reklama
 
 

Japonsko zasáhlo silné zemětřesení, ochromilo i provoz Fukušimy

Aktualizováno 22. 11. 2016 13:48
Silné zemětřesení, které v úterý místního času (v pondělí pozdě večer SEČ) zasáhlo severovýchod japonského ostrova Honšú, má 14 zraněných. Varování před přívalovou vlnou tsunami bylo odvoláno. Otřesy přerušily provoz vlaků i letů a v jaderné elektrárně Fukušima II. vypadl chladicí systém. Japonský meteorologický ústav označil zemětřesení za následný otřes vztahující se k zemětřesení z března 2011.

Tokio  Zemětřesení o síle 7,4 stupně, které postihlo v noci na úterý severovýchod Japonska, si vyžádalo 14 zraněných.

Tři ze 14 zraněných lidí utrpěli zlomeniny, sdělily zdravotnické zdroje.

Otřesy zastavily rychlovlaky šinkanzen, zrušeny byly i další vlakové spoje a řada letů. Otřesy zasáhly oblast prefektury Fukušima, kde mohutné zemětřesení a následná vlna tsunami v roce 2011 zničily jadernou elektrárnu Fukušima I.

Po nynějších otřesech krátce vypadl chladicí systém skladování vyhořelého paliva v sousední jaderné elektrárně Fukušima II, sdělil provozovatel zařízení, firma Tepco. Pobřeží postihlo jen menší tsunami s vlnami vysokými maximálně 1,4 metru.

Provozovatel jaderné elektrárny Fukušima společnost Tepco oznámila, že po nynějších otřesech krátce vypadl chladicí systém skladování vyhořelého paliva. Na pobřeží bylo tentokrát zaznamenáno jen menší tsunami s vlnami vysokými maximálně 1,4 metru.

Úřady původně varovaly před vlnami o výšce až tři metry a vyzvaly 100 000 obyvatel pobřežních oblastí k evakuaci do výše položených míst, napsala agentura AFP. Hrozba se ale nakonec nevyplnila, ve fukušimské oblasti vlny dosáhly výšky kolem jednoho metru, nejvyšší byly u města Sendai v prefektuře Mijagi.

Zemětřesení v úterý ráno místního času (pondělí pozdě večer SEČ) naplno zasáhlo severovýchod ostrova Honšú, epicentrum se nacházelo v moři asi 67 kilometrů severovýchodně od města Iwaki v prefektuře Fukušima, otřesy vycházely z hloubky deseti kilometrů.

Americká geologická služba nejprve uváděla intenzitu otřesů 7,3 stupně, později údaj snížila na 6,9 stupně. Japonská meteorologická agentura sílu stanovila na 7,4 stupně. Otřesy byly znatelné i v Tokiu, které leží jižně od prefektury Fukušima.

Japonská televize odvysílala záběry z postižené oblasti, na kterých je vidět zboží vypadané z regálů v obchodech na zem či knihy smetené z polic v knihovně. Žádné velké škody ale nebyly hlášeny, kromě požáru v rafinérii ve městě Iwaki. Uzavřené zůstaly některé bankovní pobočky a obchody. Fukušimská automobilka Nissan podle agentury AFP uvedla, že na dnešní den přerušuje výrobu.

V březnu 2011 postihlo severovýchodní pobřeží Japonska zemětřesení o síle devíti stupňů, které vyvolalo masivní přívalovou vlnu tsunami. Zahynulo asi 18 500 lidí. Otřesy a mořské vlny rovněž vážně poškodily jadernou elektrárnu Fukušima 1 (Fukušima Daiiči), kde se roztavila jádra reaktorů, což způsobilo únik radiace.

Japonský meteorologický ústav nynější zemětřesení označil za následný otřes vztahující se k zemětřesení právě z března 2011.

"Následné otřesy mohou pokračovat nejen pět let, ale až 100 roků," řekl seizmolog z kjótské univerzity Jasuhiro Umeda japonské televizi NTV.

Provozovatel elektrárny, společnost Tepco, nejprve ohlásil, že nové otřesy nezpůsobily v poničeném jaderném zařízení žádné další škody. Naměřena nebyla ani zvýšená radioaktivita, uvedla agentura DPA. Později firma Tepco informovala o krátkém výpadku chladicího systému v bazénu pro dočasné skladování vyhořelého paliva v sousední jaderné elektrárně Fukušima 2 (Fukušima Daini), kterou Tepco rovněž provozuje.

Ačkoli je fukušimská elektrárna zničená a vyřazená z provozu, palivo ve skladovacích nádržích je nutné nadále chladit. Podle agentury Reuters je na místě uloženo 2544 palivových tyčí. Firma Tepco sdělila, že po rozechvění hladiny v nádrži se automaticky odpojila jedna z pump, její práci následně zastal záložní aparát.

Snímky z Google Earth a Street View zachycují úsilí Japonců v severovýchodním regionu Tohoku napravit škody po úderu přírody z 11. března 2011. | Video: Reuters |  01:17

autor: ČTK | 21. 11. 2016 22:21

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama