Propusťte je! vyzývá svět únosce stovek gymnazistek

ČTK ČTK
Aktualizováno 9. 5. 2014 23:50
K výzvě se připojili manželé Obamovi, Kofi Anan či Angelina Jolie.

Abuja - Rada bezpečnosti OSN dnes dala najevo rozhořčení nad únosem stovek školaček, které při dvou útocích v Nigérii odvlekli islamističtí ozbrojenci. V prohlášení podle agentury Reuters rada vyzvala k jejich okamžitému propuštění a povstalcům pohrozila, že proti nim zasáhne.

"Členové Rady bezpečnosti vyjádřili záměr aktivně sledovat situaci kolem unesených dívek a zvážit odpovídající opatření proti Boko Haram," uvádí se v prohlášení RB OSN, mezi jejímiž 15 členy je i Nigérie. Rada zároveň vyzvala k okamžitému propuštění unesených a vyjádřila znepokojení nad vyjádřeními vůdce islamistů, jak s dívkami hodlá naložit.

Nejméně 53 dívkám z více než tří set, které v Nigérii v předchozích dnech unesli islámští extremisté, se podařilo ze zajetí uniknout.

Podle agentury AP to oznámila vláda nigerijského státu Borno, kde k únosům došlo. Některým uneseným dívkám se podařilo uniknout už v den útoku ozbrojenců na jejich školy, dalším pak v následujících dnech.

Účastníci Světového ekonomického fóra, které se konalo v nigerijské metropoli, přislíbili finanční pomoc určenou na zabezpečení nigerijských škol.

Únos několika set dívek ve věku 15 až 18 let z gymnázia v severonigerijském městě Chibok a pak dalších jedenácti z vesnic Warabe a Wala vyvolal ve světě pohnutí a odsouzení. Organizace Amnesty International tvrdí, že nigerijská armáda byla před únosem varována.

Michellle Obamová, Angelina Jolie: Propusťte je!

Únos odsoudil americký prezident Barack Obama, ke kampani za propuštění dívek se na svém twitterovém účtu přihlásila i jeho manželka Michelle, herečka Angelina Jolie nebo šestnáctiletá pákistánská bojovnice za práva žen na vzdělání Malala Júsufzaiová. Bývalý generální tajemník OSN Kofi Annan zase kritizoval za nečinnost nigerijskou vládu i ostatní africké země.

Vdova po jihoafrickém prezidentovi Nelsonu Mandelovi Graça Machelová v pátek vyzvala nigerijskou vládu a mezinárodní společenství k zesílení úsilí o záchranu středoškolaček. "Nigerijská vláda odpovídá za ochranu svých občanů a za zajištění jejich bezpečnosti," citovala z otevřeného dopisu Machelové agentura AFP.

Hrozivé vyhlídky: trh s otroky, sexuální otrokyně

Pomoc při pátrání po dívkách, které islamisté z organizace Boko Haram hodlají buď prodat na černém trhu s otroky, anebo využívat jako sexuální otrokyně, už Nigérii poslaly Spojené státy a Británie. Francie nebo Čína nabízejí také pomoc odborníků a rovněž zpravodajské informace získané z terénu tajnými agenty a špionážními družicemi.

Skupina amerických a britských poradců, složená z diplomatů, vojáků a policistů, již do země podle AFP dorazila. Spojené státy poslaly desítku odborníků, mezi nimiž jsou i členové FBI. Tým policejních specialistů Nigérii nabídlo také Španělsko a Interpol.

Nigerijský prezident Goodluck Jonathan dnes vyjádřil naději, že unesené dívky jsou stále v Nigérii. "Povídá se, že je zavlekli pryč ze země. Ale pokud by přesunuli takové množství dívek do Kamerunu, lidé by si toho všimli, takže věřím, že jsou stále v Nigérii," řekl Jonathan novinářům.

Podpořit bezpečnost nigerijských škol deseti miliony dolary (zhruba 274 milionů Kč) se rozhodlo Světové ekonomické fórum, které nyní zasedá v nigerijské metropoli Abuji. Předseda fóra Philipp Rösler dnes na závěr jednání podle německého listu Berliner Kurier řekl, že projekt se zrodil spontánně během konference a podpořilo ho několik podnikatelů.

Hromadný únos vyvolal i v samotné Nigérii vlnu demonstrací, jejichž účastníci protestují proti nečinnosti vlády. Prezident Goodluck Jonathan to důrazně odmítl a prohlásil, že armáda i policisté dělají co mohou, aby dívky našli.

Mezinárodní organizace Amnesty International v pátek informovala, že nigerijská armáda byla už v polovině dubna před únosem dívek varována, ale bezprostředně nepodnikla nic proti tomu, aby tomu zabránila.

"Usvědčující svědectví, která obdržela Amnesty International, odhalují, že nigerijské pořádkové síly nereagovaly na varování, která obdržely stran možného ozbrojeného útoku členů Boko Haram na internát veřejného lycea v Chiboku a která před tímto únosem varovala," uvedla Amnesty International.

Skupina Boko Haram chce na severu Nigérie zavést radikální formu islámu a od roku 2009 bojuje proti centrální vládě. Na svědomí má životy několika tisíc lidí, terčem jejich útoků byly často školy, mešity a státní instituce, policie i armáda. Od začátku letošního roku skupina pozabíjela na 1500 lidí.

 

Právě se děje

Další zprávy