Uprchlíci, o kterých se nemluví. Deset zapomenutých míst, kam lidé utekli před smrtí

Uprchlíci, o kterých se nemluví. Deset zapomenutých míst, kam lidé utekli před smrtí
Irák. Uprchlický tábor Domíz se stal dočasným domovem pro 40 000 Syřanů. Jedním z nich je Ahmed, který stojí před svým vyhořelým dočasným příbytkem. Lehl popelem poté, co na něj přeskočila jiskra ze sousedního stanu. Celé rodině se naštěstí podařilo utéct. O bezvýchodné situaci zdejších obyvatel svědčí to, že řada z nich postupně nahrazuje stany cihlovými přístřešky.
Jemen. Miliony lidí jsou na útěku i ve své rodné zemi, jako například tato žena z města Sa´ada. Takzvaně "vnitřně vysídlení" žijí často v otřesných podmínkách. Například většina obyvatel čtyřicetitisícové Shiary letos ze strachu z bomb vyhledala bezpečí v tamních jeskyních. Zcela odejít nechtějí, protože plodiny, které pěstují na svazích hor, potřebují péči. A pokud by šli jinam, neměli by jídlo na příští rok. Zdravotní péče je v zemi kvůli válce a nekontrolované inflaci pro mnohé nedostupná, zdravotnická zařízení se navíc stávají terči útoků. Chybí palivo, jídlo, elektřina i voda.
Čadské jezero je svědkem jedné z největších humanitárních krizí v Africe. Přežívá tu na 2,7 milionu lidí, kteří uprchli před běsněním džihádistů z organizace Boko Haram. Na snímku je vidět jedna ze zdravotnických konzultací mobilní kliniky ve Forkouloumu v Čadu.
Libanon. Uprchlíci tvoří v zemi na břehu Středozemního moře čtvrtinu populace. Tato žena opustila Sýrii i se svým šicím strojem. "Nikdy bych bez něj neodešla, je to ta nejdrahocennější věc, kterou mám,“ říká v Baalbeku na východě země. Před vypuknutím války pracovala jako švadlena.
Foto: Lékaři bez hranic
Zahraničí Zahraničí, Lékaři bez hranic (MSF)
5. 4. 2016 11:15
Do Evropy loni přišlo přes milion běženců. Číslo, které se Evropanům jeví jako hrozivé, působí jinak, srovnáme-li ho s tím, co se děje ve zbytku světa. Před válkami a násilnostmi prchly desítky milionů lidí. Většina z nich se usadila v sousedních státech a doufá, že se brzy budou moci vrátit zpátky domů. Podle Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) bylo loni na světě na 60 000 000 uprchlíků, kteří většinou přežívají v provizorních obydlích uprchlických táborů. Organizace Lékaři bez hranic poskytla Aktuálně.cz fotografie z oblastí, kde pomáhá. Podívejte se na deset míst, o nichž se - na rozdíl od Evropy - skoro nemluví.
 

Právě se děje

před 13 minutami

Haftarovy síly získaly zpět klíčové město na západě Libye

Síly odštěpenecké vlády polního maršála Chalífy Haftara se v neděli opětovně zmocnily klíčového města na západě Libye, které bylo od května pod kontrolou jednotek podporujících libyjskou vládu uznávanou OSN. S odvoláním na mluvčího Haftarovy armády (LNA) o tom dnes informuje agentura AP.

Libyi sužuje konflikt různých frakcí už od pádu diktátora Muammara Kaddáfího v roce 2011. Haftarovy jednotky, které se opírají o podporu Egypta, Spojených arabských emirátů a Ruska, minulý rok v zahájily ofenzívu ve snaze dobýt metropoli Tripolis a svrhnout tamní vládu Fáize Sarrádže. Tu uznává OSN a podporuje ji mimo jiné Turecko.

Zdroj: ČTK
Další zprávy