaté byli špiony. Tvrdí, že se Češi zajímali o tamní zbrojní průmysl.
Nahrávka je ovšem bez zvuku a záměrně rozmazaná, takže z ní není jasné, s kým se pracovníci české ambasády měli setkat.
Ukrajinské ministerstvo zahraničí zároveň odmítlo jakoukoli souvislost s kauzou ukrajinského exministra Bohdana Danylyšyna, který letos v lednu získal v České republice politický azyl.
Do souvislostí s azylem pro Danylyšyna, stíhaného na Ukrajině za zneužití funkce, dal případ dvou údajných českých špionů český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.
"Souvisí to nejspíše s tím, že my jsme nedávno nikoho nevyhostili, ale naopak zde jednoho jejich občana ponechali," řekl v pátek ministr, který je právě v gruzínské metropoli Tbilisi.
Ukrajinské ministerstvo zahraničí slova českého ministra odmítlo.
Mluvčí ministerstva Oleh Vološyn podle sobotního ukrajinského tisku řekl, že vyhoštění českých diplomatů odpovídá mnohaleté praxi, podle níž Ukrajina v případě protiprávní činnosti dělá vše pro to, aby podobnému jednání zamezila.
"A protože diplomaté požívají imunity, nebyli na ukrajinském území pohnáni k odpovědnosti, ale vyhoštěni," dodal mluvčí. "Pokud jde o Danylyšynovu kauzu, pak tento případ nikdy nebyl faktorem, který určoval naší pozici vůči oficiálním úřadům v Praze," konstatoval Vološyn.
Zdroj z prokuratury tvrdí něco jiného
Schwarzenbergovu interpretaci skandálu v sobotu ale potvrdil zdroj z ukrajinské generální prokuratury.
"Vyhoštění českých diplomatů a fakt, že incident byl zveřejněn v médiích, je mstou ukrajinského vedení za azyl pro exministra Danylyšyna," řekl nejmenovaný zdroj ukrajinskému analytickému serveru Globalist.
Stejnou informaci přinesl s odvoláním na ukrajinské diplomaty list Utro. Jde o první vyhoštění cizích diplomatů po nástupu nynějšího prezidenta Viktora Janukovyče, napsal Globalist v článku s titulkem Ukrajina vyhlásila válku Česku.
"Podobné případy se ale obvykle veřejně nerozhlašují, aby to nepoškodilo vztahy se spřátelenou zemí. V případě českých diplomatů ovšem převážily politické motivy," uvedl server s odvoláním na zdroje z kyjevské prokuratury.
"Zajímali se o letouny Antonov"
Ukrajinské ministerstvo ale prohlašuje, že oba čeští diplomaté s pomocí dvou placených ukrajinských spolupracovníků získávali informace a dokumenty o ukrajinském zbrojním průmyslu.
Kubíček během svých kontaktů se zaměstnancem státní letecké továrny získal informace o výrobních záměrech státního podniku Pivdenmaš a o vývoji dopravních letounů An-70 a An-178 a také dokumentaci systému protiletecké aktivní obrany Adros.
Podle serveru Kyiv Post se český diplomat také velmi zajímal o vývoj ukrajinských tanků Oplot a o jejich satelitní navigaci. Na tomto projektu je zainteresováno Rusko.
V únoru měl získat elektronickou kopii smlouvy o opravě a technickém zdokonalení letounu An-32 pro indické vojenské letectvo, jež obsahovala citlivé údaje, jejichž vyzrazení "výrazně poškodilo ukrajinskou národní bezpečnost".
Oba údajné informátory českých diplomatů, jednoho zaměstnance letecké továrny a majorku na ukrajinském ministerstvu obrany, ukrajinská kontrarozvědka SBU odhalila a zadržela.
SBU umístila zároveň na server YouTube tříapůlminutové video, které má obsahovat důkazy o protiprávních akcích dvou vyhoštěných Čechů.
Video, které nemá zvukový doprovod, obsahuje snímky údajných špionů plukovníka Zdeňka Kubíčka a majorky Petry Novotné a ilustrační záběry zbraní, které měly být předmětem jejich zájmu.
Podle tvrzení SBU jsou na videu i záběry z předávání peněz ukrajinskému spolupracovníkovi českých špionů a ukázky tajných dokumentů, které prý čeští diplomaté na Ukrajině získali.