New York - Bývalý jemenský prezident Alí Abdalláh Sálih si během 33 let vládnutí nahromadil bohatství ve výši 32 až 60 miliard dolarů (přes 770 miliard až téměř 1,5 bilionu korun). Podle agentury AFP se to uvádí ve zprávě, kterou ve středu zveřejnila OSN.
Expertní tým autorů dokumentu, který zprávu předal Radě bezpečnosti OSN, konstatoval, že toto jmění je rozmístěné ve dvacítce zemí. Odborníci rovněž zkoumali vazby mezi Sálihem a podnikateli, kteří mu mohli pomoci se zatajováním nezákonné činnosti a s ukrytím majetku.
Proti jemenskému exprezidentovi, který byl nucen odstoupit po revolučních událostech v roce 2012, schválila Rada bezpečnosti loni v prosinci sankce, včetně zmrazení majetku. Zároveň ho obvinila z poškozování politické změny v zemi a z podpory šíitských povstalců, kteří ovládli hlavní město Saná.
Podle zprávy expertů Sálihovy finanční prostředky pocházejí částečně z korupce, která byla spojena zejména s ropnými a plynovými kontrakty. Bývalý šéf státu totiž přijímal úplatky výměnou za poskytnutí exkluzivního práva na průzkum.
Sálih, jeho rodina a přátelé jsou rovněž obviňováni ze zpronevěry peněz, které pocházely z grantového programu na podporu ropného průmyslu. Podíleli se ale také na různých podvodech a vydírání.
Tyto zločinné aktivity Sálihovi umožnily, aby po tři desítky let získával každý rok dvě miliardy dolarů, tvrdí zpráva zveřejněná Organizací spojených národů. Zároveň poukazuje na to, že Sálih v očekávání sankcí stačil svůj majetek ukrýt.