Jimmy Carter: Dejme Hamasu šanci

Lenka Málková
2. 2. 2006 14:09
Washington - Minulost hnutí Hamas je spojena s terorem, přesto by jeho političtí představitelé měli dostat čas.
Příznivci radikálního hnutí Hamas oslavují jeho volební vítězství v ulicích města Nábulus na Západním břehu
Příznivci radikálního hnutí Hamas oslavují jeho volební vítězství v ulicích města Nábulus na Západním břehu | Foto: Reuters/Abid Omar Kusini

Vyplývá to z prohlášení bývalého amerického prezidenta Jimmy Cartera, který v Palestině působil jako zahraniční pozorovatel.

Finanční pomoc humanitárních organizací

Spojené státy by také neměly úplně omezovat finanční pomoc palestinské samosprávě. Řešením by podle Cartera mohlo být financování přes třetí stranu jako například OSN. "Pokud si lidé svobodně a demokraticky zvolí vládu, pak my, kteří konání těchto voleb sponzorujeme a snažíme se o šíření svobody a demokracie po světě, musíme zvolenou vládu uznat a umožnit jí vládnout," prohlásil Carter v televizním rozhovoru pro americkou stanici CNN.

Carter rovněž doufá, že "Palestinci, kteří trpí pod izraelskou okupací, nebudou omezováni tím, že jejich vláda nedostane peníze na zaplacení učitelů, lékařů či policistů." Americký Senát totiž před pár dny odhlasoval rezoluci, která ruší pomoc palestinské samosprávě do té doby, než "vládnoucí strana v palestinském parlamentu změní svůj postoj k Izraeli."

Hamas je míru i jednání schopen

"Je zde velká šance", že Hamas, který spravuje řadu sociálních a charitativních projektů, se stane nenásilnou organizací. Nechybí jí prý disciplinovanost a schopnost udržet mír. Dokázala to například dlouhým příměřím s Izraelem.

Foto: Reuters

Od srpna 2004 tak nahání Izraelcům hrůzu především ozbrojené křídlo Fatahu Brigáda mučedníků od Al-Aksá a Íránem podporovaný Islámský džihád.

Jimmy Carter se setkal s lídry Hamasu během svého pobytu v Palestině. "Řekli mi, že chtějí mírovou a jednotnou vládu spolu se členy Fatahu a nezávislých představitelů." Doposud vládní Fatah však jakékoliv koaliční jednání s Hamasem odmítl a hodlá se stát "silnou opozicí."

Prezident Jimmy Carter se roku 1979 zasloužil o podepsání egyptsko-izraelské mírové smlouvy v Camp Davidu, jejíž dojednání mu později vyneslo Nobelovu cenu za mír.#reklama

 

Právě se děje

Další zprávy