Miliony Číňanů míří na Sibiř. A dále

rst, ČTK
19. 5. 2006 9:34
Vladivostok - Až 5 milionu Číňanů pracuje v asijské části Ruska. Mnozí míří dále na západ. Jsou poctiví a pracovití, dělají za minimální mzdu a platí daně.
Číňané přijíždí do Ruska většinou brzy na jaře a domů se vrací v listopadu. Pracují od sedmi ráno do devíti večer se třemi přestávkami na jídlo a odvedou mnohem více práce než průměrní Rusové.
Číňané přijíždí do Ruska většinou brzy na jaře a domů se vrací v listopadu. Pracují od sedmi ráno do devíti večer se třemi přestávkami na jídlo a odvedou mnohem více práce než průměrní Rusové. | Foto: Reuters

Tucet Číňanů už téměř deset hodin sází na tříhektarovém poli sazenice červené řepy. V předklonu a ve vlhké půdě budou muset vydržet ještě čtyři hodiny - směna jim končí až v devět večer. Na úmornou práci si nestěžují, jsou rádi, že ji dostali. Číňané totiž pracují na ruské půdě, pod ruskými zaměstnavateli.

Rusové se stěhují do měst

"Dřív na našich polích dřeli i Rusové, ale staří rolníci pomalu vymírají a mladým se na pole nechce, raději se stěhují do měst. Číňané jsou vděčni za jakoukoliv práci, pracují za každého počasí," popisuje situaci v Amurské oblasti na ruském Dálném východě Valentina Jelisevetová.

Rázná žena pracuje v administrativě obce Pokrovka, asi 150 kilometrů od Vladivostoku, a zodpovídá za nábor nových pracovníků do zemědělských brigád. Ročně přijme na sezónní práce asi 500 Číňanů; rozděleni do několika brigád pak pracují po celém kraji.

V brigádě Jiskra, která má svou základnu jen pár kilometrů za Pokrovkou, je v současnosti 30 lidí, kteří se starají o 30 hektarů polí a několik desítek skleníků. Kromě červené řepy pěstují i rajčata a okurky, kterými zásobují tržnice v celém okolí. "Takové práce je v Číně málo," říká ČTK lámanou ruštinou Süe Li-kung, předák skupiny čínských pracovníků.

Číňané směřují přes Sibiř do Evropy

Problém se zemědělskou půdou v Číně je prý neřešitelný, obrovské množství lidí už má zem dávno rozdělenou. Ruský Dálný východ má zase dlouhodobě problémy s osídlením, na jeho obrovské rozloze je jen velmi málo lidí. Statistiky ukazují jasný nepoměr - v pohraničních oblastech žije z čínské strany 87 milionů lidí, z ruské jen necelých pět milionů.

Číňané, jejichž počet neustále roste, pronikají přes hranice do Ruska už několik let. Někteří se snaží najít práci "na černo", jiní volí legální cestu. "My uzavíráme pracovní smlouvy s každým rolníkem, souhlas musíme mít až z Moskvy," potvrzuje Jelisevetová. Přesto u některých Rusů přetrvávají obavy, že ztratí nad svými tichomořskými oblastmi kontrolu.

Číňané také nezůstávají jen u hranic, postupují dál na západ - na Sibiř i do evropské části Ruska. Přesný počet občanů Číny v zemi není schopný nikdo určit, odhady se pohybují od 200 000 do pěti milionů. Životní podmínky čínských rolníků nedaleko Pokrovky jsou přitom velmi spartánské.

"Nechtějí uzurpovat naše území. Chějí pracovat."

Číňané si postavili ubytovnu, kde si sami vaří, vymysleli systém zateplení skleníků a postavili i provizorní větrnou elektrárnu. Měsíční příjem přitom nepřekročí 2500 rublů (asi stejně tolik korun), ze kterých navíc odvádí v Rusku daně. "Měsíční mzda je stálá, příplatky dostávají až po ukončení sezony, ale pouze v případě, že se dost urodilo," popisuje ČTK systém odměn Jelisevetová.

Číňané přijíždí do Ruska většinou brzy na jaře a domů se vrací v listopadu. Pracují od sedmi ráno do devíti večer se třemi přestávkami na jídlo. Čínští rolníci, ale i obchodníci na trzích nebo dělníci na stavbách odvedou většinou mnohem více práce než průměrní Rusové, přitom za peníze, za které už dnes v Rusku nechce nikdo pracovat.

Pro ruský Dálný východ by mohli být nadějí, část ruské veřejnosti ale pokládá jejich přítomnost v oblasti za hrozbu. "Vždycky jsme žili s Číňany družně. Nemají u nás jiné plány než přijet, vydělat peníze a odjet. Nemyslím, že by nám chtěli ublížit nebo uzurpovat naše území," říká ale s několikaletou zkušeností s prací Číňanů Jelisevetová.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Baseballisté Houstonu vyřadili Yankees a jsou ve finále MLB

Baseballisté Houstonu budou podruhé během tří let hrát Světovou sérii. Astros se dostali do finále MLB po výhře nad New York Yankees 4:2 na zápasy. Postupovou výhru trefil homerunem José Altuve.

Světová série začne v Houstonu v úterý a soupeřem vítězů ligy z roku 2017 bude při premiéře ve finále soutěže tým Washington Nationals.

Houston Astros porazili Yankees v sobotním šestém utkání 6:4. V dohrávce poslední deváté směny zajistil domácímu týmu triumf dvoubodovým odpalem za bariéru Altuve. "Nejsme ve Světové sérii díky mně, ale díky celému týmu," řekl nejužitečnější hráč série.

Podobně Astros vyhráli nad Yankees i druhé utkání série, v kterém až v druhé nastavené směně rozhodl homerunem Carlos Correa.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Svitavsku v noci hořel neobývaný dům. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev

Škodu za půl milionu korun způsobil v noci na neděli požár rodinného domu s dílnou v Mikulči na Svitavsku. Oheň do rána likvidovalo sedm hasičských jednotek.

Plameny zničily převážně dílnu a hospodářskou část stavení, uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková. "Obytnou část se podařilo hasičům ochránit. Vyšetřovatelka dnes dopoledne zjistila, že příčinou vzniku požáru v Mikulči bylo uložení hořlavých látek v blízkosti kamen," uvedla Horáková. Objekt je neobývaný, při příjezdu hasičů byl celý v plamenech. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Indonéský prezident Widodo se v Jakartě ujal úřadu na dalších pět let

Inaugurace opětovně zvoleného indonéského prezidenta Jokoa Widodoa se konala za přísných bezpečnostních opatření, před deseti dny se totiž muslimští radikálové pokusili zavraždit jednoho z ministrů, který je stále hospitalizován. Nad pořádkem v ulicích dohlíželo 30 tisíc policistů a vojáků.

Indonésané Widodoa zvolili v dubnu v přímých volbách na další pětileté období, které bude poslední, jak ukládá ústava. Očekává se, že prezident v nejbližší době oznámí složení vlády. Widodo pochází ze skromných poměrů a už jako dítě musel pracovat, aby pomohl rodině. Než se stal roku 2012 guvernérem Jakarty, studoval lesnictví a působil jako starosta ve městě Solo. Jeho popularita však postupně slábne, píše agentura AFP. V září Indonésie zažila studentské protesty, nepokoje v provincii Papua a vláda také s obtížemi zvládala rozsáhlé požáry na Borneu a Sumatře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy