Statečná, chytrá, zábavná. Zavražděná Jo Coxová byla hvězdou kampaně za setrvání Britů v EU

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
Aktualizováno 17. 6. 2016 8:23
Jo Coxové bylo jedenačtyřicet let, když ji ve čtvrtek na ulici v severoanglickém městě Birstall zavraždil 52letý muž. Byla matkou dvou malých dětí a od loňského roku také poslankyní v britském parlamentu za labouristickou stranu. Zastávala názor, že by Velká Británie měla zůstat součástí Evropské unie a před nadcházejícím referendem se angažovala v kampani Stronger IN. Podle jejího manžela celý život bojovala proti nenávisti. Pracovala pro několik charitativních a humanitárních organizací a zasazovala se o mírové řešení konfliktu v Sýrii.
Jo Coxová.
Jo Coxová. | Foto: Reuters

Londýn - "Jo věřila v lepší svět a bojovala za něj každý den." Tak jedenačtyřicetiletou poslankyni a matku dvou malých dětí Jo Coxovou popsal krátce po její smrti manžel. "Zabila ji nenávist," dodal.

Helen Joanne Coxová byla zastánkyně setrvání Velké Británie v Evropské unii a právě proti nenávisti a strachu se snažila bojovat. Hned ve svém prvním projevu ve funkci poslankyně se nezdráhala pozitivně se vyjádřit o dopadu, který má imigrace z jižní Asie na její rodný kraj v severní Anglii.

Letos se díky agitační jízdě její rodiny ve člunu na Temži stala hvězdou kampaně Stronger IN.

Narodila se 22. června 1974 v Batley v hrabství West Yorkshire a vystudovala sociální a politická studia na Pembroke College v Cambridgi. Když v roce 1995 promovala, stala se první vysokoškolačkou z rodiny.

Po studiích pracovala v poradních týmech hned několika britských politiků a v roce 2008 se v Severní Karolíně ve Spojených státech dokonce účastnila předvolební kampaně Baracka Obamy.

Ještě předtím, než byla loni zvolena do britského parlamentu za labouristickou stranu, pracovala pro britskou charitativní organizaci Oxfam. Zapojila se do kampaní týkajících se například úmrtnosti rodiček a navštívila země postižené válkami a přírodními katastrofami. Spolupracovala také s manželkou někdejšího britského premiéra Gordona Browna a humanitární organizací Save the Children.

Ve funkci poslankyně Dolní komory britského parlamentu za oblast Batley a Spen ve svém rodném hrabství West Yorkshire se v prosinci loňského roku stala jedním z pěti poslanců, kteří se zdrželi hlasování o rozšíření britských náletů proti Islámskému státu v Sýrii. Dokonce spolupředsedala spolku nesoucímu název Přátelé Sýrie, jehož cílem bylo podpořit v parlamentu debatu o diplomatické a humanitární pomoci pro Sýrii.

Byla jednou z těch, kteří nominovali Jeremyho Corbyna na post předsedy labouristické strany, ačkoliv při samotné volbě nakonec podpořila jiného kandidáta. Pro některé to značí to, jak moc byla pro budoucnost své strany zapálená.

Britský tisk nešetří slovy chvály a po její smrti padají přívlastky jako "statečná, chytrá a zábavná". Oceňovány jsou hlavně její zkušenosti s prací v charitě, které ovlivnily její zájmy a práci v parlamentu.

"Byla jsem svědkem hrozných situací. Dalo mi to jednu zkušenost - když nějaký problém ignorujete, ještě se zhorší," cituje její slova BBC.

 

Právě se děje

Další zprávy