Japonci pátrají po přeživších ničivého zemětřesení, stále pohřešují nejméně jedenáct lidí

ČTK ČTK
17. 4. 2016 10:35
Záchranáři v Japonsku pátrají po možných přeživších ničivého zemětřesení, které zemi zasáhlo ve čtvrtek a pátek. Úřady stále pohřešují nejméně jedenáct lidí. První silné otřesy Japonci zaznamenali ve čtvrtek, další zemětřesení o síle 7,3 stupně v sobotu ráno. Při katastrofě zemřelo minimálně 41 lidí. Pomoc japonským úřadům nabídla americká armáda, která v oblasti operuje. Zemětřesení způsobilo i další rozsáhlé materiální škody. Postihla různým způsobem nemálo firem a některé, jako automobilky, musely dočasně zastavit výrobu.
Pátrání po přeživších zemětřesení.
Pátrání po přeživších zemětřesení. | Foto: Reuters

Tokio - Japonští záchranáři od nedělního rána zintenzivnili pátrání po možných přeživších v rozvalinách domů, které se zhroutily při silných zemětřeseních ve čtvrtek a v pátek. Dosud uváděný celkový počet 41 obětí na životech se zatím nezvýšil, ale nejméně 11 lidí je nadále pohřešováno v nejvíce postižené oblasti Kumamoto. Pomoc japonským úřadům nabídla americká armáda.

První zemětřesení udeřilo ve čtvrtek večer místního času v provincii Kumamoto na ostrově Kjúšú a vyžádalo si nejméně devět mrtvých a přes 1100 zraněných. Podruhé stejný region zasáhly otřesy půdy o síle 7,3 stupně v sobotu ráno místního času a přinesly smrt minimálně 32 lidem.

Kvůli obavám z dalších možných otřesů úřady nařídily téměř čtvrtmilionu obyvatel, aby opustili své domovy. Mnoho domů se při silných záchvěvech zhroutilo, ale nebezpečí stále hrozí u řady budov, jejichž statika se mohla narušit.

Zemětřesení způsobili i další rozsáhlé materiální škody. Postihla různým způsobem nemálo firem a některé, jako automobilky, musely dočasně zastavit výrobu. Toyota Motor například oznámila, že od pondělí postupně na několik dní přeruší výrobu ve svých továrnách v zemi. Její provozy sice nebyly vážněji postiženy, ale projevuje se nedostatek součástek vyráběných subdodavateli, které neštěstí poznamenalo.

Velitel amerických sil v Japonsku generálporučík John Dolan podle agentury AP sdělil, že armáda Spojených států chystá humanitární lety. "Úzce spolupracujeme s japonskou vládou na poskytnutí pomoci," uvedl bez bližších podrobností.

Celý rozsah tragických následků se stále ještě zjišťuje. Zemětřesení totiž přineslo zkázu i do horských míst, které odřízl od okolního světa. Někde jsou přístupové cesty poškozené, včetně mostů, nebo je zanesl sesuv půdy. Podle kumamotských úřadů je nadále pohřešováno 11 lidí. Média informují o osmi nezvěstných v horské vesnici Minamiaso ležící poblíž největší japonské sopky Aso.

 

Právě se děje

před 54 minutami

Škola chce pomoci rodině otce, který při střelbě chránil dceru, založila veřejnou sbírku

Porubská Základní škola Ivana Sekaniny vyhlásila sbírku na pomoc rodině muže, kterého v úterý zastřelil útočník ve Fakultní nemocnici Ostrava (FNO). Muž vlastním tělem chránil svou dvanáctiletou dceru. Zavražděný muž byl jedním ze členů Spolku rodičů při ZŠ Sekaniny. Sbírka je účinná od dnešního dne, lidé mohou přispívat na účet 1012201912/5500.

Sbírkový účet založila i samotná FNO a je určen na podporu rodin obětí a zraněných. V pátek na ní bylo přes 1,4 milionu korun. Transparentní účet na pomoc pozůstalým po obětech střelby zřídila také Vysoká škola báňská-Technická univerzita Ostrava (VŠB-TUO). Studenti a zaměstnanci tam mohou posílat své příspěvky. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ribéry se podrobil operaci kotníku a čeká ho deset týdnů léčby

Fotbalisté Fiorentiny se budou muset zhruba deset týdnů obejít bez francouzského záložníka Francka Ribéryho. Šestatřicetiletý bývalý reprezentant se podrobil operaci pravého kotníku a podle informací italského klubu může teprve za dva týdny začít s rehabilitací.

Ribéry si zranění způsobil na konci listopadu v ligovém utkání s Lecce. Kvůli zákroku odcestoval do Německa, kde v minulosti hájil barvy Bayernu Mnichov.

Další zprávy