Džuba - Po více než dvou letech krvavého konfliktu, během něhož zahynulo až 300 tisíc lidí, Jižnímu Súdánu konečně svitla naděje na mír.
Rebelové, kteří od roku 2013 bojují proti vládě, jsou připraveni vyhlásit mír. V úterý to podle televizní stanice BBC po svém příletu do metropole Džuby oficiálně prohlásil zástupce vůdce povstalců Alfred Ladu Gore.
Do hlavního města se již minulý týden přesunulo více než 1300 vojáků povstalecké armády, kteří měli - v souladu s mírovými dohodami z loňského srpna - připravit půdu pro přílet jejich nejvyššího velitele Rieka Machara.
Ten se v Džubě objeví v pondělí, aby převzal post viceprezidenta. Bez předem zajištěné ochrany svými vojáky nabízenou pozici odmítal.
I přesto je tento krok místními politiky považován za významný moment pro Jižní Súdán, který se od vyhlášení nezávislosti v roce 2011 zmítá ve vnitropolitických konfliktech.
Už v roce 2013 zastával Riek Machar funkci viceprezidenta, když byl obviněn z přípravy puče proti prezidentovi. Uprchl na sever země, kde založil opoziční povstaleckou skupinu. Ozbrojený spor vyústil ve dvouletou občanskou válku, která obyvatelstvo země rozdělila podle etnického klíče na znepřátelené Dinky a Nuery.
Konflikt je označován za jeden z nejkrvavějších, které v současné době probíhají. Obě strany páchají podle nevládních organizací na civilním obyvatelstvu válečné zločiny a skutečnému počtu obětí se nikdo nedokáže dopočítat.
"Jeho dnešní přílet znamená, že válka skutečně skončí. A utrpení způsobené lidu Jižního Súdánu touto nežádoucí válkou bude ukončeno a mír opět zavládne v naší zemi," velkolepě okomentoval přílet delegace povstalců člen vlády Akol Paul.
Nejedná se však o první mírové jednání, které znepřátelené strany kdy absolvovaly. Poslední dohoda byla sice podepsána pod hrozbou uvalení sankcí OSN, ale vrátí politickou situaci do původního stavu, ze které se konflikt vyvinul.
Boje, které měly bezprostředně po podepsání dohody ustat, sotva utichly a klid zbraní se stihl již několikrát porušit.
Nevládní organizace odhadují, že válka vyhnala z domovů více než dva miliony lidí a celkem šest milionů jich je v zemi zcela závislých na potravinové pomoci.