reklama
 
 

Online: Británii šokovala první vražda politika od roku 1990. Podezřelý je samotářský muž

Aktualizováno 16. 6. 2016 22:21
reklama
Velkou Británií otřásla vražda labouristické poslankyně Jo Coxové, velké odpůrkyně Brexitu. Policie v souvislosti s činem zadržela 52letého muže, který podle svědků během útoku na ulici vykřikoval "Britain First". To je název xenofobního militantního hnutí, které je proti EU i multikulturalismu. Z celého světa přicházejí do Británie kondolence.

Británie po vraždě labouristické poslankyně.

reklama
22:15

Jayda Fransenová, místopředsedkyně krajně pravicového uskupení Britain First (právě tato slova údajně slyšeli někteří svědkové vykřikovat útočníka), odmítla, že by její organizace měla cokoli společného s činem, který označila za "naprosto nechutný".

21:45
Aktuálně.cz

Kdo byla Helen Joanne Coxová? Zastánkyně setrvání Velké Británie v Evropské unii, která bojovala proti nenávisti a strachu. Hned ve svém prvním projevu ve funkci poslankyně se nezdráhala pozitivně se vyjádřit o dopadu, který má imigrace z jižní Asie na její rodný kraj v severní Anglii.

Více se dočtete v profilu zavražděné poslankyně.

21:42

Policie v Birstalu uvedla, že 77letý muž, který byl zraněn během útoku na poslankyni, je mimo ohrožení života.

21:29
Twitter

Temný den pro Westminster. Karikaturista listu The Daily Telegraph k vraždě Jo Coxové.

21:24
Twitter

Mnohem více věcí nás spojuje, než rozděluje, připomíná britský Channel 4 slova Jo Coxové.

21:15

Mluvčí německé vlády Steffen Seibert zprávu o smrti Coxové označil za "smutnou a strašnou". Jménem kabinetu kancléřky Angely Merkelové vyjádřil pozůstalým soustrast.

Za "hrozivý" označil čin také vicekancléř Sigmar Gabriel. Podle předsedkyně německé strany Zelených Simone Peterové vede nacionalismus a štěpení "k nepochopitelné radikalizaci a násilí".

21:00
Twitter

Pod hashtagy #JoCox a #JoCoxShooting se na Twitteru objevily už tisíce příspěvků.

Lidé sdílejí první tweet Coxové poté, co se stala britskou poslankyní. "Práce, o níž jsem vždycky snila," napsala tehdy pod svou fotku na pódiu.

20:53

Na Parlamentním náměstí v Londýně proběhlo uctění památky zavražděné poslankyně. Mezi zákonodárce přišel i předseda labouristů Jeremy Corbyn.

20:39
USA

Podle amerického ministra zahraničí Johna Kerryho je vražda Jo Coxové "útokem proti všem těm, pro které je demokracie důležitá a kteří v ni věří".

Během návštěvy Dánska, kde momentálně pobývá, zároveň vyjádřil "hlubokou bolest" nad tím, že zemřela "mladá poslankyně s obrovským talentem".

20:30
USA

"Byla mladá, odvážná a pracovitá. Vycházející hvězda, matka a manželka," napsala na Twitteru Gabby Giffordsová, někdejší členka Sněmovny reprezentantů USA.

Ona sama se v minulosti stala terčem atentátu. Dvaadvacetiletý Jared Lee Loughner ji v lednu 2011 střelil v arizonském Tusconu do hlavy. Giffordsová přežila, při útoku ale zemřelo šest lidí.

20:22

Šestnáctitisícový Birstall je podle místních městem, které - na rozdíl od mnoha jiných - netrápí problém se zbraněmi v ulicích. "Je to tiché město," řekl listu The Financial Times Richard Brahmam. "Máme tu jen drobnou kriminalitu. Nemůžu uvěřit, že se tohle stalo."

Podle taxikáře Zaina Aliho jsou vztahy ve městě obecně dobré. "Kolem tu jsou Asiati, bílí, černí, všichni. Každý žije svůj život."

20:16

Lidé v Birstallu uctívají památku Jo Coxové pokládáním květin u pomníku tamního rodáka - chemika a spoluobjevitele kyslíku Josepha Priestleyho.

20:04

Detaily k úmrtí poslankyně od zpravodaje Českého rozhlasu:

20:00

Jo Coxová je prvním zavražděným britským zákonodárcem od roku 1990. Tehdy usmrtila Irská republikánská armáda poslance Iana Gowa bombou, nastraženou v automobilu.

19:51

Server The Telegraph uvádí, že zatčeným mužem je skutečně Thomas Mair. Údajně byl do sebe uzavřeným člověkem, který se na veřejnosti nijak neprojevoval.

Není zatím jasné, zda opravdu patřil ke skupině Britain First či zda jen vykřikoval na místě činu jejich slogan. Samozřejmě ani nevíme jistě, zda je pachatelem on.

19:48

Se Sarah Brownovou spolupracovala Jo Coxová na mezinárodním projektu za snížení úmrtnosti matek a dětí během těhotenství a porodu. Věnovala se také práci v nadaci manželů Gatesových, kde se soustředila na potírání moderního otroctví.

19:47
Labouristická strana

Soustrast rodině vyjádřili také bývalý britský premiér Gordon Brown se svou ženou Sarah, která s Coxovou úzce spolupracovala.

"Jo záleželo na všem, ale v srdci měla vyhrazené zvláštní místo pro nejzranitelnější a nejchudší občany světa," napsala Sarah Brownová.

19:46
Aktuálně.cz

Mimochodem - hnutí Britain First zveřejnilo na podporu Brexitu fotografii československých válečných letců. Nový trumf zastánců Brexitu: Použili v kampani fotku československých letců, aby ukázali hrdiny

Českoslovenští váleční piloti v kampani za Brexit "Tito hrdinové bojovali za SVOBODNOU Británii. Použijte svůj hlas! Hlasujte pro odchod z EU!" stojí u fotografie československých pilotů. | Foto: Facebook.com/OfficialBritainFirst
19:46
Evropská unie

"Zabití člověka nezabije jeho ideje," napsal na Twitteru viceprezident Evropského parlamentu Antonio Tajani.

19:39
Labouristická strana

"Byla tak plná života a radosti," vzdal Coxové hold bývalý předseda labouristů Ed Miliband.

autoři: Michal Žák, Martin Novák, Julie Kochová, Reuters | 16. 6. 2016 18:40

    Pokračujte dál

    Hlavní zprávy

    reklama
    reklama