Jít s nimi? To raději zemřít, vzpomíná Nigerijka na únosce

Petr Jemelka Petr Jemelka
Aktualizováno 12. 5. 2014 16:27
Ze zajetí islamistů se podařilo utéct 53 z 276 školaček. Po zbylých pátrají experti na terorismus z celého světa. Vůdce sekty Boko Haram nabízí výměnu za její vězněné příslušníky, Nigérie odmítla.
Takhle žádali americkou podporu pátrání po unesených dívkách demonstranti ve Washingtonu.
Takhle žádali americkou podporu pátrání po unesených dívkách demonstranti ve Washingtonu. | Foto: Reuters

Chibok - Bylo to, jako by přijeli nakupovat na trh, vzpomínají obyvatelé odlehlého města Chibok v severovýchodní Nigérii na nájezd obávaných ozbrojenců z islamistické sekty Boko Haram.

Po zuby ozbrojení teroristé dorazili v noci na náklaďácích, vtrhli do internátu místního gymnázia a odvlekli téměř tři stovky nic netušících středoškolaček.

Některým dívkám se v nastalém zmatku podařilo utéct ještě během první noci. "Raději bych zemřela, než abych jela s nimi," svěřila se reportérům CNN jedna ze studentek, jež měly štěstí v neštěstí.

Přestože už je doma s rodinou, ze strachu o holý život odmítá zveřejnit své jméno.  

Cestu ze zajetí našla jen díky hořícím domům v rodné vesnici, již únosci vyplenili. K únosu podle oficiálních čísel 276 dívek došlo v noci ze 14. na 15. dubna.

Policisté utekli

Místní obyvatelé o blížícím se nebezpečí věděli, ale nebyl nikdo, kdo by je ochránil.

Volali nám příbuzní z okolních vesnic, že se naším směrem blíží kolona.

"Volali nám příbuzní z okolních vesnic, že se naším směrem blíží kolona náklaďáků, pick-upů a motorek," líčí děsivé chvíle další z obyvatel Chiboku.

Policisté - stejně jako většina obyvatel vesnice - uprchli do buše. Studentky ale spaly v domnělém bezpečí komplexu internátu.

Zákon neplatí, otcové brání dcery s mačetami v rukou

Cestování po Nigérii je komplikované, protože auta musejí po každých několika kilometrech zastavovat na armádních kontrolních stanovištích.

Poslední hodinu cesty do Chiboku, kde žije několik stovek lidí, ale žádné checkpointy nejsou. Bezpečnostní situace v oblasti je tak špatná, že v noci musí nad pořádkem bdít domobrana.

Poté, co místní muži přicházejí z práce, berou do rukou mačety či luky s otrávenými šípy a vyrážejí hlídkovat. Před samopaly vyzbrojenými islamisty z Boko Haram však své dcery ochránit nedokážou.

Šéf islamistů nabízí výměnu za vězně, ministr to odmítl

Bezmocné čekaní.
Bezmocné čekaní. | Foto: Reuters

Nepodařilo se to ani armádě, která po koloně teroristů už měsíc bezvýsledně pátrá.

Vůdce Boko Haram Abubakar Shekau se k únosu přihlásil na videonahrávce zveřejněné na internetu. Původně oznámil, že hodlá středoškolačky rozprodat do manželství, protože nemají právo studovat.

Velitel milicí Shekau na výše zmíněném záznamu tvrdí, že unesené školačky, z nichž většina vyznávala křesťanství, přestoupily k islámu. "Nemějte o vaše dívky strach, ve skutečnosti jsme je osvobodili. Chcete vědět jak? Ty dívky se staly muslimkami."

Boko Haram a unesené dívky
Boko Haram a unesené dívky

V pondělí se ale objevil další záznam, na němž Shekau tvrdí, že jsou příslušníci islamistických milicí ochotni dívky propustit - výměnou za vězněné členy svého hnutí, ministr vnitra Abba Moro ale nabídku odmítl. 

Na sedmnáctiminutovém videu je Shekau s asi stovkou dívek, které jsou ovšem zcela zahaleny. Nedá se proto poznat, zda jde skutečně o školačky unesené v provincii Borno.

Svět přispěchal na pomoc

Do pátrání, jež spolu s bezmocnými rodinami studentek sleduje celý svět, se už zapojili experti ze Spojených států, Velké Británie, Číny, Francie a Izraele.

Uděláme, co bude v našich silách, slíbil Obama.
Uděláme, co bude v našich silách, slíbil Obama. | Foto: Reuters

Americký prezident Barack Obama opakovaně přislíbil, že jeho země udělá vše pro to, aby dívky osvobodila, rozsáhlejší vojenskou intervenci ale zatím Washington vylučuje.

"V tuto chvíli nemáme v úmyslu vstoupit na území Nigérie," prohlásil americký ministr obrany Chuck Hegel.

Vyslání vojenského kontingentu podle britského premiéra Davida Camerona prozatím nezvažuje ani Spojené království.

Čerstvá stopa

V pátek nigerijské úřady oznámily, že je na svobodě 53 z 276 rukojmích, po zbylých ale není ani stopy. Velení armády má obavy, že je Boko Haram mohla zavléct do okolních zemí.

Úřady nedělají dost, stěžují si občané.
Úřady nedělají dost, stěžují si občané. | Foto: Reuters

Guvernér státu Borno Kaším Šetiima se nicméně v pondělí nechal slyšet, že má informace, z nichž vyplývá, že jsou dívky stále v zemi. Místo, kde by mohly být drženy, podle něj prověřuje armáda.

Francouzský prezident Francois Hollande mezitím nabídl, že uspořádá summit Nigérie a okolních zemí, na němž by se měl dohodnout společný postup boje s islamisty.

Ti teď mají prakticky pod kontrolou sever Nigérie a snaží se vynutit si teroristickými útoky vyhlášení muslimského státu, který by se striktně řídil právem šaría.

 

Právě se děje

Další zprávy