Dělníky z Fukušimy pálila radiace 10 000krát nad normou

Zahraničí Reuters ČTK Zahraničí, Reuters, ČTK
25. 3. 2011 9:08
Počet obětí japonského zemětřesení a tsunami přesáhl 10 tisíc lidí, 17 tisíc nezvěstných
Z třetího bloku elektrárny se začal valit černý kouř.
Z třetího bloku elektrárny se začal valit černý kouř. | Foto: Reuters

Tokio - Po dnech příznivých zpráv přišla z poškozené jaderné elektrárny Fukušima varovná informace. Pracovníci, kteří se snaží chladit tamní reaktor a utrpěli popáleniny, byli vystaveni radioaktivitě, převyšující desettisíckrát hladinu, než jakou odborníci očekávali.

Jde zřejmě o důkaz, že v jádře reaktoru může být prasklina, což by se zvýšilo pravděpodobnost vážnějšího znečištění životního prostředí.

Na místě se ve směnách střídá 700 techniků, z některých částí komplexu elektrárny se však museli stáhnout. A to poté, co tři dělníci, kteří vyměňovali kabel v jednom z reaktorů, byli vystaveni vysoké radiaci. Dva z nich museli být hospitalizováni, a to kvůli popáleninám způsobeným radioaktivní vodou.

Čínské úřady mezitím oznámily, že u dvou japonských turistů, kteří přičestovali do země letadlem, zjistily vysoké úrovně radiace, vážně převyšující limity.

Oficiální prohlášení uvádí, že turistům se dostalo lékařského ošetření a nepředstavují - pokud jde o samotnou radiaci - riziko pro další lidi.

27 tisíc mrtvých a nezvěstných

Počet oficiálně evidovaných obětí ničivého zemětřesení a následné tsunami v Japonsku mezitím přesáhl deset tisíc osob. Podle informací agentury Kjódó se pohřešuje dalších 17 a půl tisíce lidí.

Unikající radiace z poškozené jaderné elektrárny Fukušima zasáhla tisíce lidí, nebezpečnou dávku radiace přitom dostaly desítky osob.

Přes 240 tisíc lidí přebývá od zemětřesení v nouzových ubytovnách. Jenom z oblasti v okruhu 20 kilometrů kolem elektrárny bylo dosud evakuováno více než 170 000 lidí. Zatímco se z Tokia dočasně stahují některé ambasády - do středy jich bylo 25 - osazenstvo českého velvyslanectví v Tokiu zatím zůstává na místě.

Region jihovýchodní Asie ve čtvrtek postihlo další zemětřesení, otřesy o síle 6,8 stupně Richterovy škály zasáhly Barmu a zabily minimálně padesát lidí. Počet obětí bude podle barmských úřadů stoupat.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Čeljabinsk v KHL prohrál v Novosibirsku, české góly mu nestačily

Góly českých útočníků Tomáše Hyky a Lukáše Sedláka neodvrátily v KHL porážku hokejistů Čeljabinsku. Traktor prohrál na ledě Novosibirsku 2:5, Hyka si vedle gólu připsal také asistenci u Sedlákovy branky.

Účastník nedělního Utkání hvězd Sedlák dal už 18 gólů a patří k nejlepším ligovým střelcům. Hyka se v ročníku trefil počtrnácté. Hosté díky českým hráčům smazali v druhé třetině dvoubrankové manko, ale Sibir si šesté vítězství v řadě vzít nenechal.

Brankář Kunlunu Šimon Hrubec zastavil 43 střel a pomohl čínskému celku k domácí výhře 4:2 nad Chabarovskem. Jako první ho překonal Hynek Zohorna, podruhé český gólman kapituloval až v závěrečné minutě při hře tří proti šesti. Na vítěznou branku Kunlunu přihrál obránce Andrej Šustr.

Další zprávy