Dohodli jsme se, oznámili účastníci jaderných rozhovorů

ČTK ČTK
Aktualizováno 3. 4. 2015 0:48
Cílem rozhovorů bylo dosáhnout dohody, která umožní zpomalit íránský jaderný program a zrušit sankce proti Teheránu.
Šéf americké diplomacie John Kerry, nistryně zahraničí Evropské unie Federica Mogheriniová a íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf.
Šéf americké diplomacie John Kerry, nistryně zahraničí Evropské unie Federica Mogheriniová a íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf. | Foto: Reuters

Lausanne (Švýcarsko) - Světové mocnosti dosáhly s Íránem rámcového ujednání, na jehož základě by měla být do konce června připravena konečná dohoda o íránském jaderném programu. Ve čtvrtek to na tiskové konferenci po závěru první fáze jednání prohlásila ministryně zahraničí Evropské unie Federica Mogheriniová.

Cílem dohody je zajistit, že íránský jaderný program nebude moci být zneužit k výrobě jaderné bomby. Výměnou za ústupky budou postupně zrušeny hospodářské sankce, kterým nyní Teherán čelí. Pokud bude konečná dohoda skutečně uzavřena, bude íránský program omezen a pod mezinárodní kontrolou po dobu 25 let.

"Zavázali jsme se, že naše úsilí dokončíme do 30. června," řekla Mogheriniová v Lausanne na severu Švýcarska. Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf zároveň uvedl, že předběžné ujednání je ještě stále vzdáleno tomu, jak by konečná dohoda měla vypadat.

Írán umožní kontroly a omezí jaderný program

Podle úmluvy umožní Írán rozsáhlé kontroly svých jaderných zařízení a rovněž sníží své jaderné kapacity, na oplátku budou postupně zrušeny sankce. Podle Zarífa budou sankce uvolňovány na základě budoucí dohody.

Íránský jaderný program bude omezen a pod mezinárodní kontrolou celkem 25 let. V prohlášení se podle AP uvádí, že dohodnutý režim je bezprecedentní svým rozsahem a délkou trvání. V případě porušení podmínek budou vůči Teheránu okamžitě opět zavedeny sankce.

Součástí nynějších dohod je závazek Íránu, že v následujících 15 letech nebude stavět žádná nová zařízení na obohacování uranu a že stávající kapacity na obohacování výrazně sníží. Z počtu 19.000 instalovaných centrifug, které se k obohacování uranu používají, jich pro příště nechá nainstalovaných 6104. Obohacovat uran jich ale po deset let bude jen 5060 kusů, uvádí seznam bodů pro nadcházející konečnou dohodu.

Zaríf: Naše zařízení budou dále fungovat

Centrifugy, kterých se Írán vzdá, budou pod kontrolou Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE). Teherán je bude moci využít jen jako náhradu.

Šéf íránské organizace pro atomovou energii Ali Akbar Salehi se svými íránskými kolegy o přestávce jednání v Lausanne.
Šéf íránské organizace pro atomovou energii Ali Akbar Salehi se svými íránskými kolegy o přestávce jednání v Lausanne. | Foto: Reuters

Írán rovněž slíbil snížit současné zásoby zhruba deseti tun nízko obohaceného uranu na 300 kilogramů a že tento stav bude udržovat 15 let.

"Naše zařízení budou dále fungovat," řekl Zaríf. "Budeme pokračovat v obohacování, budeme pokračovat ve výzkumu a vývoji."

Zaríf také řekl, že země si ponechá podzemní jaderné zařízení Fordo. Podle Mogheriniové zde ale nebude žádný materiál, který by mohl posloužit k výrobě jaderné bomby. Komplex tak bude zaměřen čistě na výzkum. Ve Fordo například nebude možné obohacovat uran v následujících 15 letech, stejnou dobu zde Íránci nebudou smět vyvíjet technologie související s obohacováním uranu. V areálu také 15 let nebude smět být žádný štěpný materiál.

Írán souhlasil, že ve svém hlavním jaderném zařízení v Natanzu bude po dobu deseti let obohacovat uran jen pomocí svých centrifug první generace, pokročilejší zařízení odstraní.

