Svět vidí situaci v Palestině černobíle

Lenka Málková
30. 1. 2006 7:27
Praha - Umírněné politiky Fatahu vystřídají radikální teroristé Hamasu a mírový proces jednou provždy skončí.

Takto černobíle vypadá v očích mnoha lidí Palestina po volbách. Zneklidněni vítězstvím Hamasu očekáváme první krok nové vlády. Přitom jejich vítězství takovým překvapením nebylo.

Byla prohra Fatahu překvapením?

Již dlouho dobu před volbami bylo jasné, že vládní Fatah čelí problémům uvnitř vlastní strany a Hamas naopak sbírá úspěchy v komunálních volbách. Od května 2005 sedí jeho představitelé ve více než třetině komunálních úřadů na Západním břehu a v pásmu Gaza. 

Výsledek voleb tak ukázal, co si o situaci ve své zemi myslí obyčejní Palestinci. Vládní Fatah již podporu obyvatelstva nemá a rezignaci Mahmúda Abbáse i ústředního výboru strany žádají i členové jejich vlastní strany, především radikální ozbrojenci z Brigády mučedníků od Al-Aksá.

Kdo je tu terorista!

Tato organizace se mimochodem nachází na stejném seznamu teroristických organizací jako Hamas nebo Islámský džihád. Proto i argumentace, že Hamas je ten, co útočí, není úplně pravdivá. Ano, radikálové z Hamasu mají na svědomí množství teroristických útoků,  za poslední rok však nezaútočili ani jednou a stále dodržují příměří s Izraelem.

Od toho se naopak po prohře ve středečních volbách otevřeně distancuje ozbrojené křídlo Fatahu Brigády mučedníků od Al-Aksá. Ještě větší nebezpečí pak hrozí od Hizbolláhem a Iránem podporovaného Islámského džihádu, který parlamentní volby bojkotoval.

Teroristé jsou tak na obou nebo spíše na všech stranách, ale zatímco Fatah byl čtyřicet let pro svět partnerem pro další jednání, Hamas to zatím není. Neodzbrojil, ale to radikální jednotky Fatahu také ne a v jednání s Izraelem je připraven na "dlouholetý mír", což se de facto rovná uznání židovského státu, i když de iure klauzule o zrušení Izraele v jejich Chartě i nadále figuruje.

Další krok se čeká od Západu

Neznamená to tedy, že mírový proces na Blízkém  východě momentálně blokuje Izrael, který nehodlá jednat nebo snad Fatah, jehož roztříštěné vedení nemá kontrolu nad vlastními členy a příznivci a je tak reálnou hrozbou pro Izrael i Palestinu?

Hamas potěšený podporou palestinského obyvyatelstva tak zůstává v pozadí. Pokud však svět přistoupí na jednání a na palestinských územích se podaří udržet pořádek, nemusela by se vláda Hamasu tolik lišit od té dosavadní. Více než na "velkou" zahraniční politiku se hodlá soustředit na situaci uvnitř Palestiny, a tak by o obyčejní Palestinci mohli pocítit změnu - lepší sociální služby, školství či zdravotnictví.

V čem se tedy liší?

Zatímco Fatah je sekulární, nacionalistická organizaci, jejíž cílem je ustavení sekulárního palestinského státu, Islámské hnutí odporu (Hamas) je proti. Jejich cílem je islámský stát postavený na islámském právu šaría. Podle posledních slov Hamasu však hnutí neplánuje striktní prosazování tohoto práva.

 

Právě se děje

Další zprávy