Mnoho Jemenců si nedokáže vysvětlit, jak mohl někdo nepozorovaně prokopat 140 metrů dlouhý tunel vedoucí z mešity do věznice v hlavním městě Saná, jímž teroristé minulý pátek uprchli.
Mezi těmi, kdo se dostali na svobodu, je i Džamál Badáví. Ten byl odsouzen v roce 2004 k trestu smrti za atentát na americkou loď USS Cole, kotvící poblíž přístavu Aden. Interpol označil některé z uprchlíků za bezpečnostní riziko pro celý svět.
Pomohla teroristům tajná služba ?
Jemenci v Saná soudí, že komplici uprchlíků nejspíše použili při hloubení tunelu nejmodernější zařízení, takže jim práce nemusela trvat příliš dlouho. I přesto prý ale muselo být nápadné, že někdo v ženské části mešity najednou přemisťuje větší množství zeminy.
Kromě rozsáhlého pátrání v Jemenu bylo proto zahájeno i vyšetřování, jež má objasnit, zda se těm nejnebezpečnějším z jemenských trestanců nedostalo při útěku pomoci od aparátu tajných služeb.
"Mnozí Jemenci chovají podezření, že komplicové uprchlíků pocházejí z řad bezpečnostního aparátu," říká jeden z jemenských novinářů.
Podle deníku jde o dohodu USA a Jemenu
Nedůvěru a podezření budí v Jemenu už fakt, že přinejmenším v případě Džamála Badávího nejde o první útěk z věznice. Uprchl už před třemi lety z vazby v Adenu. Policisté ho později dopadli v horách, kde se nemocný ukrýval v jeskyni.
Nejpozoruhodnější ze všech spikleneckých teorií, které nyní v Jemenu kolují, dal do oběhu list Al-Vahdáví. Citoval politické "experty", kteří za útěkem teroristů z Al-Káidy z věznice tuší tajnou dohodu mezi jemenskou a americkou vládou."
Svou domněnku zdůvodňují takto: protože prý jemenská ústava nedovoluje vydávání vězňů Spojeným státům, byl zinscenován jejich předstíraný útěk z věznice, aby mohli být tito islamističtí extremisté tajně předáni Američanům.