Jižní Afrika má problémů víc než dost. Zbavila se sice apartheidu, ale životní podmínky černošské většiny se zlepšují jen hlemýždím tempem. A běloši, ať už ti domácí, nebo četní zahraniční rezidenti, pro jistotu žijí za vysokými zdmi a dobře zabezpečenými vraty.
To není nejlepší obrázek pro zemi, které bylo jako první na africkém kontinentu svěřeno pořadatelství světového šampionátu v nejpopulárnějším sportu planety. Aby se JAR vyhnula v roce 2010 mezinárodní ostudě, bude muset na zlepšení situace vážně zapracovat.
Přibyde policistů
Prezident republiky Thabo Mbeki v dnešním projevu o stavu země před poslanci parlamentu slíbil, že jeho vláda udělá, co bude v jejích silách.
Především zvýší počet policistů. Ze současných 152 tisíc se policejní sbor v této 44miliónové zemi rozroste během tří let na 180 tisíc.
"Nemůžeme si dělat nárok na štěstí, které přichází se svobodou, dokud naše komunity budou žít ve strachu, schované za zdmi a ostnatým drátem," prohlásil Mbeki, který čelí kritice, že pro omezení chronické kriminality v jižním cípu Afriky nedělá dost.
Nedávno si ještě přitížil, když v televizi trval na tom, že zločin v Jižní Africe "není mimo kontrolu", když krátce předtím vražda známého jihoafrického historika Davida Rattraye znovu na neutěšený stav věcí v JAR upozornila světovou veřejnost.
I když oficiální statistiky potvrzují mírný pokles násilné trestné činnosti (s výjimkou znásilnění), více než 18 tisíc vražd za rok stále z Jižní Afriky činí jednu z nejnebezpečnějších zemí světa.
Nastal čas jednat
"Je na čase, aby vláda vytáhla hlavu z písku," prohlásila podle BBC minulý týden mluvčí opoziční Demokratické aliance Dianne Kohlerová-Barnardová, podle níž si vedení země neuvědomuje, nakolik zločin pronikl do všech sektorů společnosti a hrozí nyní vykolejit i rozvíjející se ekonomiku.
Právě obavy byznysmenů, kteří stále více upozorňují na nebezpečí, že se od země odvrátí investoři i turisté právě v době, kdy se před fotbalovým mistrovstvím světa očekává jejich příliv, možná na Mbekiho zapůsobily.
Vedle boje s chudobou a šířením viru HIV jmenoval za jednu z hlavních priorit jeho kabinetu pro nadcházející období právě boj se zločinem.
"Podnikneme rozhodné kroky k vymýcení nezákonnosti, obchodu s drogami, nošení nelegálně držených zbraní, zločinu a zejména zneužívání žen a dětí," hřímal dnes v parlamentu prezident, který je právě v půli svého druhého a podle ústavy posledního - funkčního období.
Pokud chce, aby si ho historie pamatovala nějak výrazněji než jen jako "toho, co přišel po Mandelovi", bude se muset postarat, aby jeho dnešní projev nebyl jen prázdným rétorickým cvičením.