Foto: Život v Japonsku se na minutu zastavil, země vzpomíná na oběti tsunami

Foto: Život v Japonsku se na minutu zastavil, země vzpomíná na oběti tsunami
Památku obětí přírodní katastrofy uctila minutou ticha celá země. Dokonce i u kancelářské budovy na prevenci pohrom, kterou před pěti lety smetla vlna tsunami.
Lidé se sešli rovněž na pobřežní hrázi. Pietní akce začala v pátek odpoledne ve 14:46 místního času. Na minutu přesně před pěti lety odstartovalo silné zemětřesení sérii katastrof.
V tu chvíli se rozezněly zvony také v Tokiu. Obyvatelé hlavního města se zastavovali a minutou ticha uctili památku téměř 19 000 obětí.
Lidé po celé zemi truchlí mnoha způsoby. Tento muž poté, co zvony dozněly, začal zpívat národní japonské písně.
Foto: Reuters
Simona Fendrychová Reuters Simona Fendrychová, Reuters
11. 3. 2016 11:14
Přesně před pěti lety zasáhlo Japonsko silné zemětřesení o síle 9 stupňů Richterovy škály. Vyvolalo obrovskou vlnu tsunami, která si vyžádala téměř 19 tisíc obětí. Přírodní katastrofu ještě zesílila havárie jaderné elektrárny Fukušima Daiiči, s jejímiž následky se Japonsko potýká dodnes. Japonci si událost připomněli pietní akcí.
 

Právě se děje

před 23 minutami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

U zlínských hokejistů skončil kouč Stavjaňa, vrací se Svoboda

Hokejisty Zlína už nevede Antonín Stavjaňa, vedení klubu dnes hlavního trenéra večer odvolalo z funkce. Na lavičku posledního celku extraligy se po půlroce vrací Robert Svoboda. Berani o tom informovali na svých webových stránkách.

Zlínští hokejisté získali v 11 kolech jen šest bodů za dvě vítězství. Aktuálně mají na kontě sérii tří porážek při skóre 4:16. S celkovými 41 inkasovanými góly mají nejhorší obranu v soutěži.

"Členové prezidia, představenstva klubu a rady jednatelů se domluvili na změně trenéra. Po neúspěšném působení Antonína Stavjani se vrací Robert Svoboda, který do konce minulé sezony mužstvo trénoval a zná tak jeho kvality. Byla to logická volba," uvedl generální manažer klubu Martin Hosták.

Další zprávy