Kontaminovaná voda z Fukušimy unikla z budovy 2. bloku

Zahraničí Zahraničí
28. 3. 2011 14:53
Radiace se zatím šíří oceánem i japonskou pevninou
Zaměstnanci druhého bloku elektrárny ve Fukušimě
Zaměstnanci druhého bloku elektrárny ve Fukušimě | Foto: Reuters

Tokio  -  Situace v poškozené jaderné elektrárně Fukušima je i nadále kritická. Radiace se šíří do oceánu i na pevninu.

Navíc stále není jasné, odkud vlastně uniká.

V pondělí odpoledne byla vůbec poprvé objevena kontaminovaná voda také mimo komplex druhého bloku - v podzemním tunelu, kterým jsou k prostoru s turbínami vedeny kabely.

Únik ozářené vody mimo komplex jednoho z bloků podle zpravodaje BBC Marka Worthingtona svědčí o tom, že Japonci stále nemají jadernou havárii ve Fukušimě pod kontrolou. Kromě vody je navíc kontaminováno i ovzduší v okolí tunelu.

Jak a proč voda z druhého bloku unikla, obsluha elektrárny netuší. Naměřené hodnoty odpovídají tisíci millisievertů za hodinu. V přírodě se přitom hodnota přirozené radiace pohybuje kolem dvou millisievertů za rok.

Podle mluvčího elektrárenské společnosti TEPCO Kaory Jošidy je tlak v hlavních kontejnerech stabilní, což svědčí o tom, že roztavení mohlo být jen částečné. Na nejhorší tedy zatím nedošlo.

Poslední měření ale ukazují, že se radioaktivita v neděli dostala o dalších 1,6 kilometru dále do oceánu, což podle Japonské agentury pro jadernou bezpečnost (NISA) může znamenat, že ozářená voda prosakuje přímo do oceánu.

Nedělní poplach byl falešný

Nedělní zprávy o tom, že záření v druhém bloku elektrárny překročilo desetmilionkrát normu, se naštěstí ukázala jako mylná. Provozovatel elektrárny firma TEPCO ještě v neděli odpoledne oznámil, že při měření došlo k omylu a hladina radiace je "pouze" stotisíckrát nad normálem.

Ještě v pátek hodnota radioaktivního jódu 131 ve vzorcích odebraných zhruba 330 metrů od pobřeží u elektrárny překračovala bezpečnostní limit "jen" 1250krát, v úterý dokonce jen 125krát.

Z třetího bloku elektrárny se začal valit černý kouř.
Z třetího bloku elektrárny se začal valit černý kouř. | Foto: Reuters

Současné hodnoty už však představují pro techniky v elektrárně vážný problém. "Je ve skutečnosti nemožné tam pracovat, lidé mohou v tomto prostředí zůstat jen několik minut. Není jasné, jak dlouho zabere, než dostanou situaci pod kontrolu," varoval pro agenturu Reuters švédský expert na jaderné havárie Robert Finck.

Firma Tepco se postupně pokouší odčerpat zamořenou vodu ze všech čtyř energobloků elektrárny Fukušima 1. Tato voda totiž brání dalšímu postupu sanačních prací a způsobila již ozáření desítky pracovníků. Problém je v tom, že technici zatím nemají kam radioaktivní vodu odčerpávat. 

"Podařilo se nám dosáhnout alespoň toho, že se situace nehorší. Vývoj ale není plynulý. Očekávali jsme komplikace a ty nastaly. Kontaminovaná voda je jednou z nich," řekl tajemník japonské vlády Jukio Edano novinářům v neděli večer.

Další tsunami zatím nepřišla

Kromě radiace Japonce v pondělí vyděsilo i varování před další vlnou tsunami. Poplach byl vyhlášen po dalších následných otřesech, které zasáhly východní pobřeží Japonska. Otřesy tentokrát dosáhly síly 6,5 stupně Richterovy škály a krátce poté bylo vyhlášeno varování před až půlmetrovou vlnou tsunami. Nakonec ale nebyly hlášeny žádné oběti ani škody.

Ničivé zemětřesení o síle devíti stupňů Richterovy škály a následná ničivá tsunami zasáhly Japonsko 11. března. Přírodní katastrofa už si vyžádala 10 804 obětí a přes 16 tisíc lidí je podle úřadů stále pohřešováno. 

Na 190 tisíc Japonců stále přebývá v provizorních přístřešcích. V postižených prefekturách navíc docházejí základní potraviny, voda, léky i pohonné hmoty.

 

Právě se děje

Další zprávy