AIDS - tragédie pro africké děti

rst, Reuters
4. 11. 2005 6:00
Každou minutu na světě zemře jedno dítě na AIDS, většina z nich v Africe. Pouze 5 procent nakažených má přístup k lékům, které jim mohou zachránit život.

Výkonná ředitelka dětského fondu UNICEF Ann Venemanová žádá o další příspěvky pro děti nakažené virem HIV, který AIDS způsobuje. Doufá, že svět věnuje ve prospěch těchto nakažených dětí během následujících pěti let 33 miliard dolarů z existujících závazků a dalších fondů.

"Po téměř 25 letech, kdy se změnila v pandemii, má tato velmi dobře viditelná nemoc stále neviditelnou tvář, a sice tvář dítěte," uvedla Venemanová. UNICEF také rozjel novou kampaň v boji proti AIDS s názvem Unite for Children, Unite Against AIDS (Spojme se pro děti, spojme se proti AIDS).

"Celá dnešní generace mladých lidí nezažila svět bez HIV a AIDS," uvedla Venemanová. "Tato nemoc změnila jejich dětství, způsobila, že stárnou příliš rychle, anebo bohužel nemají kdy zestárnout.

Kampaň, na níž se podílí i Dr. Peter Piot, šéf koordinační skupiny Spojených národů UNAIDS. Ta má za cíl dodávat dětem protivirové léky a chránit těhotné ženy před přenosem viru na plod.

"S nemocí AIDS žije více než 39 milionů lidí, převážná většina v Africe, a to i přesto, že předpokládané letošní finanční prostředky dosahují výše 8 miliard dolarů," uvedl Piot. Upozornil, že příslušnou léčbu dostává pouze 12 procent nemocných dětí a dospělých.

Nejhůře je na tom subsaharská Afrika

Více než 85 procent dětí do 15 let žijících s AIDS, pochází ze subsaharské Afriky. Na nadcházející Islámské konferenci o dětech, která se bude konat 7.-9. prosince v marockém Rabatu, se kromě afrických zemí jako Džibuti, hodlá významně angažovat proti šíření pandemie také Írán.

Brazílie, která má nejúspěšnější program proti AIDS mezi rozvojovými zeměmi (zčásti díky tomu, že se zde vyrábějí dostupné léky), nabízí svoje zkušenosti a léky jiným národům, uvedl.

Venemanová dodala, že země by měly následovat příkladu Irska, které oznámilo, že věnuje z prostředků, kterými přispívá na globální kampaně proti AIDS věnuje 20 procent na děti.

Chlapec s trakařem

Příběhů deprivovaných dětí je nepřeberné množství. Chlapec z jihoafrického Lesotha před cestou do školy, veze na trakaři svého nemocného otce. Na místní AIDS kliniku by kvůli nemoci už nedošel.

Pro zobrazení maximální velikosti klikněte DO mapy
Pro zobrazení maximální velikosti klikněte DO mapy | Foto: Běhounková Martina

Tento chlapec, kterému je teprve 7 let, již ztratil svou matku, také díky této zákeřné nemoci, jež připravila o jednoho nebo oba rodiče již 15 milionů dětí. Nikdo mu nepomůže.

"Uvědomuji si, že mám obrovské štěstí, že mohu chodit do školy, zatímco jiné děti nemohou, protože se musejí starat o své nemocné rodiče a vystavovat se tak velkému riziku, že se samy nakazí," řekl agentuře Reuters jiný 13letý chlapec.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Rozpočet Ředitelství silnic a dálnic se zvýší o šest miliard

Letošní rozpočet Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) vzrostl z původních 38 na 55 miliard korun. Příští rok se zvýší o dalších asi šest miliard. Na tiskové konferenci spojené s ukončením modernizace šestikilometrového úseku dálnice D1 u Velkého Meziříčí to v sobotu novinářům řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Podle generálního ředitele ŘSD Radka Mátla by bez navýšení rozpočtu nebylo možné dokončit všechny plánované práce.

Další zprávy