Máme dohodu s Íránem, oznámilo Rusko. Nemáme, tvrdí Západ

ČTK ČTK
1. 4. 2015 8:15
Z Ženevy, kde probíhají jednání světových mocností s Íránem o jeho jaderném programu, přicházejí rozporuplné zprávy o výsledcích.
Šéf íránské organizace pro atomovou energii Ali Akbar Salehi se svými íránskými kolegy o přestávce jednání v Lausanne.
Šéf íránské organizace pro atomovou energii Ali Akbar Salehi se svými íránskými kolegy o přestávce jednání v Lausanne. | Foto: Reuters

Lausanne - Nejasné zprávy o tom, kam pokročily rozhovory světových mocností s Íránem o jeho jaderném programu, přicházejí z Ženevy.

Podle ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova, kterého citovaly agentury TASS a RIA Novosti, Teherán a světové mocnosti dosáhly obecné shody ve všech klíčových bodech budoucí dohody.

Západní diplomatické zdroje citované agenturami AP a Reuters ale považují prohlášení o shodě za nesprávné.

Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf podle agentury Reuters věří, že práce na vypracování návrhu textu dohody začne ještě dnes. Agentura DPA s odvoláním na íránský tisk uvedla, že jednání bylo přerušeno a že bude pokračovat během středy.

"S dostatečnou důvěrou lze říci, že ministři (zahraničí) dosáhli obecné shody ve všech klíčových aspektech konečného urovnání tohoto problému," řekl Lavrov. Dodal, že práce na návrhu písemné dohody začnou v příštích hodinách a že možné ujednání zahrnuje kontrolu íránského programu Mezinárodní agenturou pro atomovou energii či kroky k uvolnění sankcí, kterým Teherán čelí.

"Není to pravda," citovala agentura Reuters odpověď nejmenovaného diplomata na dotaz, zda skutečně byla dosažena shoda ve všech klíčových bodech.

Zaríf se podobně jako Lavrov domnívá, že příprava návrhu může začít ještě dnes. "S ostatními stranami jsme vedli velmi dobrou diskusi... Doufáme, že s přípravou návrhu textu začneme ve středu," řekl Zaríf novinářům.

Bílý dům v noci na dnešek bez dalších podrobností oznámil, že americký prezident Barack Obama byl o vývoji v Lausanne informován.

Francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius se rozhodl ze Švýcarska vrátit do Paříže a zpět podle francouzské delegace přicestuje, pokud to bude užitečné.

Rozhovory se oproti původnímu závazku dosáhnout do 31. března rámcovou dohodu protáhly přes půlnoc. Následně se objevily v médiích informace, že mocnosti na Teherán tlačily, aby rozhodnutí padlo do svítání. Další diplomatické zdroje ale takové ultimátum popřely.

Mluvčí Bílého domu Josh Earnest nicméně v úterý večer uvedl, že pokud se nepodaří dosáhnout dohody, Spojené státy nebudou čekat do 30. června a jejich diplomaté jednání opustí. Do konce června mají být vypracovány podrobnosti rámcové dohody.

Smyslem rozhovorů, které s Teheránem vedou USA, Rusko, Británie, Francie, Čína a Německo, je vyloučit možnost, že Írán bude v rámci svého jaderného programu pracovat na atomové bombě. Výměnou mají být zrušeny protiíránské sankce. S Íránem se vyjednává desítku let, ale až v roce 2013 se podařilo dospět k dočasnému ujednání, které umožnilo částečně sankce uvolnit. Počítalo se s tím, že po roce bude uzavřena konečná dohoda, ale jednání o ní byla obtížná a musela být dvakrát prodloužena.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Tesla podle Muska postaví novou továrnu blízko Berlína

Americký výrobce elektromobilů Tesla hodlá postavit novou továrnu v blízkosti Berlína. Oznámil to podle agentur DPA a Reuters generální ředitel podniku Elon Musk.

Tesla již dříve uvedla, že brzy sdělí umístění svého evropského závodu s označením Gigafactory 4, který by měl zahájit výrobu v roce 2021. Musk dnes při předávání ocenění "Zlatý volant" v Berlíně prohlásil, že závod bude stát blízko berlínského letiště.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Weby britských politických stran se staly terčem kybernetických útoků

Digitální platformy dvou největších britských politických stran se staly terčem kybernetických útoků. Na labouristy hackeři zaútočili už v pondělí, dnes se obětí hackerského útoku stala největší opoziční strana znovu a kromě ní kyberútok postihl i vládní konzervativce, informovala agentura Reuters. Labouristé dnes pondělní útok popsali jako sofistikovaný a rozsáhlý, ale nakonec neúspěšný. Informace britských médií ovšem nasvědčují tomu, že incident nebyl co do rozsahu a použité metody nijak výjimečný.

Zdroj: ČTK
Další zprávy