* Francie a Británie přijímají ochranná opatření, česká inspekce odebírá vzorky * Josef Duben ze Státní veterinární správy: Šokuje mne rozsah skandálu * Koňské maso je levnější než hovězí, podvodníci mají velké zisky
Praha - Skandál s koňským masem vydávaným v Evropě za hovězí se rozrůstá. Zasáhl už šestnáct zemí.
Britský ministr životního prostředí Owen Paterson oznámil, že situaci konzultuje se svými resortními kolegy ze států Evropské unie, a francouzská vláda se v pondělí sešla na mimořádném jednání se zástupci potravinářského průmyslu.
"Hovořím s ministry po celé Evropě, protože je naprosto nepřijatelné, aby veřejnost byla takto klamána," citovala Patersona stanice Sky News. Skandál označil za "zločinné spiknutí".
Složitý propletenec dodavatelů
Londýn i Paříž slibují, že chtějí odhalit viníka podvodu, což ale vzhledem ke složité cestě masa a masných výrobků Evropou z jatek až ke koncovému zákazníkovi nebude jednoduché.
Koňské coby hovězí obsahovaly například mražené lasagne a další těstoviny, stejně jako burgery a mleté maso. S tím, jak se vynořují další případy v dalších zemích, klíčí podezření, že praxe vydávání koniny za hovězí je zřejmě mnohem rozšířenější, než se soudilo, a že se tak děje ve velkém měřítku už od loňského léta.
Testy už provádí Státní zemědělská a potravinářská inspekce i v České republice.
"Na základě informací, které máme, odebíráme a budeme i nadále odebírat vzorky ze zboží podobného sortimentu, jako je to, ve kterém se objevilo v zahraničí nedeklarované koňské maso. Kontrolujeme jak domácí, tak cizí výrobce," uvedl pro Aktuálně.cz mluvčí inspekce Pavel Kopřiva.
Vzhledem ke komplikovanému propletenci obchodních vztahů zatím není jasné, kdo koho a za co může žalovat.
Švédská firma Findus, která zásobuje britské supermarkety, využívá ke zpracování a zabalení produktů služeb francouzské společnosti Comigel. Ta má továrnu v Lucembursku, a aby tam dostala maso, kontaktuje jinou francouzskou firmu Spanghero. Tato surovinu objednává v rumunských jatkách prostřednictvím obchodníků v Nizozemsku a na Kypru.
Findus chce žalovat Comigel, společně s firmou Spanghero pak také rumunské dodavatele. Rumunská vláda ale tvrdí, že je obětí nařčení a k podvodnému označení došlo někde na cestě k zákazníkům. Buď v Itálii, nebo jinde.
Testy na nebezpečnou látku
Rostou i obavy zdravotního rázu. Britové začali testovat zadržené koňské maso na fenylbutazon. Tato látka se často podává koním proti zánětům, ale jejich maso pak už nesmí do prodeje, protože vážně ohrožuje lidské zdraví.
Televize Sky News citovala znalce poměrů a řidiče nákladního vozu, který tvrdí, že transport koniny se odehrává přes Evropu v naprosto otřesných hygienických podmínkách. Maso prý často není zabalené a nemá ani žádné označení.
"Nelze vyloučit, že toto falešné hovězí se dostane i k nám. Těžko ale říci, který stát za to nese či nenese odpovědnost. Jde o složitý řetězec mezinárodních firem a jedna z nich zřejmě spáchala tento podvod. Šokuje mne ale jeho rozsah. Museli vědět, že dříve či později se na to musí přijít," řekl Aktuálně.cz Josef Duben ze Státní veterinární správy.
V České republice je konzumace koňského masa velmi omezená. Ročně se porazí jen několik málo stovek kusů a maso nabízí minimum řezníků.
"Pokud je mi známo, něco málo koňského masa se k nám dováží z Jižní Ameriky nebo Polska, ale skutečně jde o zanedbatelné množství," říká Josef Duben.
Vypadá stejně, ale chutná jinak
Podle prezidenta Agrární komory České republiky Jana Veleby podvodníci využívají toho, že koňské maso vypadá velmi podobně jako hovězí. "Má stejnou barvu a v porcované formě to neodborník nerozliší. Samozřejmě ale chutná jinak, je nasládlé," uvádí.
Podle něj je motivem jednoznačně snaha o větší zisk, protože koňské maso z kusů, které jdou na porážku, je výrazně levnější než hovězí.
"U nás se ho ale přesto prodá málo. Nemáme tradici, našemu trhu dominuje v úloze levného masa jednoznačně vepřové," říká Jan Veleba.