Japonsko zasáhlo zemětřesení o síle pěti stupňů, experti museli zkontrolovat odstavenou elektrárnu

ČTK ČTK
17. 7. 2016 9:25
Zemětřesení o síle pěti stupňů zasáhlo oblast severovýchodně od Tokia. S odvoláním na japonský meteorologický úřad o tom informovala agentura Reuters. Kvůli otřesům prověřili zaměstnanci stav odstavené jaderné elektrárny Tokai 2, poškození ale nenašli. Elektrárna je odstavená od roku 2011. Epicentrum zemětřesení se nacházelo 44 kilometrů severovýchodně od Tokia. Ohnisko bylo v hloubce asi 44 kilometrů. Žádní zranění ani škody na majetku ale zatím hlášeni nejsou. Varování před vlnou cunami úřady nevydaly. V březnu 2011 zasáhlo Japonsko silné zemětřesení a následná přívalová vlna cunami. Na 19 000 lidí zemřelo nebo zmizelo. Vlna také způsobila havárii v elektrárně Fukušima.
Při zemětřesení v roce 2011 zemřelo a zmizelo na 19 tisíc lidí. Poškozena byla i jaderná elektrárna ve Fukušimě. Ilustrační foto.
Při zemětřesení v roce 2011 zemřelo a zmizelo na 19 tisíc lidí. Poškozena byla i jaderná elektrárna ve Fukušimě. Ilustrační foto. | Foto: Reuters
 

Právě se děje

před 22 minutami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

U zlínských hokejistů skončil kouč Stavjaňa, vrací se Svoboda

Hokejisty Zlína už nevede Antonín Stavjaňa, vedení klubu dnes hlavního trenéra večer odvolalo z funkce. Na lavičku posledního celku extraligy se po půlroce vrací Robert Svoboda. Berani o tom informovali na svých webových stránkách.

Zlínští hokejisté získali v 11 kolech jen šest bodů za dvě vítězství. Aktuálně mají na kontě sérii tří porážek při skóre 4:16. S celkovými 41 inkasovanými góly mají nejhorší obranu v soutěži.

"Členové prezidia, představenstva klubu a rady jednatelů se domluvili na změně trenéra. Po neúspěšném působení Antonína Stavjani se vrací Robert Svoboda, který do konce minulé sezony mužstvo trénoval a zná tak jeho kvality. Byla to logická volba," uvedl generální manažer klubu Martin Hosták.

Další zprávy