Tvrdá rána pro Johnsona. Severoirská DUP odmítla některé návrhy ohledně brexitu

ČTK ČTK
Aktualizováno 17. 10. 2019 10:58
Severoirští unionisté (DUP) nesouhlasí s některými částmi návrhů ohledně brexitu, o nichž vyjednává Británie s Evropsku unií. Strana to uvedla v novém prohlášení. Podle britských médií tím DUP zasadila ránu britskému premiérovi Borisi Johnsonovi.
Boris Johnson.
Boris Johnson. | Foto: Reuters

"Nemůžeme podpořit návrhy ohledně cel, ohledně spolurozhodování, nejasnosti panují i kolem daně z přidané hodnoty," uvedli zástupci DUP. Jejich podpora je přitom považována za zásadní pro to, aby premiér Boris Johnson dohodu dokázal prosadit v britském parlamentu včas před 31. říjnem, kdy hodlá svou zemi z Evropské unie vyvést.

Řada stoupenců brexitu z řad Johnsonových konzervativců v minulosti dala najevo, že jejich podpora pro brexitovou dohodu závisí na tom, zda s ní budou souhlasit severoirští unionisté.

DUP mimo jiné znepokojuje představa, že pro Severní Irsko by platila jiná pravidla než pro zbytek Británie. Ve čtvrtek předsedkyně této strany Arlene Fosterová a její zástupce Nigel Dodds řekli, že budou dále pracovat s vládou, aby získali "rozumnou" dohodu.

O podrobnostech brexitové dohody, na jejímž základě by měli Britové evropský blok opustit, jednali ve středu do pozdního večera zástupci Londýna a Bruselu. Podle neoficiálních dostupných informací našli sice shodu ve většině sporných bodů, nedokázali však vyřešit otázku systému výběru daně z přidané hodnoty za situace, kdy by Severní Irsko de facto zůstalo součástí evropského jednotného trhu.

Není tak příliš pravděpodobné, že by dohodu schvaloval nyní začínající summit EU. Ráno o brexitu mluvil s premiérem Johnsonem šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker. "Před summitem EU se počítá každá minuta a každá hodina," uvedla mluvčí komise. Nejmenovaný vysoce postavený unijní činitel, kterého cituje agentura Reuters, zopakoval dřívější stanovisko sedmadvacítky, že EU s britským premiérem na summitu o brexitu vyjednávat nebude.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Rusko zahájilo trestní stíhání kvůli odstranění Koněvovy sochy

Vyšetřovací výbor Ruské federace zahájil trestní stíhání kvůli odstranění sochy sovětského maršála Ivana Koněva v Praze. Podle agentury TASS to v pátek oznámila mluvčí výboru Světlana Petrenková. Radnice Prahy 6 sochu nechala odstranit minulý pátek.

Ruská diplomacie ve čtvrtek záležitost označila za zločin, který nezůstane bez odpovědi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy