Od června 1981, kdy američtí lékaři onemocnění AIDS a virus HIV, který je způsobuje, poprvé popsali, se nemoc nezadržitelně rozšířila z několika roztroušených ohnisek doslova do všech zemí světa, přičemž dosud bylo nakaženo 65 milionů lidí a 25 milionů jí podlehlo.
Informuje o tom desátá výroční zpráva Programu OSN pro boj proti viru HIV a nemoci AIDS (UNAIDS), která byla dnes zveřejněna v sídle světové organizace.
Infobox
10x AIDS na Aktuálně.cz:
- Miliardy zabraly, AIDS v Africe ustupuje
- Afrika bojuje s AIDS pomocí mléčné banky
- Zimbabwe: Tradicemi proti AIDS
- Američané ohlašují účinnější lék na AIDS
- Léky na AIDS zlevní, firmy sníží náklady
- Viagra je trnem v oku AIDS aktivistům
- Namíbijským dětem zabíjí AIDS rodiče
- Světový den AIDS: Názory čtenářů
- Uzel: Na příznivá čísla o AIDS pozor!
- AIDS - tragédie pro africké děti
Údaje o AIDS v roce 2005
- Na konci roku 2005 žilo s nemocí HIV na celém světě zhruba 38,6 milionu lidí
- Zatímco ve světovém měřítku výskyt AIDS vyvrcholil v 90. letech a poté byl stabilizován, v mnoha nových částech světa se infekce rozšiřuje
- Subsaharská Afrika je nejvíce postižený region. Je zde nakaženo zhruba 25 milionu lidí.
- Na konci roku 2005 žilo s nemocí AIDS v Asii 8,3 milionu lidí více než dvě třetiny z nich v Indii.
- Ve Východní Evropě a Střední Asii, bylo za loňský rok nově nakaženo přes 220 000 obyvatel. Celkový počet nakažených HIV přesáhl 1,5 milionu.
- V Latinské Americe bylo loni nově nakaženo 140 000 lidí. Celkově zde žije 1,6 milionu obyvatel s HIV.
- Na Blízkém Východě bylo loni nově nakaženo 64 000 lidí. Celkově s nemocí AIDS žije 440 000 obyvatel. Důraz na prevenci je v těchto zemích velmi malý. Růst epidemie je zaznamenán v Alžírsku, Lybii, Maroku i Íránu.
Více kondomů, méně partnerů
Mezi úspěchy uplynulého období dokument zařazuje zřetelné změny chování: stále více lidí používá kondom, méně střídá sexuální partnery a zahajuje svůj sexuální život o něco později.
Krev dárců je v současnosti už běžně testována na přítomnost HIV. Ve světovém měřítku výskyt AIDS vyvrcholil v 90. letech a na 1,3 milionu lidí v rozvojových zemích nyní bere léčiva potlačující rozvoj AIDS a prodlužující tak život.
Jen v loňském roce se tímto způsobem podařilo zachránit na 300 000 lidských životů. V současnosti se ve světě až čtyřikrát více lidí nechá testovat a vyhledává poradenství.
Hory doporučení epidemii nezabránily
"Nehledě na některé významné úspěchy, adekvátní obrany proti epidemii AIDS dosud nebylo nikde dosaženo," uvádí se v dokumentu.
Výzkumníci vydali "hory doporučení", jak bránit šíření nemoci a léčit její projevy. Na systému obrany spolupracuje 126 zemí světa, které pod patronací OSN vytvořily databanku informací. Výsledky iniciativ namířených proti AIDS jsou však v jednotlivých zemích velmi rozdílné.
"Protože tato pandemie, která si bere životy lidí, nemůže být poražena v krátké době, potřebujeme širokou škálu odpovědí i pro příští desetiletí," zdůrazňuje se v dokumentu, který byl vydán v předvečer středečního zahájení zasedání UNAIDS v New Yorku.
Rozšiřování prevence na školách
V 58 zemích, které poskytly údaje, se v 74 procentech základních škol a 81 procentech škol druhého stupně poskytují v rámci výuky základní informace o AIDS.
Přesto se za rok 2005 nakazilo 4,1 milionu lidí a 2,8 milionu zemřelo. I to lze ale považovat za dílčí úspěch, protože v roce 2004 to bylo 4,9 milionu nakažených a 3,1 milionu mrtvých.
Zpráva vyzývá politiky na celém světě, aby zajistili vyšší a dlouhodobé financování programu proti AIDS, který bude věnovat více pozornosti šíření drog mezi dětmi, které s sebou nese i šíření AIDS. Tato oblast byla dosud "dramaticky zanedbávána", takže v současnosti zřejmě na AIDS umírá jedno dítě za minutu.
"Víme, co je třeba udělat k zastavení AIDS. V tento okamžik potřebujeme především konkrétní projevy vůle to udělat," uzavírá zpráva.
Celou výroční zprávu UNAIDS v anglickém jazyce si můžete PŘEČÍST ZDE