reklama
 
 

Japonsko zasáhly další silné otřesy. Desítky lidí uvízly pod sutinami, je ochromená doprava

Aktualizováno 16. 4. 2016 11:09
Zemětřesení zasáhlo znovu stejnou oblast u japonského města Kumamoto na ostrově Kjúšú. Nové otřesy měly sílu 7,4 stupně, mrtvých je nejméně 29, až 80 lidí může být uvězněno pod sutinami. Téměř dvě stě tisíc obyvatel ostrova je bez proudu, byla zastavena železniční doprava a mimo provoz je i letiště v Kumamoto.

Tokio - Nové otřesy o síle 7,4 stupně v pátek zasáhly oblast u japonského města Kumamoto na ostrově Kjúšú. Je hlášeno 11 mrtvých, až 80 lidí je uvězněno pod sutinami a úřady evidují 1500 zraněných, z toho 80 těžce. 

Páteční otřesy následovaly den poté, co si zemětřesení v téže oblasti vyžádalo devět obětí a na 800 zraněných. Otřesy o síle 6,5 stupně postihly ve čtvrtek v 21:26 místního času (14:26 SELČ) rovněž oblast kolem města Kumamoto. Na 44 000 lidí strávilo noc v provizorních přístřešcích, někteří z nich se již vrátili domů.

V oblasti byl poškozen velký počet budov a řada lidí je zřejmě uvězněna v troskách. Hlášeny jsou také požáry. Po zemětřesení navíc došlo k malé erupci v sopce Aso. Japonský meteorologický úřad nicméně ponechal úroveň pohotovosti pro tuto sopku beze změny na druhém stupni z pěti, napsala agentura Reuters.

Pomáhá dvacet tisíc vojáků

Do záchranných prací se zapojilo 20 000 příslušníků japonské armády, do oblasti neštěstí byli povoláni i policisté a hasiči. Vládní mluvčí Jošihide Suga vyzval obyvatelstvo, aby nepodléhalo panice. "Pomozte si, prosím, vzájemně a zůstaňte v klidu," uvedl v televizním prohlášení.

Mnoho vyděšených lidí zabalených do dek posedává na troskách domů, jiní se rozhodli tábořit v otevřeném prostoru rýžových polí ze strachu před dalšími otřesy. Bez proudu je 170 000 lidí, bez vody 385 000.

Japonský premiér Šinzó Abe varoval před dalšími problémy, které může způsobit očekávané špatné počasí v postižené oblasti. Na jihozápadě ostrova meteorologové předpovídají déšť a silný vítr, který může uvolnit masy kamení a půdy a způsobit ničivé sesuvy.

"Dnešní den bude ještě velkou zkouškou," varoval premiér. Podle místních médií už sesuvy půdy zničily několik mostů důležitých pro zásobování postižených zón a vážně zkomplikovaly záchranné práce.

Zprávy hovoří o poškozeném dálničním mostu či zhrouceném tunelu a silnicích zablokovaných sesuvy půdy. Železniční doprava se zastavila, uzavřeno bylo rovněž letiště ve městě Kumamoto.

Již druhé ve dvou dnech

V noci na pátek místního času vyprostili záchranáři živé osmiměsíční dítě z domu, který se zřítil při čtvrtečním zemětřesení ve městě Mašiki. To se nachází poblíž epicentra čtvrtečních otřesů a patří k nejhůře postiženým. Děvčátko, které strávilo v troskách zhruba šest hodin, pravděpodobně vyvázlo bez újmy na zdraví, napsal zpravodajský server BBC News.

Ve městě Mašiki se zřítila řada budov, další domy přišly o střechy či mají rozbitá okna. Poškozen byl i starý hrad, u něhož se sesypala část zdi. Osm z devíti obětí zemětřesení bylo z Mašiki, napsala agentura AP.

autor: ČTK | 15. 4. 2016 19:30

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama