Miliardy zabraly, AIDS v Africe ustupuje

rst, Reuters
5. 5. 2006 0:00
Abudža - Mnoho mladých Afričanů má první pohlavní styk později, méně často mění partnery a stále více využívá kondomy.
Foto: Reuters

V rozhovoru pro agenturu Reuters to uvedl ředitel programu OSN pro boj s AIDS (UNAIDS) Peter Piot, který se účastní právě probíhajícího dvoudenního summitu o AIDS v nigerijské Abuji.

Množství HIV nakažených mladých lidí se ve většině částí Afriky poprvé snižuje. Pozitivní výsledek se dostavil pět let poté, co afričtí vůdci převzali iniciativu a deklarovali svůj zájem problém AIDS na nejchudším kontinentu řešit.

"Co vidíme, bychom mohli nazvat vážnou změnou v chování. Mladí lidé začínají mít pohlavní styk později. Také zaznamenáváme, že střídají méně partnerů a též používání kondomů se zvyšuje," řekl Piot.

Infobox
Autor fotografie: Zdeněk Bárta

Infobox

SPECIÁL O AFRICKÝCH PROBLÉMECH NALEZNETE ZDE

 

Vážná krize...

SITUACE V ZIMBABWE

Země má zásoby anti-retrovirálních léků na méně než měsíc. Pokud je 20 000 lidí, kteří je momentálně berou, přestanou brát, do několika měsíců zemřou.

Co zmůžou miliardy dolarů

Mladí lidé v Ugandě, Keni a Zimbabwe přicházejí o panictví a panenství v průměru o dva roky později, než tomu bylo dříve. Také nově nakažených v mnoha východoafrických městech ubývá.

"Miliardy dolarů byly investovány, někteří by řekli, že byly nality do programů prevence AIDS v Africe a do teď jsme nezaznamenali takřka žádný výsledek. Nyní konečně sklízíme první plody."

Rychle se zvyšuje také počet nakažených, kteří dostávají účinné léky proti AIDS. Zatímco před pěti lety k nim mělo přístup pouze několik desítek tisíc lidí, letos už je to více než 750 000 nemocných.

Pomoc se zvýšila čtyřnásobně

Piot zlepšení přisuzuje hlavně mnohem intenzivnější zahraniční pomoci a také změně postoje místních vládců, kteří před lety jakoukoliv pomoc odmítali. Nejvíce financí přichází ze Spojených států a z organizace Global Fund.

Finanční pomoc světa v boji proti AIDS, která většinou směřuje do Afriky, se za poslední roky zvýšila čtyřnásobně na 8,4 miliardy dolarů. Život zachraňující anti-retrovirální léky jsou ovšem mnohem dražší než jakákoliv prevence.

"Chceme aby lidé, kteří dnes začnou léčbu, byli naživu i za 30 let. Otázka je, kdo to zaplatí?" ptá se Piot.

Je potřeba více léků

Většina léků na AIDS používaných v Africe je placena zahraničními dárci. Tento stav podle Piota není trvale udržitelný a ani vhodný.

"Pokud beru anti-retrovirální léky a můj dárce z jakéhokoliv důvodu přestane platit, zemřu během šesti měsíců. Chceme, aby co nejvíce dotací na léčbu pocházelo ze zdrojů lokálních vlád. Je to otázka priorit," říká Piot v rozhovoru.

V subsaharské Africe nežije ani deset procent světové populace, je však domovem 60 procent všech lidí nakažených na světě virem HIV. Statistiky hovoří až o 26 milionech obyvatel. Minulý rok byly v této oblasti nakaženy více než tři miliony lidí a dalších téměř 2,5 milionu na nemoc AIDS zemřelo.

Africké vlády se v roce 2001 zavázaly, že 15 procent svého rozpočtu věnují do zdravotnictví, ale pouze šest zemí se k tomuto číslu alespoň přiblížilo.

 

Právě se děje

Další zprávy