Japonci pátrají po přeživších ničivého zemětřesení, stále pohřešují nejméně jedenáct lidí

ČTK ČTK
17. 4. 2016 10:35
Záchranáři v Japonsku pátrají po možných přeživších ničivého zemětřesení, které zemi zasáhlo ve čtvrtek a pátek. Úřady stále pohřešují nejméně jedenáct lidí. První silné otřesy Japonci zaznamenali ve čtvrtek, další zemětřesení o síle 7,3 stupně v sobotu ráno. Při katastrofě zemřelo minimálně 41 lidí. Pomoc japonským úřadům nabídla americká armáda, která v oblasti operuje. Zemětřesení způsobilo i další rozsáhlé materiální škody. Postihla různým způsobem nemálo firem a některé, jako automobilky, musely dočasně zastavit výrobu.
Pátrání po přeživších zemětřesení.
Pátrání po přeživších zemětřesení. | Foto: Reuters

Tokio - Japonští záchranáři od nedělního rána zintenzivnili pátrání po možných přeživších v rozvalinách domů, které se zhroutily při silných zemětřeseních ve čtvrtek a v pátek. Dosud uváděný celkový počet 41 obětí na životech se zatím nezvýšil, ale nejméně 11 lidí je nadále pohřešováno v nejvíce postižené oblasti Kumamoto. Pomoc japonským úřadům nabídla americká armáda.

První zemětřesení udeřilo ve čtvrtek večer místního času v provincii Kumamoto na ostrově Kjúšú a vyžádalo si nejméně devět mrtvých a přes 1100 zraněných. Podruhé stejný region zasáhly otřesy půdy o síle 7,3 stupně v sobotu ráno místního času a přinesly smrt minimálně 32 lidem.

Kvůli obavám z dalších možných otřesů úřady nařídily téměř čtvrtmilionu obyvatel, aby opustili své domovy. Mnoho domů se při silných záchvěvech zhroutilo, ale nebezpečí stále hrozí u řady budov, jejichž statika se mohla narušit.

Zemětřesení způsobili i další rozsáhlé materiální škody. Postihla různým způsobem nemálo firem a některé, jako automobilky, musely dočasně zastavit výrobu. Toyota Motor například oznámila, že od pondělí postupně na několik dní přeruší výrobu ve svých továrnách v zemi. Její provozy sice nebyly vážněji postiženy, ale projevuje se nedostatek součástek vyráběných subdodavateli, které neštěstí poznamenalo.

Velitel amerických sil v Japonsku generálporučík John Dolan podle agentury AP sdělil, že armáda Spojených států chystá humanitární lety. "Úzce spolupracujeme s japonskou vládou na poskytnutí pomoci," uvedl bez bližších podrobností.

Celý rozsah tragických následků se stále ještě zjišťuje. Zemětřesení totiž přineslo zkázu i do horských míst, které odřízl od okolního světa. Někde jsou přístupové cesty poškozené, včetně mostů, nebo je zanesl sesuv půdy. Podle kumamotských úřadů je nadále pohřešováno 11 lidí. Média informují o osmi nezvěstných v horské vesnici Minamiaso ležící poblíž největší japonské sopky Aso.

 

Právě se děje

Další zprávy