Je to válka v Evropě, nejen na Ukrajině. Bez vrácení území nebude mír, řekl Zelenskyj

ČTK ČTK
15. 2. 2020 15:01
Několik let trvající ozbrojený konflikt v Donbasu na východě Ukrajiny je podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zeneského evropskou válkou. Prohlásil to v sobotou na mnichovské bezpečnostní konferenci. Zdůraznil, že nelze dělat jakékoliv mírové plány bez účasti Ukrajiny a bez vrácení okupovaných území.
Boje mezi vojsky loajálními k nové prozápadní vládě a proruskými separatisty začaly v dubnu 2014 na ruskojazyčném východě Ukrajiny. Zatím si vyžádaly více než 13 tisíc životů.
Boje mezi vojsky loajálními k nové prozápadní vládě a proruskými separatisty začaly v dubnu 2014 na ruskojazyčném východě Ukrajiny. Zatím si vyžádaly více než 13 tisíc životů. | Foto: Reuters

"Není zcela korektní říkat válka na Ukrajině. Je to válka v Evropě. Spolu s anexí Krymu už trvá stejně dlouho jako druhá světová válka," citovala z prezidentova mnichovského vystoupení ukrajinská televize 112 na svém webu. Zelenskyj ale současně ujistil, že Kyjev se jako nikdo jiný snaží tuto válku ukončit.

"Budeme šťastní, až zmínky o Ukrajině jako nebezpečné oblasti úplně zmizí z jakýchkoliv mezinárodních zpráv. Ale to se může stát až tehdy, kdy zavládne pevný mír a Ukrajina obnoví svou územní celistvost v rámci mezinárodně uznávaných hranic," dodal Zelenskyj.

Na konferenci avizoval také ukrajinskou iniciativu, aby se znepřátelená vojska odpoutávala od linie dotyku po jednotlivých sektorech. S podrobnostmi chce v nejbližší době seznámit země "normandského formátu", tedy Rusko, Francii a Německo.

Zelenskyj také podle agentury TASS přislíbil, že Ukrajině udělá vše, co je možné, aby se příští "normandský" summit konal v dubnu, jak se vůdci čtyř zemí předběžně dohodli na poslední schůzce v Paříži 9. prosince. Formátu schůzek se říká "normandský", protože první čtyřstranné jednání se uskutečnilo v roce 2014 na oslavách vylodění v Normandii, krátce po anexi Krymu a vypuknutí bojů v Donbasu.

Rusko anektovalo ukrajinský poloostrov Krym v březnu 2014 poté, co opoziční demonstranti v Kyjevě svrhli proruského prezidenta Viktora Janukovyče. V dubnu 2014 na ruskojazyčném východě Ukrajiny začaly boje mezi vojsky loajálními k nové prozápadní vládě a proruskými separatisty.

Kyjev a Západ obviňují Rusko z vojenské podpory povstalců, Moskva to popírá. Konflikt si mezitím vyžádal více než 13 tisíc mrtvých. O vrácení Krymu se Moskva odmítá bavit.

 

Právě se děje

před 9 hodinami

Colorado hlásí druhý případ hokejisty nakaženého koronavirem

V kádru hokejistů Colorada Avalanche se objevil druhý případ hráče nakaženého novým typem koronaviru. Klub jméno nezveřejnil, pouze oznámil, že hráč je v domácí izolaci. V NHL se ví dohromady o čtyřech případech, další dva pocházejí z týmu Ottawy.

Klub z Denveru v prohlášení uvedl, že všichni, kdo přišli s hráčem do blízkého kontaktu, byli informováni a zůstávají v karanténě, kterou dříve nařídilo vedení ligy. Žádný další hokejista ani člen realizačního týmu podle klubu nevykazuje příznaky nemoci COVID-19.

Ve čtvrtek vedení Colorada, v němž působí i brankář Pavel Francouz a útočník Martin Kaut, oznámilo první případ nákazy. Nejmenovaný hráč se podle klubu už zcela zotavil.

NHL je přerušená od 12. března, do konce základní části v té době zbývaly zhruba tři týdny. Nyní jsou v karanténě všichni hráči NHL zatím do 6. dubna. Ve Spojených státech amerických počet nakažených koronavirem už přesáhl 100.000 a jsou nejvíce zasaženou zemí na světě.

Další zprávy