Uprchlíci, o kterých se nemluví. Deset zapomenutých míst, kam lidé utekli před smrtí

Uprchlíci, o kterých se nemluví. Deset zapomenutých míst, kam lidé utekli před smrtí
Irák. Uprchlický tábor Domíz se stal dočasným domovem pro 40 000 Syřanů. Jedním z nich je Ahmed, který stojí před svým vyhořelým dočasným příbytkem. Lehl popelem poté, co na něj přeskočila jiskra ze sousedního stanu. Celé rodině se naštěstí podařilo utéct. O bezvýchodné situaci zdejších obyvatel svědčí to, že řada z nich postupně nahrazuje stany cihlovými přístřešky.
Jemen. Miliony lidí jsou na útěku i ve své rodné zemi, jako například tato žena z města Sa´ada. Takzvaně "vnitřně vysídlení" žijí často v otřesných podmínkách. Například většina obyvatel čtyřicetitisícové Shiary letos ze strachu z bomb vyhledala bezpečí v tamních jeskyních. Zcela odejít nechtějí, protože plodiny, které pěstují na svazích hor, potřebují péči. A pokud by šli jinam, neměli by jídlo na příští rok. Zdravotní péče je v zemi kvůli válce a nekontrolované inflaci pro mnohé nedostupná, zdravotnická zařízení se navíc stávají terči útoků. Chybí palivo, jídlo, elektřina i voda.
Čadské jezero je svědkem jedné z největších humanitárních krizí v Africe. Přežívá tu na 2,7 milionu lidí, kteří uprchli před běsněním džihádistů z organizace Boko Haram. Na snímku je vidět jedna ze zdravotnických konzultací mobilní kliniky ve Forkouloumu v Čadu.
Libanon. Uprchlíci tvoří v zemi na břehu Středozemního moře čtvrtinu populace. Tato žena opustila Sýrii i se svým šicím strojem. "Nikdy bych bez něj neodešla, je to ta nejdrahocennější věc, kterou mám,“ říká v Baalbeku na východě země. Před vypuknutím války pracovala jako švadlena.
Foto: Lékaři bez hranic
Zahraničí Zahraničí, Lékaři bez hranic (MSF)
5. 4. 2016 11:15
Do Evropy loni přišlo přes milion běženců. Číslo, které se Evropanům jeví jako hrozivé, působí jinak, srovnáme-li ho s tím, co se děje ve zbytku světa. Před válkami a násilnostmi prchly desítky milionů lidí. Většina z nich se usadila v sousedních státech a doufá, že se brzy budou moci vrátit zpátky domů. Podle Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) bylo loni na světě na 60 000 000 uprchlíků, kteří většinou přežívají v provizorních obydlích uprchlických táborů. Organizace Lékaři bez hranic poskytla Aktuálně.cz fotografie z oblastí, kde pomáhá. Podívejte se na deset míst, o nichž se - na rozdíl od Evropy - skoro nemluví.
 

Právě se děje

před 15 minutami

Kvalifikací v Ruce prošla trojice českých skokan. Sakala spadl

Trojnásobné zastoupení budou mít čeští skokani na lyžích v druhém závodu sezony Světového poháru ve finské Ruce. Po neúspěšné kvalifikaci minulý týden ve Wisle si dnes na severu Evropy postup do závodu zajistili Čestmír Kožíšek, Viktor Polášek a Vojtěch Štursa.

Kožíšek obsadil výkonem 112,5 metru 20. místo, Polášek doletěl o půl metru dál, bodově mu to ale stačilo na umístění o sedm příček níž. Štursa proklouzl do postupové padesátky s výkonem 96,5 m jako poslední. Neuspěl Filip Sakala, který neustál doskok a po pádu skončil šedesátý.

Kvalifikaci ovládl Polák Dawid Kubacki, jenž výkonem 135,5 metru předvedl nejdelší skok dne. Vítěz úvodního závodu SP ve Wisle Němec Markus Eisenbichler byl šestý.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Cyklista Karel Vacek bude jezdit za bývalou stáj Kreuzigera

Český cyklista Karel Vacek bude od příští sezony oblékat dres elitního týmu WorldTour Qhubeka ASSOS. Dvacetiletý nadějný jezdec v jihoafrické stáji, která do letoška závodila pod názvem NTT, vystřídá krajana Romana Kreuzigera. Ten naopak zamířil do druhodivizního týmu Gazprom-RusVelo.

Vackovo angažmá dnes potvrdilo vedení týmu. Spolu s ním přišli i osmadvacetiletý Polák Lukasz Wišniowski a o čtyři roky mladší Američan Sean Bennett.

Vacek, jenž v roce 2019 působil v týmu Hagens-Axeon a letos jezdil za italskou stáj Colpack Ballan, si posun mezi elitu nemohl vynachválit. "Jsem nadšený, že mohou být součástí týmu Qhubeka ASSOS, je to úžasné. Těším se, že se pro příští sezonu dostanu do co nejlepší formy," uvedl na týmovém webu.

"Mým největším snem je samozřejmě Tour de France nebo jiný ze závodů Grand Tours, dosáhnout tam jednou na dobrý výsledek v celkovém pořadí. To je můj kariérní cíl, ale teď jsem rád a vděčný, že jsem se stal součástí skvělého týmu," dodal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy