Ozářené Japonce vyhánějí z evakuačních center

Zahraničí Zahraničí
29. 3. 2011 15:30
Do zamořených vsí se vracejí jejich obyvatelé. Přestali poslouchat japonskou vládu
Japonci se vracejí do zničených domovů. I když jim jde leckde o život.
Japonci se vracejí do zničených domovů. I když jim jde leckde o život. | Foto: Reuters

Tokio - Svět děsí záběry z jejich zamořených vesnic, zprávy o nepoživatelném jídle, kontaminované vodě a nebezpečném plutoniu v půdě. Experti diskutují o tom, zda by se kolem havarované jaderné elektrárny Fukušima měla rozšířit evakuační zóna, nebo ne.

Obyvatelům, kteří bezprostřední okolí nukleární "časované bomby" po tsunami a zemětřesení opustili, ale jako by to nevadilo. Jak oznámila televizní stanice NHK, do svých domů nedaleko Fukušimy se pomalu začínají vracet.

Na ulicích zamořených obcí je podle japonské NHK přes den vidět stále více aut, v noci se za okny častěji svítí. Vracejí se hlavně starší lidé, kteří se strachují o příbuzné, dům, půdu i dobytek.

Řadě z nich ostatně ani nic jiného nezbývá. Evakuační centra totiž často berou jen ty, kteří projdou testem na přítomnost radioaktivity.

Ozářeným vstup zakázán!

U vstupu do jedné z nouzových ubytoven v prefektuře Fukušima dokonce visí cedule s nápisem "Kdo se nepodrobil testu na ozáření, nesmí dovnitř!", hlásí agentura Kjódó.

Lékaři krutou praxi potvrzují.

"Evidujeme rostoucí počet případů, kdy obyvatelé ze státem nařízených evakuačních zón (kolem jaderné elektrárny Fukušima) nebyli vpuštěni dovnitř," uvedl doktor Hirojuki Hajaši, citovaný zpravodaji Kjódó.

Japonská média tvrdí, že lékaři už na požádání vydávají speciální "certifikáty nezávadnosti". Tedy potvrzení, že dotyčná osoba není radioaktivní, a nepředstavuje tudíž pro okolí žádné nebezpečí.

Strach o dobytek

Kolik obyvatel se kolem kolabující elektrárny zdržuje, japonské úřady nevědí.

K těm, co se do dvacetikilometrového pásma kolem Fukušimy vracejí, je podle listu Asahi třeba připočíst ty, kteří "zakázanou zónu" nikdy neopustili. Podle japonských médií je takových lidí hodně, rozhodně nejde jen o výjimky.

Mezi navrátilci či těmi, kdo na místech ohrožených radiací vytrvali, jsou často tamní zemědělci. Příběh jednoho z nich otiskl o víkendu list Mainiči.

V obci Iitate podle něj zůstal 60letý statkář se svou 57letou manželkou. Vesnice leží asi 40 kilometrů severozápadně od havarované Fukušimy, uprchla z ní zatím asi půlka obyvatel.

Minako Oikawa (vlevo), která přišla o manžela, se setkala v evakuačním centru v Rikuzentakatě se svými příbuznými.
Minako Oikawa (vlevo), která přišla o manžela, se setkala v evakuačním centru v Rikuzentakatě se svými příbuznými. | Foto: Reuters

"Mám strach a nejsem si jistý, jestli je v pořádku, že tu zůstávám," cituje zemědělce list Mainiči. "Ale nemůžu tu nechat svoje krávy."

Lidé, kteří smýšlí jako on, žijí i do 20 kilometrů od jaderného kolosu Fukušima Daiči.

Marné přemlouvání

Japonská vláda je bezradná. "Je velmi pravděpodobné, že okruh do 20 kilometrů od elektrárny je kontaminovaný," zopakoval její mluvčí Jukio Edano.

Vstup do evakuované zóny představuje podle Edana pro lidské zdraví "velké riziko". "Prosím, mějte ještě strpení," žádá návratuchtivé Japonce.

Minimálně desítky lidí - lokální úřady mluví asi o 60 navrátilcích - ale úřady přestaly poslouchat. Radnice ve fukušimské prefektuře proto znovu vyzvaly centrální vládu, aby v zamořených oblastech zlepšila zásobování. Chybí tu jídlo, nezávadná voda i léky.

