Tokio - Japonsko vypustilo k Měsíci sondu Kaguja, pojmenovanou po měsíční princezně ze starých bájí.
Časně ráno našeho času ji z kosmodromu Tanegašima na pouť dlouhou 380 tisíc kilometrů vynesla raketa HII-A.
"Sonda se v pořádku oddělila od rakety," řekl na tiskové konferenci mluvčí japonské kosmické agentury Jaxa Eriko Sunada.
Celý projekt původně označovaný zkratkou SELENE (z anglického termínu Selenological and Engineering Explorer, tedy Lunární a inženýrský průzkumník) vyjde na 55 miliard jenů (9,5 miliardy Kč) a je nejnákladnější a nejambicióznější měsíční misí od dob amerického Apolla.
Čtěte v souvislostech
- Rusko chce spolupracovat s NASA na dobývání Měsíce
- Osídlíme Měsíc, oznámili Američané
- NASA opět vypouští Apollo. Jako digitální archiv
Kaguja má na palubě patnáct přístrojů a bude na dálku zkoumat především magnetické fenomény a geologické složení Měsíce. Sonda by měla rok obíhat kolem Měsíce na jeho orbitu ve výši 100 kilometrů.
Vzkazy od pozemšťanů
Pod svými "křídly", tedy solárními panely, nese sonda tabulku s vypálenými jmény a vzkazy pozemšťanů. Mezi více než 400 tisíci zprávami jsou také vzkazy od spisovatele sci-fi Raye Bradburyho nebo astronauta Buzze Aldrina.
Svůj měsíční program chystají nejen USA, Indie a Čína, ale také Německo. Berlín ve spolupráci s evropskou agenturou ESA plánuje postavit na odvrácené straně Měsíce radioteleskop.
"Byl by to pro radioastronomii kvantový skok," řekl o projektu, jehož náklady se odhadují na miliardu eur, prezident firmy EADS Space Transportation Evert Dudok.