Lžete o nás, abyste odvedli řeč od vlastních problémů, obvinil polský premiér Putina

ČTK ČTK
29. 12. 2019 20:32
Předseda polské vlády Mateusz Morawiecki v neděli obvinil ruského prezidenta Vladimira Putina z úmyslného lhaní o Polsku. Reagoval tak na nedávné ostré slovní útoky šéfa Kremlu na Polsko, když odmítal kritiku paktu mezi Sovětským svazem a nacistickým Německem z roku 1939, kterou v září vyjádřil Evropský parlament.
Polský premiér Mateusz Morawiecki.
Polský premiér Mateusz Morawiecki. | Foto: Reuters

"Prezident Putin opakovaně lhal o Polsku. A pokaždé to dělal vědomě," uvedl Morawiecki v prohlášení zveřejněném na sociálních sítích. "Obvykle se to stává, když se úřady v Moskvě cítí být pod mezinárodním tlakem, který vyvolaly svými akcemi. A tento tlak se netýká historické, nýbrž moderní geopolitické scény," zdůraznil premiér.

Morawiecki v této souvislosti připomněl, že Rusko v posledních týdnech utrpělo několik vážných nezdarů. K nim započítal "neúspěch pokusu zcela podřídit Bělorusko Rusku a prodloužení sankcí uvalených Evropskou unií po nezákonné anexi Krymu".

Šéf polské vlády poukázal na to, že jednání takzvaného normandského summitu (vedoucí představitelé Francie, Německa, Ruska a Ukrajiny), věnované konfliktu mezi ukrajinskou vládou a proruskými separatisty v Donbasu, neskončilo ukončením těchto sankcí.

"A ve stejné době, tentokrát Američané, uložili nové sankce, které významně zbrzdily realizaci projektu plynovodu Nord Stream 2", který má přivést plyn po dně Baltského moře přímo z Ruska do Německa.

"Slova prezidenta Putina považuji za snahu zakrýt tyto problémy. Ruský vůdce si je velice dobře vědom skutečnosti, že tato obvinění nemají zhola nic společného s pravdou a že v Polsku nejsou žádné pomníky Hitlera nebo Stalina. Takové pomníky na našem území stály jen tehdy, když je postavili agresoři a zločinci, jmenovitě Třetí říše a sovětské Rusko," napsal Morawiecki.

Kritiku paktu o neútočení mezi Sovětským svazem a nacistickým Německem ze strany Evropského parlamentu Putin odmítl s tvrzením, že k uzavření paktu Moskvu tehdy donutily předchozí kroky západních zemí, například mnichovská dohoda z roku 1938. V té Francie, Británie a Itálie souhlasily s postoupením československého pohraničí obývaného tehdy převážně německy hovořícím obyvatelstvem nacistickému Německu.

Putin zároveň připomněl, že Polsko se po mnichovské dohodě podílelo na rozdělení Československa obsazením Těšínska a území Oravy a Spiše.

Kromě toho Putin řekl, že se na základě archivních dokumentů, jež přivezli sovětští vojáci po druhé světové válce z Evropy, odhalilo, že polský velvyslanec v Berlíně ve 30. letech chválil nacisty za to, že chtějí zbavit Evropu Židů. Ruský prezident přitom tohoto diplomata neváhal označit za "hajzla a antisemitské prase".

 

Právě se děje

před 6 minutami

Nový poslanec ANO Samaš složil slib, nahradil Hniličku

Nový poslanec hnutí ANO Miroslav Samaš složil v úvodu jednacího dne sněmovny slib. V dolní komoře nahradil předsedu Národní sportovní agentury Milana Hniličku (ANO). Hnilička se v úterý vzdal mandátu kvůli porušení protiepidemických opatření.

Samaš (54) dříve působil jako místostarosta Rakovníka. Hnilička odešel z dolní komory v souvislosti s víkendovou účastí na oslavě v teplickém hotelu. V čele sportovní agentury by rád zůstal.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Indonéská sopka Merapi obnovila aktivitu, chrlí lávu

Nejaktivnější indonéská sopka Merapi ve středu vybuchla a do délky 1500 metrů po jejím svahu vytekla láva. Jde o její nejprudší aktivitu od listopadu, kdy úřady zvýšily stupeň nebezpečí v blízkosti sopky. Při jejím výbuchu v roce 2010 zemřelo 347 lidí.

Merapi leží na hustě obydleném ostrově Jáva, poblíž historického města Yogyakarta. Je nejaktivnější z desítek sopek na indonéském území a v nedávné době vybuchla několikrát.

Nebezpečí je nyní na druhém nevyšším stupni a úřady zakázaly vstup do pětikilometrového okruhu kolem kráteru. Merapi se zvedá do výšky 2968 metrů a vulkanologové na její zvýšenou aktivitu upozorňují od loňského listopadu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalista Wall v NBA zazářil proti bývalému týmu

První utkání proti bývalému týmu Washingtonu vyšlo v NBA rozehrávači Johnu Wallovi na výbornou. Jeho Houston přehrál Wizards jasně 107:88, přičemž třicetiletý basketbalista k vítězství pomohl 24 body a pěti asistencemi. Na druhé straně zápas nevyšel Russellu Westbrookovi, jenž sice nasbíral 19 bodů, 11 doskoků a sedm asistencí, ale prohrál v sezoně poosmé ze svých devíti vystoupení.

Výsledky NBA:

Atlanta - LA Clippers 108:99, Houston - Washington 107:88, Utah - New York 108:94.

Další zprávy