Evropou proto kolují jména dosud naprosto neznámých klubů, jako jsou Něman Grodno, Šachtar Soligorsk nebo Dnipro Mogilev. Bělorusko je v tomto ohledu úplně jiné: jeho prezident Alexandr Lukašenko odmítl nejen zastavení fotbalové či hokejové soutěže, ale i uzavření obchodů, restaurací a barů.
Přestože v zemi bylo v pondělí podle oficiálních statistik 159 lidí nakažených koronavirem, vláda nechce život v zemi zastavit tak, jak to udělaly mnohé evropské země včetně Česka.
Lukašenko označuje informace o hrozbě nemoci Covid-19 za psychózu a uvedl, že všem prospěje, když budou pracovat na poli na zdravém vzduchu. Prezident je bývalý ředitel kolchozu, zemědělského družstva.
"Je lepší zemřít vestoje než žít na kolenou. Tady žádné viry nejsou, nevidím je," řekl prezident novinářům po skončení amatérského hokejového zápasu, ve kterém sám nastoupil jako hráč.
Senioři nemají vycházet
Běloruská vláda se zatím jen snaží izolovat nemocné. Jsou pro ně zřízená speciální oddělení v nemocnicích, jedno se nachází v Minsku v nemocnici ministerstva vnitra. Všichni, kteří se s nimi setkali, mají nařízenou karanténu.
V zemi ubylo cestujících v hromadné dopravě a více lidí pracuje doma. Vláda také vyzvala seniory starší pětašedesáti let, aby nechodili ven, když to není nezbytně nutné. A přestože se fotbal hraje, divákům zdravotníci před vstupem na tribuny měří teplotu a zároveň dvakrát denně stadiony dezinfikují.
"V Bělorusku teď začaly jarní prázdniny, ale Lukašenko nechce školy ani univerzity zavřít, zatím ani nezrušil vojenskou přehlídku 9. května v Minsku u příležitosti konce druhé světové války. Některé kavárny a malé obchody soukromých majitelů ale jsou zavřené," řekla Aktuálně.cz běloruská novinářka Olga Žarnasieková, která žije v Praze.
Opozice, která ale v běloruských autoritářských podmínkách není v parlamentu a má minimální přístup do médií, Lukašenkův přístup kritizuje. "Prezident se rozhodl drasticky ušetřit na penzích," uvedl opoziční aktivista Mykola Statkevič a chtěl tím upozornit na to, že mnoho starších lidí a důchodců pobírajících penzi může zemřít.
Zemřelý herec
Podle Radia Svoboda je situace kritická ve městě Vitebsk na severu země nedaleko hranic s Ruskem. V úterý zemřel v tamní nemocnici na koronavirus herec místního divadla Viktor Daškevič.
Není jasné, o kolikátou oběť Covid-19 v Bělorusku jde, protože ministerstvo zdravotnictví v tomto směru žádné údaje nezveřejňuje. Herec nadále vystupoval v divadle před plným hledištěm, nakažený je minimálně jeden jeho kolega ze souboru.
Jeden z lékařů nemocnice ve Vitebsku rádiu řekl, že tam míří průměrně šedesát lidí denně s podezřením na nákazu. Ta se rozšířila ve města poté, co se zaměstnanci místní obuvnické továrny vrátili ze zájezdu v Miláně.
Běloruský postup ostře kontrastuje s děním v sousedním Rusku, kde se naopak vláda rozhodla pro tvrdá opatření po vzoru jiných evropských států. V Moskvě jsou zavřené restaurace, kavárny a obchody kromě potravin a lékáren, důchodci nemají vycházet na ulici, a kdo může, má pracovat doma. Rusko také zrušilo všechny lety do zahraničí a zavřelo pozemní hraniční přechody.