Zaríf rovněž ohlásil, že přestavovaný těžkovodní reaktor v Aráku bude modernizován. Reaktor bude upraven tak, aby z něho nebylo možné získat plutonium potřebné k výrobě bomby, ale aby byl zároveň využitelný pro mírové výzkumné účely. Mogheriniová k tomu uvedla, že Teheránu se v této záležitosti dostane pomoci ze zahraničí. Žádný nový těžkovodní reaktor již ale Írán postavit nebude moci.

V íránském hlavním městě Teheránu po oznámení rámcového ujednání propukly oslavy. Podle videozáznamů, které byly zveřejněny na sociálních sítích, se v teheránských ulicích rozléhalo troubení aut a jejich cestující tleskali. Na severu města prý lidé tančili v ulicích a rozdávali sladkosti.

Na sociální síti Facebook se objevilo video, na kterém několik žen tleská a zpívá "Děkujeme, Rúhání" na počest íránského prezidenta Hasana Rúháního, jehož kritici zatím nejnovější dohodu otevřeně nezkritizovali.

Znepokojení nad nejnovější dohodou vyjádřil předseda americké Sněmovny reprezentantů republikán John Boehner. Rámcová dohoda je podle něj "alarmujícím odklonem" od Obamových původních cílů. Boehner nerozvedl, v čem se ujednání od původních cílů vyjednávání odchyluje. Bylo by však prý naivní tvrdit, že íránský režim nebude dál využívat svůj jaderný program a veškeré ekonomické úlevy k další destabilizaci regionu. Americký Kongres musí mít možnost zevrubně přezkoumat detaily jakékoli dohody, než budou nějaké sankce zrušeny, uvedl také v písemném prohlášení.

Je to důležitý krok, pochvalují si světoví politici

Šéf americké diplomacie John Kerry ocenil ujednání v Lausanne jako solidní základ pro dobrou dohodu, která zajistí, že Írán bude zbaven možnosti vyrobit jadernou zbraň. Upozornil však, že do konce června je nutné vyřešit ještě mnoho technických podrobností.

Německá kancléřka Angela Merkelová označila ujednání za "důležitý krok" na cestě k "dohodě, která Íránu znemožní vlastnit jadernou zbraň".

V Paříži Elysejský palác upozornil, že sankce proti Íránu budou obnoveny, pokud Teherán nebude dohodu plnit.

Ruské ministerstvo zahraničí předpokládá, že ujednání z Lausanne bezpochyby pozitivně ovlivní celkovou bezpečnostní situaci na Blízkém východu, a to i díky tomu, že se "Írán bude moci aktivněji zapojit do řešení regionálních problémů a konfliktů".

Do 30. června mají být podle dřívějších závazků vypracovány podrobnosti rámcové smlouvy, která měla být uzavřena do konce března. Zda rámcové dohody skutečně bylo dosaženo, není ale zatím jasné.

Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf již ráno řekl novinářům, že se v noci podařilo významným způsobem pokročit, avšak dohodu je třeba ještě zformulovat. Íránský vyjednávač Alí Akbar Sálehí odpovědný za vyjednávání o technických aspektech dohody potvrdil pokrok a řekl, že "na obzoru vychází slunce".

Obama: Dosáhli jsme historického porozumění s Íránem

Americký prezident Barack Obama ocenil jako historické ujednání s Íránem, na jehož základě by měla být do konce června uzavřena konečná dohoda s cílem zajistit, že íránský jaderný program nebude moci být zneužit k výrobě jaderné bomby.

"Dosáhli jsme historického porozumění s Íránem, které, pokud se zcela naplní, Íránu zabrání získat jadernou zbraň. Pokud toto rámcové ujednání povede ke konečné dohodě, stane se naše země, naši spojenci a svět bezpečnějším. Je to dobrá dohoda," řekl Obama v úvodu pětadvacetiminutového vystoupení před Bílým domem.

Připomněl, že Teherán přiměly usednout za vyjednávací stůl mezinárodní sankce, které měly na Írán hluboký dopad. Ujistil, že dohoda není založena na důvěře, ale na bezpříkladném ověřování: pokud se Teherán pokusí podvádět, svět se to dozví. Obama řekl, že nepřipustí, aby Írán získal jadernou zbraň, přičemž diplomatické řešení považuje za nejlepší. Varoval své oponenty v americkém Kongresu, že pokud dohodu zavrhnou, diplomatické úsilí vyjde vniveč a USA budou čelit kritice.

 

Právě se děje

Další zprávy