Johnsonovi se opět podařilo vyvrátit rozšířené názory, píše BBC o brexitové dohodě

ČTK ČTK
Aktualizováno 17. 10. 2019 22:14
Pro uzavření nové dohody o odchodu Británie z Evropské unie musely učinit ústupky obě strany, píší ve čtvrtek komentátoři po ukončení vyjednávání v Bruselu. Někteří vyzdvihují skutečnost, že navzdory opakovanému odmítání ze strany unijních lídrů nakonec návrh "rozvodové" dohody doznal změn. Například web Politico ale soudí, že radikálněji musel původní požadavky změnit Londýn.
Boris Johnson a Jean-Claude Juncker.
Boris Johnson a Jean-Claude Juncker. | Foto: Reuters

Média připomínají, že podmínky brexitu vyjednané vládou britské expremiérky Theresy Mayové zůstaly z drtivé většiny v původní podobě. "Devadesát pět procent této upravené dohody tvoří dohoda uzavřená předchůdkyní premiéra Borise Johnsona," napsal bruselský zpravodaj BBC Adam Fleming. Podobně výsledek hodnotí také deník The Times, podle kterého změny nejsou příliš dramatické.

List Financial Times nicméně ve své analýze hovoří o významném politickém úspěchu pro britského premiéra. "EU říkala, že nebude znovu otvírat dohodu o vystoupení ani přepracovávat irskou pojistku. Johnson je k tomu donutil a zajistil změny. Nahradil celobritskou pojistku, kterou tolik nenáviděli konzervativní poslanci… pojistkou, která se týká čistě Severního Irska," hodnotí deník.

"EU říkala, že neustoupí. Jeho (Johnsonovi) bývalí konzervativní kolegové a kolegové z opozice tvrdili, že je to celé podvod. Ale po krkolomných vyjednáváních byla uzavřena dohoda a zbytek kontinentu ve věci kontroverzní pojistky ustoupil," napsala hlavní politická zpravodajka BBC Laura Kuenssbergová. Johnsonovi se podle ní opět podařilo vyvrátit rozšířené názory.

Kuenssbergová ale stejně jako další komentátoři popisuje i kompromisy ze strany britské vlády. Především se skloňuje skutečnost, že na základě nového plánu se bude Severní Irsko řídit některými unijními regulacemi, zatímco jej od zbytku Británie v praxi bude dělit celní hranice. "Ačkoli toto představuje jasnou úpravu dohody, kterou EU předtím dojednala s Theresou Mayovou, je to zároveň návrat k podobnému režimu, o jakém Mayová prohlásila, že by na něj žádný britský premiér nemohl přistoupit," uvádí Politico.

Johnson nicméně podle Politico může prezentovat jako své vítězství to, že z právního hlediska bude po brexitu celé Spojené království tvořit jediné celní území. Británii se také podařilo do dohody dostat mechanismus, který severoirským zákonodárcům umožňuje po čtyřech letech ukončit platnost speciálního režimu.

"Ještě týden zpátky EU vylučovala jakoukoli možnost takového 'jednostranného mechanismu pro ukončení' nebo časových limitů. To se změnilo, když Irsko uznalo, že jelikož by nový přístup Británie uzamknul Severní Irsko do trvalého uspořádání, pak je souhlas (severoirských činitelů) potřebný," poznamenávají The Times.

Tohoto bodu si všiml také deník The Guardian, který nový režim pro Severní Irsko označil za "pojistku s trvalým nádechem". Ve své analýze cituje bývalého diplomata Jeroma Powella, který se podílel na vyjednávání o severoirské mírové dohodě z roku 1998. Powell ve čtvrtek na twitter napsal: "Vtipná stránka tvrzení čísla 10 (Downing Street, pozn. ČTK) o tom, že se zbavili pojistky, je to, že ve skutečnosti ji transformovali ze záložní varianty v definitivní budoucí uspořádání pro Severní Irsko, přičemž region zůstane na jednotném trhu a v celní unii."

 

Právě se děje

Aktualizováno před 37 minutami

Tortorella skončil po šesti letech jako trenér hokejistů Columbusu

Hokejové kluby Columbus a Arizona se po skončení základní části NHL a marné snaze dostat se do play off rozhodly ke změně trenéra. V Columbusu skončil po šestiletém angažmá John Tortorella, tým Coyotes už do nové sezony nepovede Rick Tocchet, který na střídačce Arizony strávil čtyři roky.

Vedení Blue Jackets den po zápase s Detroitem oznámilo, že po vzájemné dohodě s Tortorellou neprodlouží smlouvu. Dvaašedesátiletý kouč dovedl po svém příchodu Columbus čtyřikrát za sebou do play off, v prvních 15 sezonách od vzniku klubu přitom tým do vyřazovacích bojů prošel jen dvakrát.

Letos se mužstvu nedařilo a od posledního místa v Centrální divizi ho nemohla zachránit ani závěrečná výhra 5:4 v prodloužení nad Detroitem. Do bojů o Stanleyův pohár nepostoupil Columbus poprvé od roku 2016.

Tortorella nasbíral během 20 sezon v NHL 673 vítězství, což z něj dělá nejúspěšnějšího amerického trenéra ligy. V roce 2004 dovedl Tampu Bay k zisku titulu, působil i v New York Rangers a ve Vancouveru.

O pět let mladší Tocchet dovedl Arizonu v Západní divizi na 5. místo. "Po setkání s Rickem jsme se dohodli, že změna kouče je v nejlepším zájmu klubu," uvedl generální manažer Bill Armstrong. Za čtyři roky pod Tocchetovým vedením prošli "Kojoti" do bojů o Stanley Cup jen loni.

před 55 minutami

V areálu slévárny v Týnci nad Sázavou hořelo, škoda je 4 miliony

V areálu slévárny v Týnci nad Sázavou na Benešovsku v neděli hořelo, škoda činí čtyři miliony korun. Příčinou vzniku požáru byla technická závada na transformátoru, uvedl v tiskové zprávě mluvčí středočeských hasičů Jaroslav Gabriel. Hasiči doporučili lidem v okolí, aby omezili větrání. Únik oleje z transformátoru do okolí hasiči nezaznamenali.

K požáru olejového transformátoru hasiči vyjížděli před 12.00, "Po příjezdu rozhodl velitel zásahu o vyhlášení druhého stupně poplachu a zároveň požádal o vyslání dalších hasičských jednotek, neboť plameny ohrožovaly sousední transformátor a střechu elektrorozvodny," popsal situaci mluvčí.

Na místo byli přivoláni i specialisté z chemické laboratoře hasičů. "Únik transformátorového oleje však nebyl zaznamenán. Toto by měl následně potvrdit rozbor vzorků odebraných nejen přímo v místě požáru, ale také z nádrží v čistírně i z řeky Sázavy," sdělil mluvčí.

"Po ochlazení objektu byla rozvodna odvětrána přetlakovým ventilátorem a zkontrolována opakovaným měřením termokamerou," oznámil Gabriel. Po 14.00 už na místě zůstali kvůli dohledu jen místní dobrovolní hasiči, o šest hodin později si po závěrečném průzkumu objekt převzal zástupce firmy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy