Ukrajina vyhostila dva české diplomaty kvůli špionáži

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
13. 5. 2011 20:35
Dva čeští diplomaté musejí z Ukrajiny, příliš se zajímali o její letectvo
Mluví ministerstva vnitra Marina Ostapenková ukazuje na tiskové konferenci novinářům snímek české diplomatky, vojenské atašé, která byla vyhoštěna pro údajnou spionář.
Mluví ministerstva vnitra Marina Ostapenková ukazuje na tiskové konferenci novinářům snímek české diplomatky, vojenské atašé, která byla vyhoštěna pro údajnou spionář. | Foto: Reuters

Kyjev - Ukrajina v pátek podle oficiální zprávy tamního ministerstva zahraničí vyhostila dva české diplomaty kvůli podezření z vojenské špionáže.

Agentura Unian napsala, že jde o dva pracovníky vojenské sekce českého velvyslanectví v Kyjevě.

Česká strana se odmítla k incidentu vyjadřovat.

"Spíše odveta" říká český ministr zahraničí

Podle ukrajinského ministerstva zahraničí se vyhoštění diplomaté "dopouštěli akcí neslučitelných s jejich diplomatickým postavením". Z informace vyplývá, že se diplomaté údajně měli zabývat sběrem informací, které jsou předmětem ukrajinského státního tajemství.

Ukrajinské ministerstvo je podle oficiálního prohlášení znepokojeno, že se "nepřijatelného jednání" dopustili diplomaté "tak spřátelené a partnerské země", jakou je pro Ukrajinu Česká republika.

Kyjev zároveň "vyjádřil naději, že incident nevrhne stín na budoucí vzájemné vztahy mezi oběma zeměmi".

"Existují velmi pravděpodobné domněnky, že je to spíše odveta," řekl Aktuálně.cz v reakci na ukrajinský krok ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

Foto: Aktuálně.cz

"Ne (za to) že bychom někoho vykázali, ale spíše že jsme si někoho v ČR ponechali," udělal Schwarzenberg jasnou narážku na to, že Česká republika udělila azyl ukrajinskému exministrovi Danylyšynovi.

Ne diplomaté, ale vojáci

Podle kyjevských médií, která se odvolávají na mluvčího ukrajinského ministerstva zahraničí Oleha Vološyna, byli dva čeští diplomaté vyhoštěni na žádost ukrajinské kontrarozvědky SBU.

"Není v tom žádná politika, jsou to vojenští přidělenci. Jde o muže a ženu v hodnostech plukovníka a majora. Nejsou to ani pořádně diplomaté, je to čistě vojenská věc, prostě využívají diplomatický status," řekl Vološyn.

Podle webových stránek českého ministerstva zahraničí na ambasádě v Kyjevě pracují tři zaměstnanci úseku obrany. Je mezi nimi uveden plukovník Zdeněk Kubíček jako vedoucí úseku a majorka Petra Novotná jako vojenský přidělenec.

Podle listu Ukrajinska pravda se diplomaté zajímali o informace týkající se letectva.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 50 minutami

Dodavatel innogy zlevní plyn pod cenový strop. Sleva začne platit zpětně od začátku února

Energetická společnost innogy, která je s více než 1,1 milionu klientů největším dodavatelem plynu v ČR, zlevní 320.000 svých stávajících zákazníků dodávky plynu pod vládní cenový strop. Sleva, která bude platit zpětně od začátku února, zajistí podle ní úsporu zhruba 240 Kč za megawatthodinu (MWh). Zákazníci, kteří plynem vytápí rodinný dům tak v průměru ušetří asi 3000 korun za rok. U klientů, kteří plyn používají na vaření, bude sleva 34 procent. Dnes o tom informovalo innogy. Ceny energií pod vládní strop v posledních dnech snižují i další velcí dodavatelé.

Většina dodavatelů energií od začátku roku nabízí novým zákazníkům tarify s cenami vycházející z vládního cenového maxima. To činí pro letošní rok 6000 korun za jednu MWh elektřiny včetně DPH a 3000 korun za jednu MWh plynu. K tomu je potřeba připočítat distribuční poplatky. Takzvané stropy platí pro domácnosti, firmy i veřejné instituce.

Sleva pro zákazníky innogy, kteří mají základní tarif Standard na dobu neurčitou, dosáhne 18 procent z dosavadních ceníkových cen pro zákazníky, kteří plynem topí. Nové ceny pod stanoveným stropem budou mít také zákazníci, kterým aktuálně končí jejich fixované smlouvy. Firma uvedla, že tak reaguje na současný cenový vývoj na velkoobchodních trzích, kde plyn za poslední měsíce několikanásobně zlevnil. Ke snížení cen přispěly také výrazné úspory energií a teplé počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy