Nejdokonalejší simulátor tsunami všech dob. Pomůže předejít obětem i zborceným budovám

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
9. 9. 2016 18:30
Na Vánoce 2004 si v jihovýchodní Asii vyžádala tsunami bezmála čtvrt milionu mrtvých. O necelých sedm let později připravily tsunami v Japonsku o život na 16 000 lidí. Kromě toho ničivé vlny způsobené zemětřeseními napáchaly obrovské materiální škody. Experti z výzkumného centra ve Wallingfordu poblíž Oxfordu nyní vyvinuli simulátor, který dokáže tsunami věrně napodobit. A doufají, že sedmdesát metrů dlouhý přístroj pomůže lidstvu minimalizovat rizika, která s sebou katastrofy přinášejí.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Oxford – Nejrealističtější simulátor tsunami, který sestrojili v britském Oxfordu, zvládne dokonale napodobit sílu i rozsah vln přírodní katastrofy.

Vědci chtějí díky sedmdesát metrů dlouhému přístroji ještě lépe poznat, jak přesně se chovají ničivé vlny tsunami. Jejich zjištěním by se pak měly přizpůsobit evakuační plány, stejně jako územní plány na stavbu nových budov.

"Naší výzvou bylo postavit testovací zařízení, které může věrohodně napodobit, jak se vlny mění a zvětšují, když zasahují budovy," řekla serveru The Guardian vedoucí výzkumu Tiziana Rossettová.

Ona sama navštívila Srí Lanku a Thajsko po ničivé tsunami v roce 2004. "Na některých místech se budovy kompletně zřítily, jinde zůstaly stát. Takže nikdo vlastně pořádně nerozuměl, jak se vlny vlastně chovají."

Zatímco v reálném světě spouští tsunami podvodní zemětřesení, v simulátoru jde o obří čerpadlo, které zvládne vyhrknout až 70 000 litrů vody.

Další důležitou součást simulátoru tvoří vzduchový ventil. Ten umožňuje vytvořit vlny velmi dlouhých vlnových délek. Předchozí simulátory vždy zvládly vytvořit jen krátké vlny.

Vlny se přitom mohou pokaždé lišit. Zatímco tsunami v Japonsku vyvrhovala vodu na pevninu bez přestávky po dobu 28 minut, v Thajsku vlna trvala dvacet minut, upozornil The Telegraph.

Vědci také zkoumali, co se stane, když se po zásahu tsunami zničí pobřežní ochranné zdi. "Nehledě na to, jak velká zeď je, musíte zvážit, co se může stát, když se zboří," připomněl technický ředitel wallingfordského centra William Allsop.

"Hlavním cílem je zkrátka chránit lidské životy a majetek," uzavírá další z vynálezců simulátoru David McGovern.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

Další zprávy