Jak vypnout jadernou elektrárnu? Otázky a odpovědi

Jakub Novák
29. 3. 2011 13:30
Poslední týdny oživily strach z jádra. Vypnutí elektrárny je ale složitý proces
Havárie japonské Fukušimy 1 spustila vášnivé diskuse o budoucnosti jádra.
Havárie japonské Fukušimy 1 spustila vášnivé diskuse o budoucnosti jádra. | Foto: Reuters

Praha - Havárie japonské elektrárny Fukušima 1 rozpoutala ve světě nové diskuse o bezpečnosti jaderné energetiky.

O "výstupu z jádra" se mluví hlavně v Evropě. V Německu tlak veřejnosti vedl až k tomu, že se energetický koncern E.ON rozhodl zastavit provoz svých nejstarších jaderných elektráren.

"Vypnutí" elektrárny ale není jen tak, jde o složitý proces. Jedno stisknutí knoflíku rozhodně nestačí.

Nabízíme vám odpovědi na hlavní otázky, které s odstavením jaderných elektráren souvisejí.

Proč elektrárnu zavřít?

Nic netrvá věčně a to platí i pro jaderné elektrárny a jejich vybavení.

Plánovaná životnost prvních jaderných elektráren byla přibližně 30 let - mnohé z nich nakonec tuto dobu výrazně překročily. U moderních elektráren už experti počítají s tím, že budou fungovat 40 až 60 let.

Některé elektrárny je zase nutné trvale odstavit v případě nehody, jejíž oprava se provozní společnosti nevyplatí.

Poslední možností je uzavření elektrárny v důsledku politického rozhodnutí - tak tomu bylo třeba v případě likvidace slovenské elektrárny Jaslovské Bohunice A-1, a to vzhledem k její časté poruchovosti.

Jak odstavení probíhá?

Po zastavení reaktoru jaderné elektrárny přichází na řadu její odstavení.

V prvním kroku se kontaminované vybavení (především nádrž reaktoru a součásti primárního okruhu, které byly vystaveny ozáření neutrony) a vyhořelé palivo shromáždí a uloží do speciálních úložišť. Tyto materiály představují přes 99 procent veškeré radioaktivity.

Materiály, které tyto součásti tvoří, se totiž pod vlivem ozáření mění v různé izotopy. Například v izotop železa 55Fe nebo kobaltu 60Co. Ty jsou vysoce radioaktivní a během jejich rozpadu dochází k tvorbě nebezpečného gama-záření.

Zbytek vybavení, trubky, tepelný výměník, podlahy a zdi - tedy všechno, co může být potencionálně radioaktivní - se dekontaminuje. Možností, jak to udělat, je více: lze použít různých chemických, elektrických nebo ultrazvukových metod.

Tři scénáře odstavení

JE Dukovany slouží už 25 let. ČEZ předpokládá, že bude v provozu ještě 15 až 35 let.
JE Dukovany slouží už 25 let. ČEZ předpokládá, že bude v provozu ještě 15 až 35 let. | Foto: Reuters

V zásadě existují tři strategie odstavení jaderné elektrárny.

Takzvaný DECON znamená "okamžité" rozebrání. Krátce po vypnutí se radioaktivní materiál rozebere a bezpečně uloží, popřípadě dekontaminuje.

Druhou strategií je SAFSTOR. Ten představuje jakýsi opožděný DECON s tím, že se elektrárna po dobu 40 až 60 let uzavře do ochranného obalu a dál sleduje. To vše za podmínek, které umožňují postupný pokles radioaktivity. Poté opět následuje dekontaminace a rozebrání.

A konečně třetí způsob - ENTOMB. Elektrárna se na místě zapouzdří pomocí trvanlivého materiálu, jakým je například beton, a dlouhodobě se monitoruje, dokud hladina radioaktivity nepoklesne natolik, aby mohla být bezpečně rozebrána.

U výše zmiňovaného kobaltu 60Co se za 50 let sníží hladina radioaktivity asi na tisícinu původních hodnot.

Jaké jsou náklady

To, na kolik odstavení přijde, závisí na mnoha různých faktorech. Náklady se ale obvykle pohybují v řádu 300 až 400 milionů dolarů (tedy přibližně 5 - 7,5 miliardy korun).

 

Právě se děje

před 29 minutami

Halové mistrovství světa v atletice se kvůli koronaviru odkládá na příští rok

Halové mistrovství světa v atletice se letos neuskuteční. Mezinárodní federace se kvůli epidemii nového typu koronaviru v Číně dohodla s pořadateli v Nan-ťingu na odložení šampionátu na rok 2021. Světová atletika to oznámila na svém webu. V Nan-ťingu se mělo o světové medaile bojovat od 13. do 15. března.

Federace dala přednost radikálnímu řešení a šampionát rovnou zrušila, místo aby jej přeložila do jiného dějiště. Vysvětlila to nejistou situací a obavami z šíření viru mimo Čínu, což by později mohlo vést k dalšímu odkladu termínu. Světová atletika učinila rozhodnutí na doporučení lékařské komise, jež situaci konzultovala se světovou zdravotnickou organizací WHO.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Slovenští autodopravci oznámili ukončení blokád hranic

Unie autodopravců Slovenska ve středu večer oznámila, že ukončila protestní shromáždění na hraničních přechodech. Uvedla, že tak učinila po zákroku policie. Dopravci od úterý znovu blokovali mimo jiné některé hraniční přechody s Českem. Jejich protesty na hranicích zkomplikovaly například výrobu ve slovenské továrně francouzské automobilky PSA, které vázly dodávky ze zahraničí.

Slovenská vláda nepřistoupila v plné míře na požadavky unie ohledně výrazného snížení silniční daně a také zvýšení slev z mýtného. V obou těchto oblastech ale učinila ústupky, na nichž se dnes zástupci ministerstev dopravy a financí dohodli s větší organizací autodopravců Česmad Slovakia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy