Je to válka v Evropě, nejen na Ukrajině. Bez vrácení území nebude mír, řekl Zelenskyj

ČTK ČTK
15. 2. 2020 15:01
Několik let trvající ozbrojený konflikt v Donbasu na východě Ukrajiny je podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zeneského evropskou válkou. Prohlásil to v sobotou na mnichovské bezpečnostní konferenci. Zdůraznil, že nelze dělat jakékoliv mírové plány bez účasti Ukrajiny a bez vrácení okupovaných území.
Boje mezi vojsky loajálními k nové prozápadní vládě a proruskými separatisty začaly v dubnu 2014 na ruskojazyčném východě Ukrajiny. Zatím si vyžádaly více než 13 tisíc životů.
Boje mezi vojsky loajálními k nové prozápadní vládě a proruskými separatisty začaly v dubnu 2014 na ruskojazyčném východě Ukrajiny. Zatím si vyžádaly více než 13 tisíc životů. | Foto: Reuters

"Není zcela korektní říkat válka na Ukrajině. Je to válka v Evropě. Spolu s anexí Krymu už trvá stejně dlouho jako druhá světová válka," citovala z prezidentova mnichovského vystoupení ukrajinská televize 112 na svém webu. Zelenskyj ale současně ujistil, že Kyjev se jako nikdo jiný snaží tuto válku ukončit.

"Budeme šťastní, až zmínky o Ukrajině jako nebezpečné oblasti úplně zmizí z jakýchkoliv mezinárodních zpráv. Ale to se může stát až tehdy, kdy zavládne pevný mír a Ukrajina obnoví svou územní celistvost v rámci mezinárodně uznávaných hranic," dodal Zelenskyj.

Na konferenci avizoval také ukrajinskou iniciativu, aby se znepřátelená vojska odpoutávala od linie dotyku po jednotlivých sektorech. S podrobnostmi chce v nejbližší době seznámit země "normandského formátu", tedy Rusko, Francii a Německo.

Zelenskyj také podle agentury TASS přislíbil, že Ukrajině udělá vše, co je možné, aby se příští "normandský" summit konal v dubnu, jak se vůdci čtyř zemí předběžně dohodli na poslední schůzce v Paříži 9. prosince. Formátu schůzek se říká "normandský", protože první čtyřstranné jednání se uskutečnilo v roce 2014 na oslavách vylodění v Normandii, krátce po anexi Krymu a vypuknutí bojů v Donbasu.

Rusko anektovalo ukrajinský poloostrov Krym v březnu 2014 poté, co opoziční demonstranti v Kyjevě svrhli proruského prezidenta Viktora Janukovyče. V dubnu 2014 na ruskojazyčném východě Ukrajiny začaly boje mezi vojsky loajálními k nové prozápadní vládě a proruskými separatisty.

Kyjev a Západ obviňují Rusko z vojenské podpory povstalců, Moskva to popírá. Konflikt si mezitím vyžádal více než 13 tisíc mrtvých. O vrácení Krymu se Moskva odmítá bavit.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Purdue Pharma zaplatí kvůli opiátové krizi v USA 8 miliard dolarů

Americká farmaceutická společnost Purdue Pharma, výrobce návykového analgetika OxyContin, ve středu přiznala u federálního soudu vinu ve třech obviněních souvisejících s opiátovou krizí. Podnik zaplatí přes osm miliard dolarů (183,4 miliardy Kč) a musí ukončit činnost. Urovnání sporu je dosud největším úspěchem federální vlády dovést farmaceutickou společnost k odpovědnosti za závislost na opiátech, která prostupuje americkou společností. Kvůli předávkování opiáty ve Spojených státech od roku 2000 zemřelo přes 470 000 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy