Uprchlíci, o kterých se nemluví. Deset zapomenutých míst, kam lidé utekli před smrtí

Uprchlíci, o kterých se nemluví. Deset zapomenutých míst, kam lidé utekli před smrtí
Irák. Uprchlický tábor Domíz se stal dočasným domovem pro 40 000 Syřanů. Jedním z nich je Ahmed, který stojí před svým vyhořelým dočasným příbytkem. Lehl popelem poté, co na něj přeskočila jiskra ze sousedního stanu. Celé rodině se naštěstí podařilo utéct. O bezvýchodné situaci zdejších obyvatel svědčí to, že řada z nich postupně nahrazuje stany cihlovými přístřešky.
Jemen. Miliony lidí jsou na útěku i ve své rodné zemi, jako například tato žena z města Sa´ada. Takzvaně "vnitřně vysídlení" žijí často v otřesných podmínkách. Například většina obyvatel čtyřicetitisícové Shiary letos ze strachu z bomb vyhledala bezpečí v tamních jeskyních. Zcela odejít nechtějí, protože plodiny, které pěstují na svazích hor, potřebují péči. A pokud by šli jinam, neměli by jídlo na příští rok. Zdravotní péče je v zemi kvůli válce a nekontrolované inflaci pro mnohé nedostupná, zdravotnická zařízení se navíc stávají terči útoků. Chybí palivo, jídlo, elektřina i voda.
Čadské jezero je svědkem jedné z největších humanitárních krizí v Africe. Přežívá tu na 2,7 milionu lidí, kteří uprchli před běsněním džihádistů z organizace Boko Haram. Na snímku je vidět jedna ze zdravotnických konzultací mobilní kliniky ve Forkouloumu v Čadu.
Libanon. Uprchlíci tvoří v zemi na břehu Středozemního moře čtvrtinu populace. Tato žena opustila Sýrii i se svým šicím strojem. "Nikdy bych bez něj neodešla, je to ta nejdrahocennější věc, kterou mám,“ říká v Baalbeku na východě země. Před vypuknutím války pracovala jako švadlena.
Foto: Lékaři bez hranic
Zahraničí Zahraničí, Lékaři bez hranic (MSF)
5. 4. 2016 11:15
Do Evropy loni přišlo přes milion běženců. Číslo, které se Evropanům jeví jako hrozivé, působí jinak, srovnáme-li ho s tím, co se děje ve zbytku světa. Před válkami a násilnostmi prchly desítky milionů lidí. Většina z nich se usadila v sousedních státech a doufá, že se brzy budou moci vrátit zpátky domů. Podle Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) bylo loni na světě na 60 000 000 uprchlíků, kteří většinou přežívají v provizorních obydlích uprchlických táborů. Organizace Lékaři bez hranic poskytla Aktuálně.cz fotografie z oblastí, kde pomáhá. Podívejte se na deset míst, o nichž se - na rozdíl od Evropy - skoro nemluví.
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Ruští lékaři vyzvali Navalného, aby ukončil hladovku, než bude pozdě

Ruští lékaři, kteří poskytovali péči opozičnímu představiteli Alexeji Navalnému, když byl na svobodě, politického aktivistu nyní vyzvali, aby v zájmu zachování svého zdraví ukončil protestní hladovku. Vyjádřili obavy o jeho život a úřady vyzvali, aby umožnily jeho převoz z vězeňské do civilní nemocnice v Moskvě.

Ruská ombudsmanka Taťjana Moskalkovová dnes naopak uvedla, že lékařská péče, které se Navalnému ve vězeňském zařízení ve Vladimirské oblasti dostává, odpovídá mezinárodním standardům, napsala agentura Interfax.

Vězněný Navalnyj drží hladovku již 23 dní. Chce její pomocí docílit, aby k němu byli puštěni kromě vězeňských zdravotníků také lékaři zvenčí.

"Pokud bude hladovka pokračovat, dokonce i po velmi krátkou dobu, bohužel brzy jednoduše nebudeme mít koho léčit. Naším hlavním úkolem je ochránit život a zdraví našeho pacienta," napsali lékaři. Jejich výzvu zveřejnil ruský opoziční zpravodajský portál Mediazona.

K otevřenému dopisu se připojila šéfka ruských lékařských odborů a Navalného lékařka Anastasija Vasiljevová. "Opravdu doufáme, že Alexej zítra (v pátek) hladovku ukončí," sdělila Vasiljevová agentuře Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy