Infobox
Čtěte dále na Aktuálně:
- Dělají pro Nike a Adidas. Nemají co jíst
- OECD vyzývá: Dostaňte lidi do práce
- Nezaměstnanost v Česku? Pod průměrem EU
Jako spousta dětí v peruánské La Rinconadě musel i čtrnáctiletý Braulio pracovat v dolech už od útlého dětství. Tahal těžké vozíky s rudou nebo pracoval jako "Quimbalatero", tedy drtič kamene.
"Padl jsem únavou, a tak mě zbili"
"Jeden den jsem se necítil dobře, byl jsem velmi unavený a několikrát jsem upadl na zem. U východu z dolu se můj vozík převrhl a všechna ruda se rozsypala kolem. Kapitán mě sledoval. Kvůli tomu mě hodně zbil," říká Braulio, který nakonec našel pomoc u organizace, jež vedla projekt na ochranu dělníků v oblasti.
Čísla, která zveřejnila Mezinárodní organizace práce (ILO), jsou alarmující.
V Asii nuceně pracuje 120 milionů dětí
Až 218 milionů dětí ve věku od pěti do sedmnácti let je po celém světě nuceno pracovat, z toho více než polovina na rizikových pracovištích. Nejvíce dětí pracuje v Asii (122 milionů) a Africe (téměř 50 milionů).
Mezinárodní organizace práce se proto rozhodla spustit celosvětovou kampaň, ve které pomocí rétoriky inspirované mistrovstvím světa ve fotbale vyzývá, že je čas udělit dětské práci "červenou kartu".
Fotbal hraje v kampani upozorňující na dětskou práci klíčovou roli. Bývalí dětští dělníci v Pákistánu například v jejím rámci sehráli charitativní fotbalový zápas.
Bolesti, hlad. Škola? Na to zapomeňte
"Až díky pracovníkům ILO, kteří mi pomohli, jsem se dověděl, že těžká práce není to, co bych měl ve svém věku vykonávat. Měl jsem bolesti a často neměl dostatek jídla. Taky bylo takřka nemožné, abych chodil do školy," říká Braulio.
Podle údajů ILO organizace takto pomohla více než dvěma a půl tisícům dětských horníků.
I přes hrozivá čísla a tragické příběhy dětí nucených k práci, ILO ve výroční zprávě k 95. výročí založení organizace uvádí, že letos je to poprvé, co se počet dětí, které jsou nuceny k práci, začíná snižovat.
Po dlouhé době dobré zprávy
Oproti roku 2000 počet pracujících dětí poklesl o jedenáct procent, počet těch, které pracují v rizikových podmínkách, až o 30 procent.
I politici v nejchudších zemích se snaží dělat něco pro to, aby se podařilo dětskou práci omezit. Podle ILO v tomto udělaly výrazný pokrok například Brazílie, Tanzanie nebo Turecko.