Po Tokiu to ostatně už dříve požadoval starosta postiženého města Minamisoma. Neuspěl. Mimo jiné i proto, že se do jeho města bojí jezdit řidiči, kteří by tolik potřebné potraviny mohli kamiony dovézt.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Suverénní Klaebo vyhrál už třináctý sprint v řadě

Již třináct sprintů neprohrál hvězdný norský běžec Johannes Hösflot Klaebo ve Světovém poháru. Další triumf si připsal v Oberstdorfu, mezi ženami zvítězila Natalija Něprjajevová z Ruska. Vůbec první body ve sprinterských bojích si dnes připsala specialistka na distanční závody Kateřina Razýmová díky 25. místu. Další Češi se do elitní třicítky nevešli.

Klaebo neprohrál ani jediný sprint, do kterého nastoupil, od listopadu 2018 v Lillehammeru. V dnešním finále klasickou technikou byl o dvě sekundy rychlejší než Paal Golberg a úspěch Norů završil třetím místem Erik Valnes.

Něprjajevová o 26 setin zdolala vítězku dvou sprintů této sezony Anamariji Lampičovou ze Slovinska a slavila první triumf ve Světovém poháru. V jeho pořadí si polepšila na druhou příčku za Norku Therese Johaugovou, která dnes vypadla ve čtvrtfinále stejně jako Razýmová. Pro ni je dnešní postup z kvalifikace dalším úspěchem v životní sezoně.

Závody SP v běhu na lyžích v Oberstdorfu (Německo) - sprint klasicky:

Muži:

1. Klaebo 3:29,46, 2. Golberg -1,99, 3. Valnes (všichni Nor.) -2,37, 4. Pellegrino (It.) -3,06, 5. Svensson (Švéd.) -8,89, 6. Retivych (Rus.) -9,66, …v kvalifikaci 48. Novák, 49. Šeller, 65. Černý (všichni ČR).

Průběžné pořadí SP (po 21 z 38 závodů): 1. Bolšunov (Rus.) 1457 b., 2. Klaebo 1222, 3. Usťugov (Rus.) 851, 4. Niskanen (Fin.) 811, 5. Röthe 784, 6. Krüger (oba Nor.) 635, …71. Novák 34, 90. Pechoušek (ČR) 21, 117. Černý 5, 119. Knop 5, 121. Fellner (oba ČR) 5.

Ženy:

1. Něprjajevová (Rus.) 3:27,08, 2. Lampičová (Slovin.) -0,26, 3. Digginsová -2,44, 4. Caldwellová (USA) -3,62, 5. Svahnová (Švéd.) -5,16, 6. Stensethová (Nor.) -30,20, …25. Razýmová, v kvalifikaci 34. Hynčicová, 56. Nováková, 60. Beranová (všechny ČR)

Průběžné pořadí SP (po 21 z 38 závodů): 1. Johaugová (Nor.) 1553, 2. Něprjajevová 1087, 3. H. Wengová (Nor.) 1020, 4. Digginsová 789, 5. Jacobsenová 749, 6. Östbergová (obě Nor.) 680, …25. Razýmová 234, 38. Janatová (ČR) 109, 46. Nováková 67, 76. Beranová 15.

před 32 minutami

Digitální daň by mohla začít platit ještě letos, říká Faltýnek

Digitální daň pro internetové firmy v Česku by mohla začít platit ještě letos. V pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi to dnes řekl předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek. Nevyloučil, že by se její navrhovaná sedmiprocentní výše mohla snížit. Podle předsedy Pirátů Ivan Bartoše by měla činit zhruba tři až pět procent.

Vládní návrh na zavedení digitální daně tento týden v úvodním kole podpořila Sněmovna. Nyní ho posoudí rozpočtový výbor. Ročně by daň mohla státnímu rozpočtu přinést asi pět miliard korun. Dani by měly podléhat internetové firmy s globálním obratem nad 750 milionů eur (asi 19 miliard korun), které budou mít na území Česka roční obrat za uskutečněné zdanitelné služby minimálně 100 milionů korun. Daň se tak dotkne hlavních globálních hráčů, jako jsou Google, Facebook, Amazon či Apple.

"Budeme se snažit protáhnout zákon Sněmovnou tak, aby začal platit ještě v letošním roce," řekl Faltýnek. Rozpočet podle něj letos počítá s příjmem z digitální daně ve výši 2,1 miliardy korun. "My to bereme jako další příspěvek do rozpočtu, aby bylo na plánované výdaje, které jsou schváleny v rozpočtu letošního roku," dodal.

Další zprávy